Team KatushaRosyjski Związek Kolarski uważa, że decyzja UCI o odebraniu Katushy licencji WorldTour jest dyskryminująca nie tylko dla zespołu, ale także dla całego rosyjskiego narodu. Związek zamierza teraz bronić interesów swojego najlepszego teamu.

“Jak do tej pory, zarząd drużyny, sponsorzy lub Rosyjski Związek Kolarski nie otrzymał oficjalnych wyjaśnień odnośnie tej decyzji od UCI”, czytamy w oświadczeniu związku.

Katusha jest silnie związana ze swoją narodową federacją, gdyż większość zespołu to Rosjanie. Zespół jest częścią Rosyjskiego Globalnego Projektu Kolarskiego, którym zarządza Rosyjski Związek Kolarski.

W tym roku zespół zajął drugie miejsce w rankingu UCI WorldTour  i miał 29 zwycięstw. Lider teamu – Joaquim Rodriguez, wygrał ranking indywidualny. “On jest najlepszym kolarzem świata i żywym przykładem dla młodych rosyjskich sportowców, którzy są dopiero na początku swojej kariery”, dodają.

Brak licencji WorldTour “doprowadzi do zmniejszenia szans Rosjan na wygrane w wyścigach z najwyższej półki, a co się z tym wiąże – popularność kolarstwa w naszym kraju spadnie. Wszystkie wysiłki prezesa związku – Igora Makarowa, legną w gruzach. Ta sprawa całkowicie podważa wizerunek UCI, czyli organizacji, której działalność  powinna pomagać w rozwoju i popularyzacji kolarstwa na całym świecie”.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej