Już w najbliższą niedzielę, 30 kilometrowym prologiem na ulicach Kołobrzegu rusza  XX Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk – Karkonosze Tour 2012, którego organizatorem jest Towarzystwo Kolarskie Karkonosze Tour w Jeleniej Górze.

Tegoroczny wyścig został objęty Patronatem Związku Gmin Karkonoskich oraz został ujęty w prestiżowym cyklu wyścigów kolarskich BGŻ ProLiga, który skupia najważniejsze imprezy kolarskie w Polsce.

XX Jubileuszowy Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk – Karkonosze Tour składa się z ośmiu etapów, których łączna długość wynosi 797,8 km. Najdłuższy VI etap prowadzący z Żar do Leśnej liczy 184,2 km. Pierwsze sześć etapów będzie polem do popisu dla sprinterów, dwa ostatnie etapy które powinny zadecydować o Klasyfikacji Generalnej to tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 % oraz VIII królewski etap Kowary – Karpacz z metą na Orlinku, na którym rozegranych zostanie 7 Górskich Premii m.in. w Michałowicach, Karpaczu Górnym, Borowicach i Orlinku.

Poszczególne etapy Bałtyk – Karkonosze Tour 2012:

20.05.2012 PROLOG KOŁOBRZEG (kryterium)   30,0 km
21.05.2012 I ETAP KOŁOBRZEG – GRYFICE 105,5 km
21.05.2012 II ETAP GRYFICE – NOWOGARD   67,4 km
22.05.2012 III ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK 114,0 km
23.05.2012 IV ETAP WOLSZTYN – WOLSZTYN (kryterium)   54,6 km
24.05.2012 V ETAP KROSNO ODRZAŃSKIE – ŻARY 178,6 km
25.06.2012 VI ETAP ŻARY – LEŚNA 184,2 km
26.05.2012 VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ (jazda na czas)   11,6 km
26.05.2012 VIII ETAP KOWARY – KARPACZ   81,9 km

 

Krótka charakterystyka poszczególnych etapów:

PROLOG:

Trasa prologu w Kołobrzegu przebiegać będzie ulicami: Łopuskiego, Armii Krajowej, Sybiraków, Dworcowa, Łopuskiego.

Szybka techniczna runda 1000 m dla sprinterów

Start Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 18:30

Meta Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 19:40

 

I ETAP KOŁOBRZEG – GRYFICE

Wyjazd z Kołobrzegu poprzedzony sześcioma rundami, które były na prologu następnie wyścig kieruje się wybrzeżem w kierunku Rewala, gdzie będzie rozgrywana Lotna Premia na tym odcinku trzeba spodziewać się mocnego wiatru. Następnie dojazd do Gryfic, gdzie metę poprzedzi pętla prowadząca przez teren Gminy Gryfice. Etap dla sprinterów.

Strat Kołobrzeg ul. Łopuskiego godz. 11:30

Meta Gryfice Plac Zwycięstwa godz. 13:50

II ETAP GRYFICE – NOWOGARD

Wyjazd w kierunku Nowogardu poprzedzony zostanie siedmioma rundami 1100m. Następnie wyścig jedzie do Nowogardu gdzie metę etapu poprzedzą trzy okrążenia 2300 m ulicami Nowogardu. Etap dla sprinterów.

Start Gryfice Plac Zwycięstwa godz. 18:00

Meta Nowogard ul. 15 lutego godz. 19:30

 

III ETAP ZBĄSZYNEK – ZBASZYNEK

Wyjazd ze Zbąszynka poprzedzony trzema rundami 4700m, następnie wyścig kieruje się na Siedlec, w którym będą trzy Lotne Premie poprzedzone rundami przez teren Gminy każda 9,9 km. Następnie wyścig wraca na rundy, które były w Zbąszynku na starcie. Po przejechaniu pięciu okrążeń meta etapu. W 2011 roku ten etap wygrał Krzysztof Jeżowski Bank BGŻ. Etap dla sprinterów.

Start Zbąszynek ul. Wojska Polskiego godz. 16:00

Meta Zbąszynek ul Wojska Polskiego godz. 18:30

 

IV ETAP WOLSZTYN – WOLSZTYN

Kryterium w Wolsztynie 2600m x 21 okrążeń ulicami: Poznańska, 5 stycznia, Kościelna, Kocha, Lipowa, Nowa, Powstańców Wielkopolskich, Wschowska, Poznańska. Etap dla sprinterów.

Start Wolsztyn ul Poznańska godz. 18:30

Meta Wolsztyn ul Poznańska godz. 19:45

 

V ETAP KROSNO ODRZAŃSKIE – ŻARY

Wyjazd w kierunku Żar poprzedzony sześcioma okrążeniami po ulicach Krosna Odrzańskiego  2000m każda. Następnie wyścig jedzie do Żar mając na trasie Lotne Premie w Nowogrodzie Bobrzańskim, Kożuchowie i Bytomiu Odrzańskim. Meta w Żarach poprzedzona trzema ulicznymi okrążeniami na których będą rozgrywane Lotne Premie. Etap dla sprinterów.

Start Krosno Odrzańskie ul Pułaskiego godz. 13:30

Meta Żary ul Podchorążych godz. 17:25

 

VI ETAP ŻARY – LEŚNA

Wyjazd w kierunku Leśnej poprzedzony pięcioma okrążeniami po ulicach Żar 1500m każda. Następnie wyścig jedzie do Leśnej mając na trasie Lotne Premie w Trzebielu, Łęknicy, Przewozie, Gozdnicy, Pieńsku, Żarskiej Wsi i Trójcy. Trasa etapu przebiega wąskimi leśnymi drogami wzdłuż granicy niemieckiej. Na trasie pojawi się wiele odcinków brukowych zwłaszcza przed Lotną Premia w Przewozie. Meta etapu w Leśnej zostanie poprzedzona dwoma rundami na ternie Gminy Leśna podczas których rozegrane zostaną pierwsze Premie Górskie. Etap dla zawodników lubiących „wiosenne klasyki” klasyki.

 

VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ

Tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 %. Etap ten już od kilku lat rozstrzyga o kolejności zawodników w Klasyfikacji Generalnej. W 2011 roku ten etap wygrał Robert Radosz BDC Team. Etap dla górali.

Start Kowary ul. 1 Maja godz. 9:00

Przyjazd ostatniego zawodnika na Przełęcz Okraj 11:30

 

VIII ETAP KOWARY –  KARPACZ

Królewski etap tegorocznego wyścigu. Wyjazd z Kowar poprzedzony pięcioma okrążeniami po ulicach Kowar 1700m każde. Po rundach w Kowarach wyścig jedzie przez Ścięgny do Karpacza Górnego przez Orlinek, gdzie jest Premia Górska, następnie zjazd przez Borowice do Podgórzyna. Z Podgórzyna trasa przebiegać będzie przez Jelenią Górę, Sobieszów by skierować się na Premię Górską w Michałowicach. Po zjeździe z Premii Górskiej zlokalizowana jest w Piechowicach Lotna Premia. Z Piechowic wyścig jedzie na Lotną Premię w Podgórzynie by potem skierować się na Premię Górską w Borowicach. Następnie z Borowic wyścig jedzie na kolejną Premię Górską w Karpaczu Górnym. Po premii wyścig zjeżdża do Białego Jaru by wjechać na rundy. Biały Jar – Biały Jar – Orlinek każda 3700m. Etap dla górali.

Start Kowary ul 1 Maja godz. 15:00

Meta Karpacz Orlinek godz. 17:05

Na linii startu stanie 15 ekip z: Polski, Niemiec, Rosji i Słowacji.

Listę startową otwiera grupa BDC MARCPOL w której, na szczególną uwagę zasługuje Robert Radosz triumfator ubiegłorocznej edycji oraz Dariusz Baranowski 12 zawodnik  Tour de France i Giro d’Italia oraz Marcin Sapa znany z wielokilometrowych ucieczek  w Tour de Pologne. Na początku wyścigu aktywni będą tacy sprinterzy jak Adam Wadecki czy Dariusz Rudnicki. Grupa BDC MARCPOL to także młodzi zawodnicy zaczynający profesjonalną karierę: Adrian Banaszek, Eryk Latoń czy Kacper Gronkiewicz.

W TEAM BGŻ  zobaczymy m.in. takich kolarzy jak Paweł Cieślik, Błażej Janiaczyk oraz byłych Mistrzów Polski Elity: Mariusza Witeckiego, Krzysztofa Jeżowskiego czy jednego z najlepszych kolarzy w Polsce specjalizujących się w jeździe na czas Łukasza Bodnara.  Na finiszach aktywny na pewno będzie Tomasz Smoleń. Ekipa kierowana przez Zbigniewa Szczepkowskiego na pewno będzie chciała nawiązać do  sześciu zwycięstw w Bałtyk – Karkonosze Tour swojego byłego zawodnika Radosława Romanika, który zakończył w ubiegłym roku karierę.

Gwiazdą ekipy CCC Polsat Polkowice będzie będący w wyśmienitej formie Marek Rutkiewicz lider BGŻ Pro Ligi zwycięzca sprzed tygodnia Małopolskiego Wyścigu Górskiego także w pomarańczowych barwach pojadą m.in. mistrz Bułgarii w jeździe na czas Nikolay Mihaylov, Tomasz Kiendyś oraz zwycięzca Bałtyk – Karkonosze Tour w 2006 roku Bartłomiej Matysiak. O zwycięstwa na pierwszych sześciu etapach na pewno będzie walczył bardzo dobry sprinter Grzegorz Stępniak

Nową ekipą wśród grup kontynentalnych jest WIBATECH – LMGK Ziemia Brzeska, która na Bałtyk – Karkonosze Tour zgłosiła cały zespół, a wśród nich m.in. Marcina Wolskiego, Andrzeja i Doriana Bartkiewicza oraz Pawła Paca.

Udział w wyścigu zapowiedziały także najlepsze polskie grupy amatorskie takie jak:  KTK Kalisz, Warmia i Mazury, Cartusia Kartuzy, Stal Grudziądz.

Spośród zagranicznych ekip najsilniejsza wydaje się być grupa Team RUS Moskwa mająca w swoim składzie młodych i obiecujących zawodników z Rosji. Nie zabraknie także drużyn z Niemiec, dla których wyścig Bałtyk – Karkonosze Tour jest stałym punktem w kalendarzu. Wystartuje około 40 zawodników niemieckich reprezentujących takie zespoły jak: Team Isaac, Team Collos, Team Matrix, S.C. DHfK Leipzig e.V

Głównym Sponsorem wyścigu jest Bank BGŻ S.A. Warszawa który już ponad 15 lat wspiera wyścig Bałtyk – Karkonosze Tour.

Oficjalnymi Sponsorami są: BDC Banaszek Nieruchomości, Hotel Duet Goleniów oraz Związek Gmin Karkonoskich i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Sponsorami wyścigu są: Kruszywa Polskie S.A. Odział w Leśnej, PGNiG

Kolarze powalczą o następujące koszulki:

ŻÓŁTA Bank BGŻ – Klasyfikacja Generalna

ZIELONA Hotel DUET – Klasyfikacja Górska

NIEBIESKA BDC Banaszek Nieruchomości – Klasyfikacja Sprinterska

Producentem koszulek dla liderów poszczególnych klasyfikacji jest firma QUEST Jelenia Góra.

Partnerem medialnym jest portal naszosie.pl

Więcej informacji na www.baltyk-karkonosze.com

Źródło: Informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments