Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Limaro Kórnik) została Mistrzynią Polski Elity kobiet! Srebro wywalczyła Paulina Brzeźna – Bentkowska (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów), a brąz Małgorzata Jasińska (MCipollini Giambenni).

Kobiety ścigały się na kilku rundach, które przygotowali dla nich organizatorzy tegorocznych Mistrzostw Polski. Łączny dystans wynosił 131,8 kilometra. Start i meta znajdowała się w Sędziszowie.

Zaraz po starcie odjechała dwójka zawodniczek: Karolina Karasiewicz (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) oraz Małgorzata Wojtyra (GK BoGo Szczecin). Ich przewaga szybko urosła do 5 minut i 30 sekund.

Na 50 kilometrze, do pracy w peletonie zabrała się koalicja drużyn 4F E-Vive Racing Team oraz LKS Atom Boxmet Dzierżoniów. Przewaga na moment zmalała nawet do 4 minut i 20 sekund.

Zawodniczki na półmetku zmieniły rundy i uciekająca dwójka znów powiększyła przewagę o około minutę.

Na 50 kilometrów przed metą, zasadnicza grupa zaczęła się rwać. Wszystko przez mocne tempo i silny wiatr. Wojtyra i Karasiewicz miały 3 i pół minuty przewagi.

Kilkanaście kilometrów dalej, różnica wynosiła już 3 minuty i cały czas malała. W peletonie dochodziło cały czas do ataków i przetasowań. Aktywna była m.in. Monika Żur (4F E-Vive Racing Team).

Wkrótce zawiązała się akcja w której znalazły się same faworytki. Były tam Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyclo Korona Kielce),Paulina Brzeźna (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów), Małgorzata Jasińska (MCipollini Giambenni) oraz Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Limaro Kórnik).

Kwartet szybko zbliżał się do uciekającej dwójki. Na 25 kilometrów przed kreską różnica między dwoma grupkami wynosiła 19 sekund. Peleton prowadzony przez Paulę Gorycką (4F E-Vive Racing Team) tracił już około minutę.

Czołówka się powiększyła o kontratakujące cztery zawodniczki. Wjeżdżając na ostatnią 12,4 kilometrową rundę – zasadnicza grupa traciła do uciekinierek 1 minutę i 33 sekundy. Na czele peletonu dwoiła się i troiła Sylwia Kapusta (HI-Tec Products).

Na 8 kilometrów przed kreską z tyłu zaatakowała dwójka: Paula Gorycka oraz Natalia Rutkowska (GK Żyrardów), jednak zostały one wkrótce skasowane.

O wszystkim zadecydował więc sprint z małej grupki. Zgodnie z oczekiwaniami, najszybsza okazała się torowa Mistrzyni Świata – Katarzyna Pawłowska! Zawodniczka z Kórnika pokonała po wspaniałej walce w końcówce Paulinę Brzeżną – Bentkowską. Trzecia była Małgorzata Jasińska.

W gronie orliczek triumfowała Karolina Karasińska, która znajdowała się w ucieczce.

Pełne wyniki > tutaj

Andrzej