Marko Kump (Adria Mobil) wygrał spektakularny sprint podczas pierwszego etapu Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich (2.1 UCI). Słoweniec pokonał Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice) i został nowym liderem.

1. etap Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich, był małym wspomnieniem zeszłorocznych mistrzostw Polski, ponieważ meta znajdowała się na rynku w Złotoryi. Wcześniej kolumna wyścigu wystartowała z Jawora na 161,7 km trasę. W połowie etapu na kolarzy czekały cztery premie górskiej 1. kategorii. Raz kolarze pokonali podjazd pod Kapelę, który na  Dolnym Śląsku jest bardzo znany z tego, że lubi przeszkadzać tam wiatr. Następnie, aż 3 razy zawodnicy pokonali premię górską Podgórki. To wzniesienie nie jest długie, jednak nachylenie w pewnych momentach wynosi blisko 20 %.

Siedem i pół kilometra po starcie znajdowała się pierwsza lotna premia. Tam komplet punktów zgarnął niemiecki sprinter Tino Thomel (Team NSP), który pokonał młodych Polaków: Dawida Zielińskiego (Reprezentacja Polski) oraz Grzegorza Stępniaka (CCC Polsat Polkowice). Chwilę później na atak zdecydował się duet Rene Hooghiemster (Team NSP) oraz Luca Dodi (Team Idea). Na pierwszej górskiej premii najlepszy był Niemiec, tuż za nim przyjechał Włoch. Peleton ze stratą ponad 5 minut przyprowadził Mariusz Witecki (Bank BGŻ Team).

Peleton odpuścił ucieczkę, która zyskiwała coraz to większą przewagę, która maksymalnie wynosiła blisko 10 minut. Na drugiej premii sytuacja znów się powtórzyła. Triumfował Dodi przed Hooghiemsterem. Trzecie miejsce z peletonu wywalczył Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice). Różnica wynosiła 9 minut i 6 sekund.

Wkrótce do pracy wzięła się drużyna CCC Polsat Polkowice i przewaga zaczęła maleć. Przedostatnią premię znów wygrał Włoch przed Niemcem, a Batek przyprowadził zasadniczą grupę, która traciła do dwójki 7 minut i 2 sekund.

Tempo z każdym kilometrem było większe. Nikt nie chciał odpuścić ucieczki i sprawić im prezentu.  Przewaga cały czas malała, a na ostatnim podjeździe Dodi oderwał się od Hooghiemstera. Trzeci na premii był Robert Radosz (BDC MarPol Team).

Zasadnicza grupa była już bardzo blisko uciekinierów, jednak o dobry wynik pokusił się jeszcze niezmordowany Dodi, który był trzeci. Po emocjonującym sprincie na rynku w Złotoryi wygrał Słoweniec Marko Kump (Adria Mobil). Były kolarz Geox-TMC pokonał Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice) oraz został nowym liderem wyścigu.

Wyniki 1. etapu

Lista startowa do czasówki

[flagallery gid=13 name=Gallery]

Andrzej

https://www.naszosie.pl/wp-content/uploads/2012/05/Wyniki-1.-etapu.pdf

Poprzedni artykułLista startowa Giro d’Italia 2012
Następny artykułKWK 2012: Belgijska dominacja w Jabłonce i wygrana Antonie Demoitie
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments