Ivan Basso będzie liderem drużyny Cannondale Pro Cycling w sezonie 2013. Jego zadaniem będzie dowodzenie grupą młodych i utalentowanych kolarzy takich, jak m.in. Peter Sagan, Elia Viviani i Moreno Moser.

Mimo doniesień, jakoby drużyna ta miała zostać zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych, zostaje we Włoszech, ale skład będzie bardziej międzynarodowy (trzynaście narodowości). Vincenzo Nibali razem z Alessandro Vanottim i Valerio Agnolim odszedł do Astany, a Sylwester Szmyd i Eros Capecchi do Movistaru. Z kolei nowymi zawodnikami są m.in Kanadyjczyk: David Boily oraz Guillaume Boivin.

Team utrzymał licencję WorldTour, a kolarze i ekipa spotkali się w tym tygodniu niedaleko Mediolanu, aby ustalić program wyścigowy, odbyć spotkania ze sponsorami i przejść badania medyczne.

Peter Sagan rozpocznie sezon w Argentynie w Tour de San Luis, inni zaś zainaugurują nowy sezon w Tour Down Under, Tour of Qatar i Tour of Oman. Jedynym, który wyłamie się z tego planu będzie sam lider. Ivan Basso zacznie starty bardziej tradycyjnie, bo w Europie. W planach ma GP Lugano w Szwajcarii, które odbędzie się 24 lutego. Ale amerykańskie wyścigi takie jak Amgen Tour of California czy US ProCycling Challenge w Kolorado także będą ważnym celem dla Włochów.

Ivan Basso ponownie planuje celować w Giro d`Italia. Dzisiejsze wydanie La Gazetty sugeruje, że jego głównym pomocnikiem ma być Damiano Caruso. Ma to być to nagroda za założenie białej koszulki najlepszego młodzieżowca Giro 2012. Natomiast Elia Viviani ma powalczyć o trykot najlepszego sprintera w “Rosa Corsa”. Peter Sagan zaś powróci na francuskie szosy, aby w 100. edycji TdF spróbować obronić zieloną koszulkę lidera klasyfikacji punktowej, ale także powalczyć o większą ilość zwycięstw etapowych. Dalsza część składu Cannondale będzie znana wtedy, kiedy Roberto Amadio– menadżer ekipy ogłosi plan wyścigowy.

Moreno Moser w sezonie 2012 ujawnił się kolarskiemu światu jako wschodząca gwiazda szos. Wygrał Tour de Pologne i Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt. Sprawa jego debiutu w jednym z Grand Tourów w 2013 roku nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

Vuelta a Espana mogłaby być dla kolarzy z Włoch idealnym przygotowaniem do Mistrzostw Świata, które odbędą się we Florencji. Jednak istnieje zagrożenie, że wyścig ten będzie zbyt wymagający dla młodych kolarzy. Alternatywą może być Tour de France i wspieranie tam Petera Sagana oraz zabieranie się w ucieczki.

Większość kolarzy Cannondale właśnie rozpoczęła przygotowania do przyszłego sezonu. Cała drużyna wyjedzie w przyszłym tygodniu do Toskanii na 10-dniowy obóz przygotowawczy. Nowe koszulki oraz rowery zostaną ujawnione na oficjalnej prezentacji 12 stycznia w Los Angeles.

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska