Maros Kovac (Reprezentacja Słowacji) wygrał trzeci, “królewski” etap czeskiej etapówki – Czech Cycling Tour. Aktywni byli dwaj kolarze BDC MarcPol – Piotr Kirpsza i Dariusz Baranowski.

Na dzisiejszym etapie zawodnicy mieli do pokonania 195 kilometrów z przewyższeniem 4560 m i dziewięcioma premiami górskimi, ale musieli też walczyć z lejącym się z nieba żarem.

Już na pierwszej górskiej premii peleton podzielił się na dwie grupy. Pierwsza, licząca 40 zawodników z liderem wyścigu i dwójką kolarzy BDC MarcPol Team – Baranowskim i Kirpszą oraz druga, która z upływem kilometrów również się podzieliła na szereg mniejszych.

Uciekinierzy szybko uzyskali 4 minutową przewagę. Na 97 km rozegrano siódmą premię górską i w tym momencie czołówka miała już ponad 7 minut przewagi nad następną grupką i ponad 20 minut nad bardzo mocno przerzedzoną grupą zasadniczą.

Ostatnie kilometry to dwie ciężkie rundy wokół Sternberka, miasta kończącego dzisiejszy morderczy etap.

Przed rundami na atak zdecydował się  Kovac. Doskoczyło do niego dwóch zawodników i tak wjechali do Sternberka z 2 minutową przewagą nad czołówką liczącą już zaledwie 20 zawodników ze wspomnianą dwójką Polaków. Na rundach bardzo aktywnie jechali Baranowski i Kirpsza. Ten ostatni próbował przeskoczyć do trójki uciekających, jednak kolarze z Whirpoola byli bardzo czujni i szybko doskoczyli  do„Pietii”. Również kiedy Darek Baranowski wychodził na czoło zaraz koło niego znajdowało się dwóch kolarzy z Czech. Widać, że bardzo pilnowali naszych zawodników dzisiaj, pomni doświadczeń z ubiegłego roku, kiedy Darek wygrał ten etap.

Ostatnia runda to popis Słowaka, który odskoczył od dwójki kolegów i samotnie minął linię mety. Na 15 pozycji zameldował się Baranowski, a na 17 Kirpsza.

Kovac jest liderem wyścigu.

3. etap Jeseník – Šternberk (195 km):
1. Kováč (SR) 5:17:52, 2. Polanc (Slovin./Radenska) +46, 3. Pauwels (Belg./Sunweb Revor) +1:56, 4. Pachtušov (Rus./ISD-Lampre Coninental), 5. Beckeringh (Niz./Rucanor-line), 6. Pibernik (Slovin./Radenska), 7. van Luijk (Niz./Jo Piels), 8. Bucháček (Whirlpool – Autor), 9. Jelloul (Mar.), 10. Caman (Šp./Endura),

Klasyfikacja generalna po 3 etapach:
1. Kováč 9:08:1, 2. Bucháček +7, 3. Paďour +14, 4. Kočetkov (Rus./Itera-. Katuša) +20, 5. van Luijk +38, 6. Aasvold (Nor./Pulssbank-BMC) +1:02, 7. Jelloul +1:15, 8. Polanc +1:59, 9. Prete (Austr./Whirlpool – Autor) +2:16, 10. Camano +2:34,

Galeria zdjęć z 3 etapu > tutaj

Sternberk – Artur Machnik(naszosie.pl)