Mark Cavendish (Sky Team) po spektakularnym finiszu na mecie 3. etapu Tour of Britain z olbrzymią przewagą pokonał nowego lidera – Leigh Howarda (Oirca GreenEdge) oraz jego klubowego kolegę – Aidisa Kruopisa.

Lekko pofałdowany etap z Jedburgh do Dumfries liczył 161,4 km. Długo uciekała piątka kolarzy, jednak na około 20 kilometrów przed metą odjechało od niej dwóch zawodników. Byli to: Wesley Kreder (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) oraz Peter Hawkins (IG – Sigma Sport). Gdy zasadnicza grupa schwytała ich wcześniejszych towarzyszy, przewaga uciekającego duetu wciąż wynosiła ponad 40 sekund.

Wkrótce z peletonu przeskoczył do nich Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp). Od czołówki odpadł Irlandczyk Hawkins. Niestety również Belg i Holender musieli uznać wyższość ekip sprinterskich i zostali doścignięci na ostatnich 5 kilometrach.

W samej końcówce Mark Cavendish był znakomicie rozprowadzony przez Sky Team. Mistrz świata z przewagą kilku długości roweru pokonał wczorajszego zwycięzcę – Leigh Howarda oraz etapowego zwycięzcę tegorocznego Tour de Pologne – Aidisa Kruopisa.

Howard dzięki bonifikacie stał się liderem etapówki.

Wyniki:

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:54:30
2 Leigh Howard (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team
3 Aidis Kruopis (Ltu) Orica – GreenEdge Cycling Team
4 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling
5 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
6 Russell Downing (GBr) Endura Racing
7 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
8 Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing
9 Barry Markus (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
10 Yanto Barker (GBr) UK Youth Cycling
11 Nathan Haas (Aus) Garmin – Sharp
12 Chris Opie (GBr) UK Youth Cycling
13 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
14 Marco Benffato (Ita) Liquigas – Cannondale
15 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun
16 Ben Grenda (Aus) Rapha Condor
17 Rico Rogers (NZl) Node 4 – Giordana
18 Graham Briggs (GBr) Raleigh – GAC
19 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas – Cannondale
20 Steele Von Hoff (Aus) Garmin – Sharp
21 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin – Sharp
22 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi
23 Mathew Cronshaw (GBr) Node 4 – Giordana
24 Simon Yates (GBr) Great Britain
25 Damiano Caruso (Ita) Liquigas – Cannondale
26 Richard Handley (GBr) Rapha Condor
27 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
28 Richard Lang (Aus) Rapha Condor
29 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
30 Zak Dempster (Aus) Endura Racing
31 Brett Lancaster (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team
32 Paul Voss (Ger) Endura Racing
33 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing
34 Niklas Gustavsson (Swe) UK Youth Cycling
35 Wouter Sybrandy (Ned) IG – Sigma Sport
36 Dan Craven (Nam) IG – Sigma Sport
37 Daniel Lloyd (GBr) IG – Sigma Sport
38 Ricardo Garcia (Spa) Euskaltel – Euskadi
39 Evan Oliphant (GBr) Raleigh – GAC
40 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel – Euskadi
41 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
42 David Clarke (GBr) Node 4 – Giordana
43 Adrian Saez de Arregui (Spa) Euskaltel – Euskadi
44 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
45 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
46 Matthias Krizek (Aut) Liquigas – Cannondale
47 Simon Richardson (GBr) IG – Sigma Sport
48 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel – Euskadi
49 Jan Barta (Cze) Team NetApp
50 Jacob Rathe (USA) Garmin – Sharp
51 Tom Moses (GBr) Great Britain
52 Jérémie Galland (Fra) Saur – Sojasun
53 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
54 Michael Northey (NZl) Node 4 – Giordana
55 Alistair Slater (GBr) Great Britain
56 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
57 Owain Doull (GBr) Great Britain
58 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
59 Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor
60 Liam Holohan (GBr) Raleigh – GAC
61 Marcin Bialoblocki (Pol) Node 4 – Giordana
62 David McGowan (GBr) UK Youth Cycling
63 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor
64 Leopold Koenig (Cze) Team NetApp
65 David Le Lay (Fra) Saur – Sojasun
66 Tom Last (GBr) IG – Sigma Sport
67 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
68 Ian Bibby (GBr) Endura Racing
69 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
70 Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
71 Bernard Sulzberger (Aus) Raleigh – GAC
72 Magnus Backstedt (Swe) UK Youth Cycling
73 Peter Hawkins (Irl) IG – Sigma Sport 0:00:38
74 Ivan Basso (Ita) Liquigas – Cannondale
75 Kai Reus (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
76 Peter Williams (GBr) Node 4 – Giordana
77 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:41
78 Josh Edmondson (GBr) Great Britain
79 Christofer Stevenson (Swe) UK Youth Cycling
80 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
81 Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 0:00:46
82 Lachlan Morton (Aus) Garmin – Sharp 0:00:47
83 Ronan McLaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly 0:00:54
84 Michael Hepburn (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team 0:01:13
85 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
86 Russell Hampton (GBr) Raleigh – GAC 0:01:22
87 George Atkins (GBr) Great Britain
88 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:01:27
89 Jack Bobridge (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team 0:01:54
90 Niels Wytinck (Bel) An Post – Sean Kelly 0:01:57
91 Kristian House (GBr) Rapha Condor 0:01:59
92 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
93 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:03:37
94 Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:08
DNF Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
DNF Blaz Jarc (Slo) Team NetApp

Klasyfikacja generalna:

1 Leigh Howard (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team 13:16:28
2 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
3 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:04
4 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling
5 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:00:10
6 Russell Downing (GBr) Endura Racing 0:00:12
7 Steele Von Hoff (Aus) Garmin – Sharp 0:00:16
8 Nathan Haas (Aus) Garmin – Sharp
9 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin – Sharp
10 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:00:17
11 Chris Opie (GBr) UK Youth Cycling
12 Yanto Barker (GBr) UK Youth Cycling
13 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas – Cannondale
14 Ben Grenda (Aus) Rapha Condor
15 Richard Lang (Aus) Rapha Condor
16 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
17 Niklas Gustavsson (Swe) UK Youth Cycling
18 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing
19 Zak Dempster (Aus) Endura Racing
20 Jérémie Galland (Fra) Saur – Sojasun
21 Daniel Lloyd (GBr) IG – Sigma Sport
22 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
23 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
24 Paul Voss (Ger) Endura Racing
25 Damiano Caruso (Ita) Liquigas – Cannondale
26 Brett Lancaster (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team
27 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
28 Magnus Backstedt (Swe) UK Youth Cycling 0:00:33
29 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
30 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 0:00:50
31 Peter Hawkins (Irl) IG – Sigma Sport 0:00:51
32 Ivan Basso (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:55
33 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:58
34 Marco Benffato (Ita) Liquigas – Cannondale 0:01:01
35 Barry Markus (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 0:01:14
36 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:01:41
37 Leopold Koenig (Cze) Team NetApp 0:01:46
38 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
39 David Le Lay (Fra) Saur – Sojasun 0:01:47
40 Bernard Sulzberger (Aus) Raleigh – GAC 0:01:48
41 Graham Briggs (GBr) Raleigh – GAC 0:01:49
42 Jan Barta (Cze) Team NetApp
43 Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
44 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:01:51
45 Evan Oliphant (GBr) Raleigh – GAC
46 Wouter Sybrandy (Ned) IG – Sigma Sport
47 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
48 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:01:53
49 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
50 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi
51 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor
52 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:02:00
53 David Clarke (GBr) Node 4 – Giordana 0:02:01
54 Matthias Krizek (Aut) Liquigas – Cannondale 0:02:05
55 Dan Craven (Nam) IG – Sigma Sport 0:02:07
56 Adrian Saez de Arregui (Spa) Euskaltel – Euskadi
57 Marcin Bialoblocki (Pol) Node 4 – Giordana 0:02:09
58 Kai Reus (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:29
59 Josh Edmondson (GBr) Great Britain 0:02:32
60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun 0:02:46
61 Christofer Stevenson (Swe) UK Youth Cycling
62 Richard Handley (GBr) Rapha Condor 0:02:55
63 Ronan McLaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly 0:02:56
64 Simon Richardson (GBr) IG – Sigma Sport 0:04:14
65 Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing 0:04:38
66 Kristian House (GBr) Rapha Condor 0:06:33
67 Rico Rogers (NZl) Node 4 – Giordana 0:07:39
68 Mathew Cronshaw (GBr) Node 4 – Giordana
69 Michael Northey (NZl) Node 4 – Giordana
70 Owain Doull (GBr) Great Britain
71 David McGowan (GBr) UK Youth Cycling
72 Liam Holohan (GBr) Raleigh – GAC
73 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
74 Tom Moses (GBr) Great Britain 0:07:55
75 Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor
76 Alistair Slater (GBr) Great Britain
77 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:08:08
78 Tom Last (GBr) IG – Sigma Sport 0:08:09
79 Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 0:08:23
80 Ian Bibby (GBr) Endura Racing 0:08:25
81 Jacob Rathe (USA) Garmin – Sharp 0:08:34
82 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:09:01
83 Ricardo Garcia (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:09:02
84 Aidis Kruopis (Ltu) Orica – GreenEdge Cycling Team 0:09:06
85 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly
86 Peter Williams (GBr) Node 4 – Giordana 0:09:09
87 George Atkins (GBr) Great Britain 0:09:17
88 Lachlan Morton (Aus) Garmin – Sharp 0:09:23
89 Niels Wytinck (Bel) An Post – Sean Kelly 0:09:34
90 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:10:22
91 Michael Hepburn (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team 0:10:23
92 Jack Bobridge (Aus) Orica – GreenEdge Cycling Team 0:11:02
93 Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:12:44
94 Russell Hampton (GBr) Raleigh – GAC 0:12:50

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments