Na podstawie rankingu UCI z 29. maja, Międzynarodowa Unia Kolarska rozdzieliła ilość miejsc w szosowej rywalizacji kobiet podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W zmaganiach weźmie udział tylko jedna Polka.

Po cztery reprezentantki, będą mogły wystawić największe kraje w hierarchii kobiecego kolarstwa szosowego, czyli: Holandia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Włochy i Wielka Brytania.

Polska reprezentacja będzie składać się z tylko jednej zawodniczki. Stało się tak ponieważ, mamy tak naprawdę zaledwie cztery kolarki, które są w stanie nawiązać walkę z europejską czołówką (Małgorzata Jasińska, Sylwia Kapusta, Paulina Brzeźna-Bentkowska oraz ostatnio w Belgii, torowa mistrzyni świata – Katarzyna Pawłowska). Czasami w zbieraniu punktów, wspierają je zawodniczki CCC Polkowice (Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec), które okazyjnie pomiędzy startami MTB ścigają się na szosie.

Punkty zdobyły jeszcze Eugenia Bujak oraz Paula Gorycka.

W efekcie nasze Panie w rankingu UCI uzbierały zaledwie 100,5 pkt, podczas gdy prowadzące Holenderki mają 3,455.18 pkt. Z pewnością nasze Panie uzbierały by więcej oczek, gdyby w naszym kraju powstała zawodowa, szosowa ekipa kobiet z prawdziwego zdarzenia. Potencjał wśród zawodniczek na pewno jest!

Ponad połowę punktów dla “biało-czerwonych”, uzbierała Sylwia Kapusta (Hitec Pruducts), która jest obecnie sklasyfikowana na 93. miejscu.

Pełny ranking UCI kobiet tutaj

Foto: Hitec Products

Andrzej