Simon Gerrans (Orica GreenEdge) po ataku na ostatnich kilometrach pokonał towarzysza z ucieczki – Grega van Avermaeta (BMC-Racing) i wygrał zaliczany do World Tour klasyk Grand Prix Cyclistes de Québec.

Zawodnicy rywalizujący w ramach Grand Prix Cyclistes de Québec, musieli pokonać 16 pofałdowanych okrążeń, które w sumie dały łączny dystans 201 km.

Zaraz po starcie w jednej z atakujących grupek był m.in Jarosław Marycz (SaxoBank Tinkoff). Niestety Polak nie zdołał oderwać się od peletonu. Sztuka ta udała się jednak ósemce, która kręciła w składzie: Thomas Rohregger (RadioShack-Nissan-Trek), Vladimir Gusev (Katusha), Danilo Wyss (BMC-Racing), Tom Leezer (Rabobank), Lucas Euser (Spidertech), Sandy Casar (FDJ-BigMat), Hugo Houle (Spidertech) oraz Marsh Cooper (Reprezentacja Kanady).

Peleton harcownikom nie pozwolił na wiele i na mniej więcej 3 okrążenia przed końcem sytuacja się zmieniła. Z przodu kręcili Chris Anker Soerensen (SaxoBank Tinkoff) oraz Bruno Langlois (Reprezentacja Kanady). Duet również za wiele nie zdziałał i został skasowany przed wjazdem na ostatnią rundę.

Później doszło do kolejnych kontrataków. W jednym z nich znalazł się niezmordowany Chris Anker Soerensen. Mocno rozbita grupa faworytów doszła uciekinierów na 4 km przed kreską. Wtedy również na podjeździe, bardzo mocno pociągnął Greg van Avermaet (BMC-Racing). Szybko doskoczył do niego Simon Gerrans (Orica GreenEdge). Atak przespał Peter Sagan (Liquigas-Cannondale).

Słowak obudził się, gdy duet miał już dość sporą przewagę. Zdobywca zielonej koszulki Tour de France był bliski dojechania do Belga i Australijczyka, ale na 400 m przed kreską dosłownie odcięło mu prąd i zniknął za finiszującymi z małego peletonu zawodnikami.

Gerrans zdążył zafiniszować po zwycięstwo, a Van Avermaet zdobył drugie miejsce. Trzeci był Rui Costa (Movistar).

Dla „Kangura” to kolejne zwycięstwo w klasyku WorldTour w tym sezonie. Wiosną triumfował w Mediolan-San Remo.

Top 10:

1. Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE) 4:53:04
2. Greg Van Avermaet (BMC) a 1
3. Rui Costa (Movistar Team) a 4
4. Luca Paolini (Katusha) m.t.
5. Tom Jelte Slagter (Rabobank) m.t.
6. Diego Ulissi (Lampre-ISD) m.t.
7. Thomas Voeckler (Europcar) m.t.
8. Fabian Wegmann (Garmin-Sharp) a 5
9. Gerald Ciolek (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
10. François Parisien (Spidertech) m.t.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments