Paweł Poljański i Paweł Bernas (GK Cartusia Kartuzy) po wspaniałej jeździe na ostatnich kilometrach Mistrzostw Polski młodzieżowców, zdobyli odpowiednio złoty i srebrny medal. Brąz w Sędziszowie wywalczył Łukasz Wiśniowski (TKK Pacific Toruń).

Drugim wyścigiem czwartego dnia zmagań w Mistrzostwach Polski w Jędrzejowie i Sędziszowie był ten młodzieżowców. Orlicy mieli do przejechania 162,6 kilometra na pofałdowanej, wietrznej trasie z kilkoma różnymi rundami.

Zaraz po starcie zaatakował Paweł Krzywania (Warmia i Mazury), na 12 kilometrze miał 15 sekund nad peletonem. Chwilę później doskoczył do niego Łukasz Osiecki (Wibatech LMGK Ziemia Brzeska), a jeszcze później Adam Dudziak  (MKK Bolmet Trek Legnica).

Po kilkudziesięciu kilometrach, dojechali do nich jeszcze Paweł Piotrowicz (TKK Pacific Toruń) oraz Mateusz Nowak (KTK-Kalisz).

Z peletonu cały czas dochodziło do kontrataków. W jednym z nich znaleźli się Paweł Poljański (GK Cartusia Kartuzy) oraz Konrad Tomasiak (TC Chrobry Felt Głogów). Kolarze byli wtedy na około setnym kilometrze.

Wkrótce sytuacja nieco się zmieniła. Na czele mięliśmy grupkę w składzie: Osiecki, Krzywania, Dudziak, Nowak, Piotrowicz oraz Poljański. Na 137 kilometrze, czołówka miała 3 minuty i 23 sekundy nad resztą stawki.

Na 20 kilometrów przed kreską rozpoczęły się ataki z czołówki. Oderwali się 20-letni Nowak oraz 19-latek Piotrowicz. Ich przewaga szybko urosła do 15 sekund, a różnica nad peletonem wynosiła 1 minutę i 5 sekund. Pozostali z uciekinierów byli stopniowo kasowani.

Gdy kolarze wjeżdżali na ostatnie, 12 kilometrowe okrążenie na czele z niewielką przewagą nad trójką pozostałych uciekinierów znajdowali się Poljański i Nowak, a peleton tracił do czołówki już tylko 22 sekundy.

Na 8 km przed kreską, na czele kręcił już tylko „Poljan”. Z peletonu kontratakował jego klubowy kolega – Paweł Bernas (GK Cartusia Kartuzy). Duet wkrótce się połączył i na 3 km do mety mieli 20 sekund przewagi nad rozpędzonym peletonem.

To właśnie tym zawodnikom jako pierwszym udało się dojechać do mety. Złoty medal powędrował do ścigającego się na co dzień we Włoszech w ekipie Ciclista Sestese – Pawła Poljańskiego. Tuż za nim, również z uniesionymi w górę rękami przyjechał Paweł Bernas, a trzeci Łukasz Wiśniowski (TKK Pacific Toruń).

Pełne wynikitutaj

 

Foto: Robert Słupik (naszosie.pl)

Andrzej