Rafał Wilk (Start Szczecin) zdobył złoty medal Igrzysk XIV Paraolimpiady. Były polski żużlowiec pochodzący z Łańcuta był najszybszy na trasie długości 16 km w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike). Arkadiusz Skrzypiński rywalizację ukończył na ósmym miejscu.

Rafał Wilk wygrał z czasem 25.24,17. Na ósmej pozycji sklasyfikowany został jego klubowy kolega, 37-letni Arkadiusz Skrzypiński, mistrz świata z 2010 roku ze startu wspólnego i ubiegłoroczny wicemistrz.

Wilk karierę rozpoczął w 1991 roku, kiedy to uzyskał żużlową licencję w barwach Stali Rzeszów. Klub ten reprezentował przez sześć lat i w nim odnosił swoje największe sukcesy. Potem jeździł w innych zespołach (J.A.G. Speedway Club Łódź, Start Gniezno, Judyta ŻKS Krosno), wracał też do Rzeszowa, w końcu przeniósł się do Krosna, aby w 2005 roku walczyć o utrzymanie beniaminka I ligi.

3 maja 2006 roku podczas meczu miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach. W latach 2009-2011 pełnił funkcję trenera KMŻ Lublin. Nie zrezygnował jednak z czynnej kariery sportowej i zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe (mono-ski), mając nadzieję, że zakwalifikuje się do zimowej paraolimpiady w Soczi. Ponadto trenuje kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym.

W listopadzie ubiegłego roku zajął drugie miejsce w słynnym nowojorskim maratonie. Niesiony dopingiem 2 mln osób zgromadzonych przy trasie pokonał ją w godzinę i czternaście minut. O dwie sekundy wyprzedził go Włoch Alessandro Zanardi, który przed laty ścigał się w Formule 1.

“Krążek” Wilka to szósty dla Polski złoty medal Igrzysk XIV Paraolimpiady Londyn 2012.

Źródło: www.onet.pl