Adam Pierzga jest ostatnim nabytkiem zespołu BDC MarcPol Team na sezon 2013.  Kolarz, który w swojej karierze zdobył dziesięć zwycięstw UCI podpisze pierwszy w życiu zawodowy kontrakt.

Pierzga przez większość swojej kariery ścigał się we Francji i na Karaibach. Ostatnio reprezentował barwy drużyny z Gwadelupy – Gwada Bikers 118. Niech nie zwiodą Państwa te egzotyczne nazwy, gdyż wyścigi w tamtej części świata są rozgrywane w ciężkich warunkach atmosferycznych oraz w górskim terenie, a zawodnicy to w dużej mierze byli zawodowcy z Europy.

Pierzga w sumie ma dziesięć zwycięstw etapowych w wyścigach Tour de Guadelupe oraz w Vuelta Independencia Nacional na Dominikanie. Obie imprezy posiadają status 2.2 UCI. Dodatkowo w 2007 roku zajął m.in trzecie miejsce we włoskim Giro del Casentino (1.2 UCI). Zawodnik z Raciborza ma również wiele zwycięstw w imprezach amatorskich.

Jeśli chodzi o jego polskie najlepsze rezultaty, to przed rokiem zajął 7. miejsce w Mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego i wygrał Tyskie Kryterium Fiata. W sezonie 2012 był trzynasty w narodowym czempionacie. Dodatkowo ze znakomitej strony pokazał się w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.1 UCI), który to skończył na 3. miejscu w generalce. 28-letni zawodnik musiał uznać tylko wyższość Mariusz Witeckiego (Bank BGŻ Team) oraz Bartosza Huzarskiego (NetApp).

„Cieszę się bardzo,  że dołączam do grupy BDC MarcPol, to mój pierwszy zawodowy kontrakt. Szukałem ekipy w Polsce i Darek Banaszek wyciągnął do mnie pomocną dłoń. Moim zadaniem w drużynie mają być wyścigi etapowe i typowo górskie” – powiedział nam Adam.

Gwadelupa gdzie ścigałem się w ostatnich latach, nauczyła mnie zupełnie innego stylu ścigania niż jest w Polsce. Tam wyścig rozgrywa się na skokach. Można być super mocnym, a i tak się nie wygra. Właściwie nie ma tam terenów płaskich, a podjazdy o nachyleniu 20-25% dają mocno w kość.

Ten rok miałem bardzo dobry, można powiedzieć że trzecie miejsce w „Solidarce” to mój najlepszy wynik w karierze. Wyścig mocno obsadzony, gdzie większość stanowili kolarze zagraniczni. Miejsce na podium nie było dziełem przypadku, a zdobyłem je po czystej walce, byłem tam gdzie powinienem być na najtrudniejszym, górskim etapie.

W przyszłym tygodniu mamy pierwsze zgrupowanie konsultacyjne, gdzie poznam plany startowe”.

Skład BDC MarcPol Team na rok 2013:

Robert Radosz, Marcin Sapa, Jarosław Kowalczyk, Piotr Kirpsza, Mateusz Komar, Damian Walczak, Konrad Dąbkowski, Adrian Banaszek, Eryk Latoń, Kacper Gronkiewicz, Adam Pierzga, Kamil Gradek, Paweł Bernas, Jakub Foltyn oraz Leszek Pluciński.

Poprzedni artykułOleg Tinkov: „Ja nawet nie pamiętam nazwisk zawodników z Argos-Shimano”