Jiri Hochmann (ASC Dukla Praga) zwyciężył na 1. etapie czeskiego wyścigu Okolo Jiznich Cech. Bardzo dobrze zaprezentowali się Polacy. W czołowej dziesiątce, 126-kilometrowy odcinek, ukończyło aż dwóch z nich.

Piąty był Łukasz Wiśniowski (Polska kadra Narodowa U-23), a 10. – także reprezentant „młodzieżówki” – Mieszko Bulik. Pozycję niżej finiszował Tomasz Smoleń z Bank BGŻ Team, a na 17. miejscu sklasyfikowany został kolejny z podopiecznych dyrektora sportowego Zbigniewa Szczepkowskiego, Błażej Janiaczyk.

Janiaczyk jechał bardzo aktywnie podczas pierwszego etapu z miejscowości Trebon do Milevsko. Zdobył 3 sekundy bonifikaty czasowej (podobnie jak Mateusz Nowak z młodzieżowej kadry Polski) i dzięki temu jest sklasyfikowany na 10. miejscu w „generalce” wyścigu – najwyżej z Polaków.

W piątek o wygraną walczyło 4 zawodników, Hochmann, Jan Polanc (Radenska Continental Team), Stanislav Kozubek (Whirlpool – Author) oraz Tore Nilsen Hoem Bjorn (Plussbank BMC). Zwyciężył Hochmann, znany polskim kibicom z wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich przed Polancem i Kozubkiem.

Wysoko przyjechał Wiśniowski, który stracił do czwórki 24 sekundy. Grupę zasadniczą, ze stratą 29 sekund, przyprowadził Andris Smirnovs (Rietumu-Delfin), zajmując 6. lokatę. W głównym peletonie przyjechało jeszcze 6 Polaków. Wśród nich byli Michał Podlaski (Bank BGŻ Team), Nowak, Kamil Gradek, Paweł Bernas, Jakub Foltyn (wszyscy Polska kadra Narodowa U-23) oraz Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team).

Nieco więcej stracił triumfator wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, Mariusz Witecki, zajmując 63. pozycję (57 sekund za zwycięzcą).

W sobotę etap z Tyn nad Vltavou do Tabor.

Poprzedni artykułGP de Québec: Kolejne zwycięstwo Simona Gerransa z kalendarza WorldTour
Następny artykułShane Sutton: „Wiggins chce podziękować fanom za wsparcie”