Już w najbliższy wtorek 10 lipca rozpocznie się 69. Tour de Pologne! Najlepsze drużyny na świecie oraz Reprezentacja Polski, zmierzą się na siedmiu etapach, przemierzając południe Polski. Start wyścigu w Karpaczu, meta w Krakowie.

Trasa:

W tym roku Czesław Lang odszedł od szablonu wyścigów etapowych i już od początku zawodnicy muszą być w pełnej gotowości, gdyż będzie to ciężki pierwszy dzień. Kolarze wyruszą spod Hotelu Gołębiewski w Karpaczu do Jeleniej Góry i przejadą 4 rundy o długości 30,2 kilometra, gdzie na każdej z nich będą musieli pokonać kultowy podjazd Orlinek. Drugi etap będzie najdłuższy w całym wyścigu. Na trasie Wałbrzych-Opole do pokonania będzie blisko 240 kilometrów.

Ponad 200-kilometrowy będzie również trzeci etap z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna, na którym ponownie wyjedziemy na chwilę poza granicę naszego kraju. Ta końcówka, w poprzednich latach była bardzo emocjonująca. Ostatnie kilometry do złudzenia przypominały takie wyścigi jak chociażby dookoła Flandrii. 3 rundy po 6 kilometrów, prowadzące częściowo przez czeską stronę miasta, oraz niewielki podjazd i kostka na kilkaset metrów przed kreską to czynniki, które zapewnią nam wiele emocji!

Po trzech długich, ciężkich etapach, krótszy, ale z pewnością dużo szybszy odcinek Będzin-Katowice, gdzie w poprzednich latach oglądaliśmy piękne harce Polaków i niezwykłe pojedynki sprinterów.

Kolejne dwa etapy powinny zadecydować o losach wyścigu, choć tak miało być również przed rokiem, a wszyscy pamiętamy, że czekaliśmy do finiszu w Krakowie na finałowe rozstrzygnięcia. Etap piąty z Rabki Zdrój do Zakopanego i szósty – królewski etap – Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska, to głównie góry i ciężko będzie znaleźć choćby kilka kilometrów płaskiego terenu. Podjazdy pod Gliczarów, Ząb czy Głodówkę wyłonią prawdopodobnie triumfatora tegorocznego TdP.

Wyścig tradycyjnie zakończy się w Krakowie, choć w tym roku również wystartuje z krakowskiego rynku. Będzie to duża atrakcja dla kibiców, gdyż kolarze pokonają aż 7 rund po 12,4 kilometra, a każda z nich prowadzić będzie przez Wieliczkę.

Mapy oraz profile wszystkich etapów, znajdą Państwo tutaj

 

Analiza listy startowej:

Z numerem jeden na plecach w barwach Liqugas-Cannondale pojedzie Maciej Bodnar. Włoska ekipa z pewnością na płaskich odcinkach, będzie stawiać na Elię Vivianiego, który w tym sezonie ma już na koncie 6. zwycięstw. W generalce, wysoko powinni skończyć Eros Capecchi oraz młodziutki Moreno Moser. 21-latek wyrasta na gwiazdę włoskiego kolarstwa. W swoim pierwszym sezonie w zawodowym peletonie wygrał dwa, prestiżowe klasyki – Trofeo Laigueglia i Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt. Niedawno zdobył brązowy medal Mistrzostw Włoch na ciężkiej trasie.

Omega Pharma – Quick Step przyjeżdża ze swoją największą gwiazdą – Tomem Boonenem. Mistrz Belgii, lider rankingu UCI WorldTour oraz kolarz mający w tym sezonie już 10 zwycięstw będzie walczył o kolejne triumfy na płaskich odcinkach. W koszulce mistrza Polski pojedzie Michał Gołaś, który zapewne będzie celował w etap do Cieszyna. Od kilku lat „Goły” mówi, że lubi tę końcówkę. W naszym narodowym Tourze zadebiutuje również młody Michał Kwiatkowski. W klasyfikacji generalnej, o dobry wynik może pokusić się Zdenek Stybar.

W bardzo silnym zestawieniu, do Polski przyjedzie BMC-Racing. Liderem jest Alessandro Ballan – były triumfator Tour de Pologne. W sprinterskich pojedynkach walczyć będzie Thor Hushovd, a w generalce wysoko mogą przyjechać specjalista od klasyków – Greg Van Avermaet oraz solidny w tym sezonie – Mathias Frank.

Najbardziej znanym zawodnikiem w szeregach Lampre-ISD będzie Przemysław Niemiec. Polak w górach może liczyć na wsparcie młodego Kolumbijczyka, drugiego przed rokiem w młodzieżowym Giro d`Italia – Winnera Anacony. Do naszego kraju znów zawita Ukrainiec Denis Kostyuk, który ma za sobą przeszłość w polskich drużynach Piotra Kosmali.

Rudiger Selig znów wraca na polskie szosy. Drugi zawodnik ubiegłorocznego wyścigu Dookoła Mazowsza, tym razem w barwach Katushy będzie starał się zaistnieć w sprinterskich pojedynkach. Najpierw musi wygrać międzyklubową rywalizację o status najlepszego sprintera z Alexandrem Kristoffem. Norweg w tym sezonie kilka razy wskakiwał do top 10 na Giro d`Italia. Na trzynastym etapie przegrał jedynie z Markiem Cavendishem.

Kolejnych znakomitych zawodników odnajdujemy w składzie Astany. Liderem jest przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich – Roman Kreuziger. Czech w tym sezonie wygrał jeden z najcięższych etapów Giro z metą na Alpe di Pampeago. Podobnym osiągnięciem pochwalić może się jeden z najbardziej doświadczonych w tegorocznym peletonie Tour de Pologne – Paolo Tiralongo, który w maju pokonał Michele Scarponiego na mecie 7. odcinka wyścigu dookoła Włoch. Finiszować będzie Jacopo Guarnieri. Młody Włoch zna już smak zwycięstwa etapowego w naszym wyścigu.

W SaxoBank-Tinkoff zobaczymy kolejnych dwóch Polaków – powracającego do formy po kontuzji Rafała Majkę oraz Jarosława Marycza. Dobrym sprinterem w Duńskim zespole jest Juan Lucas Haedo.

Liderem Vacansoleil-DCM na klasyfikację generalną powinien być Sergey Lagutin. W górach aktywy z pewnością będzie były mistrz Polski – Tomasz Marczyński.

Bardzo szybkie zestawienie Rabobanku zobaczymy na szosach południowej Polski. Theo Bos w tym sezonie wygrał dwa etapy Tour of Turkey, a oprócz niego pojadą również – były mistrz świata orlików – Michael Matthews, wice mistrz świata z przed dwóch lat – Matti Breschel oraz były zwycięzca etapowy Tour de Pologne – Greame Brown.

O dobry wynik w klasyfikacji generalnej dla RadioShack-Nissan, powinien pokusić się Linus Gerdeman. Nie można zapominać o Tiago Machado, który od dwóch lat upodobał sobie wyścig dookoła Polski. Przed rokiem był 18, a na królewskim etapie do Bukowiny zajął 5. miejsce. W 2010 roku skończył wyścig na 9. pozycji. W składzie znalazł się również sprinter – Daniele Bennati.

W barwach Orica GreenEdge wystąpi czarnoskóry kolarz z Erytrei – Daniel Tekelhaimanot. W pagórkowatym terenie dobrze radzi sobie Tomas Vaitkus, a w finiszach Aidis Kruopis.

Kolejnym z czarnych koni do końcowego triumfu może być Belg Gianni Meersman. 27-letni kolarz w tym sezonie dobrze radzi sobie w pagórkowatym terenie, co potwierdził w Paryż-Nicea gdzie wygrał jeden z etapów. Szybki w składzie Lotto-Belisol jest Hiszpan Vicente Reynes.

Kilka gwiazd pojawi się również w barwach Garmin-Sharp. Największą z nich jest sprinter – Heinrich Hausler. Warto również zwrócić uwagę na Ramunasa Navardauskasa, który był w tym sezonie liderem Giro d` Italia.

Chyba najmocniejszym składem (przynajmniej na papierze) w 69. Tour de Pologne dysponować będzie Sky Team. Rigoberto Uran i Sergio Luis Henao to 7 i 9 kolarz tegorocznego wyścigu dookoła Włoch. Juan Antonio Flecha to specjalista od klasyków, a sprinter Ian Stannard to aktualny mistrz Wielkiej Brytanii.

Dwóch bardzo dobrych sprinterów przywiezie również Ag2r-La Mondiale. Mowa oczywiście o Manuelu Belettim i Jimmy`m Casperze, który ma na koncie m.in etap Tour de France.

Bardzo młody skład zaanonsowała kolejna z francuskich ekip – FDJ-BigMat. Poprowadzi go aktualny mistrz świata młodzieżowców i jeden z najlepszych w tym sezonie sprinterów – Arnaud Demare. 21-latek ma już na koncie 5. zwycięstw.

Giovanni Visconti to na pewno kolejny z faworytów do końcowego triumfu w Tour de Pologne. W hiszpańskiej drużynie Movistar nie brakuje kilku dobrych górali, znalazł się również bardzo uniwersalny Francisco Ventoso, który powinien przetrzymać nawet etap do Zakopanego i powalczyć na finiszu.

Liderem Euskaltel-Euskadi będzie przygotowujący się powoli do Vuelta a Espana – Igor Anton. Ciekawe, że Baskowie zdecydowali się na start w Polsce jednego z najlepszych swoich zawodników. Od lat przysyłali raczej młodych, którzy szaleli w ucieczkach. Tym razem przyjedzie również Romain Sicard, który powinien zaznaczyć swoją obecność na jednym z ciężkich etapów.

Pierwsza z pro-kontynentalnych drużyn Caja Rural, zyskała uznanie w oczach Czesława Langa podpisując kontrakt z Karolem Domagalskim. 23-letni Polak zadebiutuje w Tour de Pologne. Najlepszym kolarzem w tej drużynie jest sprinter – Manuel Cardoso.

W barwach Argos-Shimano nie zobaczymy niestety Marcela Kittela, za to zastąpić postara się go John Degenkolb. W górach warto zwrócić uwagę na Francuza, Alexandre Genieza.

Colnago-CSF Inox stawia na bardzo dynamicznego na podjazdach Domenico Pozzovivo. Triumfator tegorocznego Giro del Trentino chciałby również z dobrej strony pokazać się w Polsce. W finiszach groźny będzie Sacha Modolo.

Kolejna z włoskich ekip – Farnese Vini nie zdecydowała się zabrać na Tour de Pologne rewelacyjnego sprintera – Andreę Guardiniego. W jego zastępstwie, finiszować będzie Oscar Gatto.

Drużyna Utensilnord-Named po zeszłorocznych szarżach Adriana Kurka postanowiła zakontraktować młodego Polaka. Teraz – wychowanek Stali Grudziądz będzie bronił koszulki najaktywniejszego, którą wywalczył przed rokiem.

Bardzo młoda drużyna Team Type 1- Sanofi może liczyć na dwójkę bardzo dobrych Francuzów – szybkiego Juliena El Faresa oraz Remy`ego Cusina. Kapitanem będzie doświadczony – Laszlo Bodrogi.

Wreszcie doszliśmy do Reprezentacji Polski. Liderami mają być Bartosz Huzarski, Marek Rutkiewicz oraz Paweł Cieślik. Cała trójka na pewno nie zawiedzie i w górach, ich walka z najlepszymi dostarczy nam sporo emocji. Szkoda, że znów nie mamy żadnego sprintera. Ktoś z trójki Tomasz Smoleń, Konrad Dąbkowski, Grzegorz Stępniak mógłby na płaskich etapach pokusić się o wejście w dziesiątkę – co i tak przy takiej stawce było by sukcesem. W takim wypadku, na płaskim walczyć będą najszybsi w kadrze – Bartłomiej Matysiak i Damian Walczak.

Wstępna lista startowa tutaj

 Tour de Pologne w liczbach:

2 – rowery przygotowane dla każdego kolarza jadącego w wyścigu

7 km – banerów reklamowych

14 miast – starty i mety poszczególnych etapów

13 km – płotków wygrodzeniowych

15 km – przewodów elektrycznych

16 – osób w każdej ekipie kolarskiej

22 – tiry scenografii

50 – pojazdów w kolumnie reklamowej

300 – osób ekipy technicznej i organizacyjnej

350 – osób Komitetu Organizacyjnego w miastach etapowych

400 – osób w ekipach sportowych

400 km – taśmy zabezpieczającej trasę wyścigu

400 – miast i miejscowości, przez które przejeżdża wyścig

420 – aut w kolumnie wyścigu

450 – elementów scenografii przestrzennej (balony, bramy, namioty)

700 kg – spaghetti zjedzonych przez kolarzy podczas wyścigu

770 – opon rowerowych przygotowanych na każdy etap

1200 – osób przemieszczających się codziennie wraz z wyścigiem

6000 – piktogramów opisujących i wyznaczających trasę wyścigu

7000 – identyfikatorów

14 000 – bidonów zużytych podczas wyścigu

21 000 – osób biorących udział przy zabezpieczeniu trasy całego wyścigu

30 000 m2 – mobilnego miasteczka Tour de Pologne (scenografia, prezentacje zawodników i sponsorów, animacje, imprezy towarzyszące, koncerty i parady, dwa mobilne biura MOVICO)

3 000 000 – publiczności na trasie wyścigu

 

Historia:

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 84-letnią tradycją. Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta „Przegląd Sportowy”. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.

W roku 1993, w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa – Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O’Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy – Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.

W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 18 najlepszych ekip na świecie.

Ostatnia edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem sportowym, organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało relacje na żywo w Telewizji Polskiej, wyścig transmitował także Eurosport w 20 wersjach językowych, w 59 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało 3 miliony kibiców.
Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące np. wyścigi dla młodych adeptów kolarstwa – Nutella Mini Tour de Pologne czy od 2010 roku wyścig Tour de Pologne Amatorów, przebiegający tą samą trasą, co wyścig zawodowców.

Na podium
3-0-1 Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski
3-0-0 Marian Więckowski
2-1-0 Jan Brzeźny, Jan Kudra, Wacław Wójcik
2-0-1 Bolesław Napierała
2-0-0 Ondrej Sosenka, Henryk Kowalski
1-2-0 Marek Leśniewski, Jens Voigt
1-1-2 Stanisław Gazda, Tomasz Brożyna

Zwycięzcy zagraniczni – 18
Belgia (3), Włochy (3), Rosja (2), Czechy (2), Niemcy (2), Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Luksemburg, Irlandia, Słowacja.

Etapy w koszulce lidera
20 – Marian Więckowski (w 3 wyścigach, 1954-56)
16 – Wacław Wójcik (3, 1948-53)
15 – Bolesław Napierała (2, 1937-39) Marek Leśniewski (3, 1984-87) Zbigniew Spruch (4, 1989-98)
14 – Tadeusz Mytnik (4, 1972-80) Lechosław Michalak (2, 1977-79) Andrzej Mierzejewski (4, 1982-88)

Lider od startu do mety:
Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937).

Najwięcej – 6 liderów w 1957 roku: Grzegorz Chwiendacz, Dominik Jurek, Jerzy Jankowski, Wacław Wrzesiński, Stanisław Kamiński i Henryk Kowalski.

Najwięcej zwycięstw etapowych
15 – Ryszard Szurkowski
12 – Wacław Wrzesiński
10 – Zbigniew Spruch
9 – Stanisław Królak
8 – Jaan Kirsipuu, Stanisław Szozda, Stanisław Wasilewski, Adam Wiśniewski, Wacław Wójcik
7 – Jan Jankiewicz, Tadeusz Mytnik, Janusz Paradowski, Rajmund Zieliński
5 – Daniele Bennati

Największe – pomiędzy zwycięzcą a drugim kolarzem:
1:10:16 Feliks Więcek – Wiktor Olecki (1928)
40:45 Józef Stefański – Eugeniusz Michalak (1929)
23:54 Wacław Wójcik – Lucjan Pietraszewski (1948)
17:22 Bolesław Napierała – Marian Rzeźnicki (1939)
15:43 Wacław Wójcik – Józef Kapiak (1952)

Najmniejsze – pomiędzy zwycięzcą a drugim kolarzem:
0:03 Stanisław Grzelak – Zdzisław Stolarczyk (1947)
0:05 Kim Kirchen (Luksemburg) – Pieter Weening (Holandia – 2005)
0:07 Zbigniew Piątek – Marek Leśniewski (1987)
0:08 Janusz Kowalski – Jan Schur (NRD – 1976), Daniel Martin (Irlandia) – Grega Bole (Słowenia – 2010)
0:09 Dariusz Baranowski – Raimondas Rumšas (Litwa – 1992)
0:10 Alessandro Ballan (Włochy) – Daniel Moreno (Hiszpania – 2009)
0:15 Andrzej Mierzejewski – Jan Brzeźny (1982)

Najszybszy wyścig 1966 – przeciętna 44,010 (zwycięzca Józef Gawliczek)
Najwięcej etapów 13 – 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
Najmniej etapów 4 – 1947
Najdłuższy wyścig 2311 km – 1953
Najkrótszy wyścig 606 km – 1947

Poprzedni zwycięzcy:

Lp Rok Etapy Km Zwycięzca Kraj Klub Raport
1 1928 8 1 491 Feliks Więcek  Polska Bydgoski Klub Kolarski Tour de Pologne 1928
2 1929 12 2 250 Józef Stefański  Polska AKS Warszawa Tour de Pologne 1929
***
3 1933 9 1 721 Jerzy Lipiński  Polska Skoda Warszawa Tour de Pologne 1933
***
4 1937 9 1 336 Bolesław Napierała  Polska Polska II Tour de Pologne 1937
***
5 1939 8 1 291 Bolesław Napierała  Polska Syrena Warszawa Tour de Pologne 1939
***
6 1947 4 606 Stanisław Grzelak  Polska Tramwajarz Łódź Tour de Pologne 1947
7 1948 11 1 963 Wacław Wójcik  Polska Polska I Tour de Pologne 1948
8 1949 12 1 994 Francesco Locatelli  Włochy Włochy Tour de Pologne 1949
***
9 1952 11 1 959 Wacław Wójcik  Polska CWKS Warszawa Tour de Pologne 1952
10 1953 13 2 311 Mieczysław Wilczewski  Polska Unia Chorzów Tour de Pologne 1953
11 1954 12 1 925 Marian Więckowski  Polska CWKS Warszawa Tour de Pologne 1954
12 1955 10 1 563 Marian Więckowski  Polska CWKS Warszawa Tour de Pologne 1955
13 1956 8 1 221 Marian Więckowski  Polska CWKS Legia Warszawa Tour de Pologne 1956
14 1957 11 1 968 Henryk Kowalski  Polska Lechia Gdańsk Tour de Pologne 1957
15 1958 11 2 038 Bogusław Fornalczyk  Polska LZS Myszków Tour de Pologne 1958
16 1959 11 1 621 Wiesław Podobas  Polska CWKS Warszawa Tour de Pologne 1959
17 1960 8 1 336 Roger Diercken  Belgia Belgia Tour de Pologne 1960
18 1961 8 1 329 Henryk Kowalski  Polska Lechia Gdańsk Tour de Pologne 1961
19 1962 8 1 278 Jan Kudra  Polska Społem Łódź Tour de Pologne 1962
20 1963 8 1 482 Stanisław Gazda  Polska Start Bielsko Tour de Pologne 1963
21 1964 10 1 394 Rajmund Zieliński  Polska LZS Nowogard Tour de Pologne 1964
22 1965 9 1 318 Józef Beker  Polska LZS Mokrzeszów Tour de Pologne 1965
23 1966 10 1 272 Józef Gawliczek  Polska LZS II Tour de Pologne 1966
24 1967 11 1 682 Andrzej Bławdzin  Polska LZS Mazowsze Tour de Pologne 1967
25 1968 12 1 757 Jan Kudra  Polska Społem Łódź Tour de Pologne 1968
26 1969 13 1 795 Wojciech Matusiak  Polska Arkonia Szczecin Tour de Pologne 1969
27 1970 12 1 611 Jan Stachura  Polska Unia Oświęcim Tour de Pologne 1970
28 1971 12 1 291 Stanisław Szozda  Polska CWKS Legia Warszawa Tour de Pologne 1971
29 1972 10 1 194 José Luis Viejo  Hiszpania Hiszpania Tour de Pologne 1972
30 1973 12 1 512 Lucjan Lis  Polska Górnik Radzionków Tour de Pologne 1973
31 1974 p+11 1 593 André Delcroix  Belgia Belgia Tour de Pologne 1974
32 1975 p+10 1 440 Tadeusz Mytnik  Polska Flota Gdynia Tour de Pologne 1975
33 1976 p+10 1 499 Janusz Kowalski  Polska Polska Tour de Pologne 1976
34 1977 p+10 1 460 Lechosław Michalak  Polska Polska I Tour de Pologne 1977
35 1978 p+11 1 415 Jan Brzeźny  Polska Polska I Tour de Pologne 1978
36 1979 p+9 1 335 Henryk Charucki  Polska Metalowiec Tour de Pologne 1979
37 1980 p+10 1 282 Czesław Lang  Polska Polska I Tour de Pologne 1980
38 1981 p+9 1 195 Jan Brzeźny  Polska Polska I Tour de Pologne 1981
39 1982 p+8 892 Andrzej Mierzejewski  Polska Polska Tour de Pologne 1982
40 1983 p+9 1 147 Tadeusz Krawczyk  Polska Polska I Tour de Pologne 1983
41 1984 p+9 1 219 Andrzej Mierzejewski  Polska Polska Tour de Pologne 1984
42 1985 p+10 1 224 Marek Leśniewski  Polska Polska Tour de Pologne 1985
43 1986 p+10 1 490 Marek Kulas  Polska Polska Tour de Pologne 1986
44 1987 p+8 1 162 Zbigniew Piątek  Polska Polska Tour de Pologne 1987
45 1988 p+7 1 016 Andrzej Mierzejewski  Polska LZS I Tour de Pologne 1988
46 1989 p+8 1 271 Marek Wrona  Polska JZS Jelcz Oława Tour de Pologne 1989
47 1990 9 1 207 Mieczysław Karłowicz  Polska JZS Jelcz Tour de Pologne 1990
48 1991 p+8 1 222 Dariusz Baranowski  Polska OZKol Wałbrzych Tour de Pologne 1991
49 1992 p+8 1 149 Dariusz Baranowski  Polska Soia – Górnik Tour de Pologne 1992
50 1993 p+12 1 794 Dariusz Baranowski  Polska Pekaes Lang Rover Legia Tour de Pologne 1993
51 1994 p+7 1 110 Maurizio Fondriest  Włochy Lampre Panaria Animex Tour de Pologne 1994
52 1995 p+7 1 254 Zbigniew Spruch  Polska Lampre Panaria Animex Tour de Pologne 1995
53 1996 8 1 346 Wiaczesław Dżawanian  Rosja Roslotto ZG Tour de Pologne 1996
54 1997 8 1 499 Rolf Järmann  Szwajcaria Casino – Géant Tour de Pologne 1997
55 1998 8 1 434 Siergiej Iwanow  Rosja TVM Farm Frites Tour de Pologne 1998
56 1999 7 1 164 Tomasz Brożyna  Polska Mróz Tour de Pologne 1999
57 2000 7 1 171 Piotr Przydział  Polska Mat Ceresit CCC Tour de Pologne 2000
58 2001 8 1 249 Ondřej Sosenka  Czechy CCC Mat Tour de Pologne 2001
59 2002 8 1 273 Laurent Brochard  Francja Jean Delatour Tour de Pologne 2002
60 2003 8 1 233 Cezary Zamana  Polska Action Nvidia Mróz Tour de Pologne 2003
61 2004 8 1 264 Ondřej Sosenka  Czechy Aqua & Sapone Tour de Pologne 2004
62 2005 8 1 246 Kim Kirchen  Luksemburg Fassa Bortolo Tour de Pologne 2005
63 2006 7 1 221 Stefan Schumacher  Niemcy Gerolsteiner Tour de Pologne 2006
64 2007 7 1 237 Johan van Summeren  Belgia Predictor-Lotto Tour de Pologne 2007
65 2008 7 861 Jens Voigt  Niemcy Team CSC Tour de Pologne 2008
66 2009 7 1 253 Alessandro Ballan  Włochy Lampre Tour de Pologne 2009
67 2010 7 1 241 Daniel Martin  Irlandia Garmin-Transitions Tour de Pologne 2010
68 2011 7 1 113 Peter Sagan  Słowacja Liquigas Tour de Pologne 2011

źródło: własne + Lang Team

Andrzej

 

Poprzedni artykułBarometr Tomasza Jarońskiego
Następny artykułSylwester Szmyd: „Lekko nie będzie, ale to jest właśnie TdF”
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments