Po zaskakującej decyzji UCI w sprawie licencji World Tour na kolejne sezony, swoje stanowisko na stronie internetowej zamieściła najbardziej pokrzywdzona drużyna wczorajszego dnia, rosyjska Katusha.

W chwili obecnej zespół Katusha nie posiada informacji dotyczących powodów odrzucenia rejestracji w World Tour. Zarząd zespołu, zawodnicy i pracownicy są bardzo zaskoczeni brakiem uzasadnienia decyzji podjętej przez UCI. Wcześniej zespół, który posiada kolarza nr 1  na świecie, a w rankingu drużyn UCI zajął drugie miejsce, został poinformowany, że spełnia wszystkie możliwe kryteria wymagane do udziału w WT. W rzeczywistości tylko rosyjski zespół, w którym większość zawodników jest obywatelami Rosji, został wykluczony z udziału w wyścigach World Tour. Tak więc, ta decyzja UCI zawiesiła Rosję z udziału w zawodach kolarskich na najwyższym poziomie.

Kierownictwo zespołu Katusha, jego zawodnicy i pracownicy są zaskoczeni taką szybką zmianą decyzji, brakiem  koordynacji wewnątrz UCI i całkowitego braku uzasadnienia tej sprawy.
UCI, która została utworzona w celu ochrony interesów zawodników z całego świata wręcz narusza kanony etyki sportu i może zaszkodzić całej drużynie pod względem moralnym i psychicznym.

W najbliższym czasie zarząd rosyjskiej Katushy zamierza zbadać dokładnie ten incydent, przede wszystkim w celu przekazania zawodnikom i pracownikom zespołu wszystkich możliwych wyjaśnień, a co za tym idzie- zastanowić się nad przyszłością drużyny.

Ponadto Katusha nie wycofuje się z planów, które zostały przyjęte na następny sezon i przygotowuje się do oficjalnej prezentacji zespołu, którą zaplanowano w połowie grudnia we Włoszech.

Rosyjski zespół zamierza bronić swoich interesów za pomocą wszystkich możliwych instrumentów prawnych, włącznie z sądem.
Katusha jest gotowa do walki bardziej niż  kiedykolwiek.

Arek Waluga