Już od najbliższego czwartku 3 maja – Dolny Śląsk stanie się areną dla najlepszych kolarzy z Polski i nie tylko. Jest to oczywiście związane ze startem Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich (2.1 UCI).

Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich od lat jest docelową imprezą w pierwszej części sezonu dla wszystkich ekip zawodowych w Polsce. Zwłaszcza jest to priorytet kolarzy CCC Polsat Polkowice, którzy rywalizują w terenie swojego tytularnego sponsora. Sam wyścig jest uznawany obok Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.1 UCI) za drugą, imprezę kolarską w naszym kraju, ulegając oczywiście rangą Tour de Pologne.

Trasa:

Profil kryterium:

W czwartek 3. maja od wieczornego kryterium po ulicach Legnicy, zawodnicy tradycyjnie zainaugurują zmagania w Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Start i meta jak zawsze zlokalizowana będzie przy placu zamkowym, na ulicy Nowej. Kolarze pokonają tego dnia 32 kilometry, i na różnych premiach walczyć będą o koszulki poszczególnych klasyfikacji, jak i o lukratywne premie finansowe…

Profil 1. etap:

Piątek 4. maja  będzie małym wspomnieniem zeszłorocznych mistrzostw Polski, ponieważ meta jest zlokalizowana jest na rynku w Złotoryi. Wcześniej kolumna wyścigu wystartuje z Jawora na 161,7 km trasę. W połowie etapu na kolarzy czekają cztery premie górskiej 1. kategorii. Raz kolarze pokonają podjazd pod Kapelę. Ten podjazd na Dolnym Śląsku jest bardzo znany z tego, że lubi przeszkadzać tam wiatr. Następnie, aż 3 razy zawodnicy pokonają premię górską Podgórki. Ten podjazd z kolei może nie jest bardzo długi, jednak nachylenie w niektórych momentach sięga 20%.

Profil 2. etap:

Sobota 5. maja to ważny dzień dla zawodników CCC Polsat Polkowice. Aż dwa etapy odbędą się w Polkowicach, czyli siedzibie ich sponsora. Rano cała stawka będzie musiała pokonać bardzo długą jak na polskie realia jazdę indywidualną na czas. Podobnie jak we wcześniejszych latach, kolarze będą nawracali w Tarnówku, po czym wrócą tam skąd wystartowali, czyli Polkowic. Trasa liczy 30,2 km. Aż czterokrotnie, każdy zawodnik będzie musiał przejechać przez przejazd kolejowy, co może być uciążliwe gdy jedzie się na „kozie” i czasowych kołach.

Profil 3. etap:

Popołudniowy, trzeci etap to pagórkowate rundy wokół Polkowic. Kolarze w sumie pokonają trzy okrążenia po 25,9 km każde. Finisz podobnie jak w Złotoryi, znajduje się na wzniesieniu pokrytym brukiem.

Profil 4. etap:

W niedzielę, 6. maja odbędzie się ostatni, królewski odcinek Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Zostanie on rozegrany w nieco innej formie niż zazwyczaj, ponieważ trasa niejako prowadzi „w drugą stronę”. Zazwyczaj etap prowadził ze Świdnicy do Dzierżoniowa, tym razem jest na odwrót. Z pewnością nie będzie to aż tak górski odcinek jak w 2011, czy w 2010.r, jednak teraz powrócił do wyścigu podjazd pod Modliszów.

Kilkanaście kilometrów po starcie, zlokalizowana jest premia górska pierwszej kategorii, czyli Przełęcz Jugowska. Po krótkim zjeździe, na kolarzy czeka kolejna wspinaczka pod Przełęcz Sokola (2). Dalej czas na prawie 10 kilometrowy podjazd pod Przełęcz Walimską, która po części pokryta jest kostką brukową. Po zjeździe kolumna przejedzie przez start w Dzierżoniowie, a następnie przez Bielawę. W obu miejscowościach, wyznaczono lotne premie. Po kilkudziesięciu kilometrach płaskiego, kolarze muszą pokonać Przełęcz Jugowską (1) oraz Przełęcz Sokola (2) . Po długich zjazdach i chwili odpoczynku przed Świdnicą, gdzie peleton zaprezentuje się kibicom na linii mety, do końca wyścigu pozostaną już tylko dwie rundy, gdzie na każdej będzie czekał wspomniany Modliszów (2). Podjazd nie jest bardzo długi, jednak w końcówce jest bardzo sztywny. Dodatkowo, położona jest na nim kiepska nawierzchnia. Meta w Świdnicy znajduje się przy Zalewie Witoszówka, w tym samym miejscu gdzie w 2006.r miasto gościło peleton Tour de Pologne, niedaleko Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Na pewno na trasie nie zabraknie jej wychowanków!

Zawodnicy:

Bez wątpienia najgłośniejsze nazwiska znajdujemy w duńskiej drużynie Christina Watches – Onfone. Tutaj zobaczymy trzech, klasowych zawodników, którzy jeszcze kilka lat temu na równi walczyli z najlepszymi na świecie. Przede wszystkim do Polski  przyjedzie Michael Rasmussen. Duńczyk ma na koncie triumfy w klasyfikacji górskiej Tour de France. Niestety w 2007.r został zawieszony za niestawienie się na trzech kontrolach antydopingowych. Podobny los spotkał Niemca Stefana Schumachera, którego również być może zobaczymy na Dolnym Śląsku. Ten zawodnik wygrywał m.in takie wyścigi jak: Tour de Pologne, czy Amstel Gold Race, a ostatnio był 3. w Tour de San Luis. Christina Watches – Onfone zabierze do Polski również swojego najlepszego sprintera, Włocha Angelo Furlana. Ten kolarz wygrywał już w naszym kraju, podczas etapów Tour de Pologne.

Silny skład przysyła również słoweńska Adria Mobil. W jej zestawieniu znajduje się m.in były zawodnik Liquigasu – Matej Mugerli. Słoweniec w tym sezonie sygnalizuje wysoką formę. Niedawno wygrał klask Porec Trophy (1.2 UCI), a na początku sezonu był 10. w prestiżowym GP Lugano (1.1 UCI). Innym znanym nazwiskiem w tej drużynie jest 24-letni Marko Kump. Młody sprinter w ubiegłym sezonie ścigał się dla Geox-TMC. Dwa lata temu wygrał wyścig Ronde van Vlaanderen U-23.

Niemiecki Team NSP-Ghost to przede wszystkim dwójka znakomitych sprinterów. Bardziej doświadczony Steffen Radochla w przeszłości ścigał się m.in w Illes Baleares – Banesto. Niemiec w 2008 roku wygrał jeden z etapów Szlakiem Grodów Piastowskich, przed rokiem był najlepszy na odcinku Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z metą w Łodzi. Z kolei jego rodak, Tino Thomel to przedstawiciel młodego pokolenia. 24-latek w poprzednim sezonie miał na koncie 5. zwycięstw. Jedno odniósł w Lubinie na etapie „Grodów”.

Whirpool-Author w swoim składzie ma m.in Mateja Jurco. Były zawodnik Milramu ma na koncie starty w Giro d`Italia i Vuelta a Espana. Ma również sporo sukcesów w polskich wyścigach, zwłaszcza w 2011 roku.

Austriacką drużynę Tirol Cycling Team poprowadzi znakomity góral ze Słowenii – Jure Golcer. 35-letni kolarz w przeszłości zajął 2. miejsce w Giro del Trentino oraz ukończył Giro d`Italia na 32. miejscu.

Sunweb-Revor czyli belgijscy przełajowcy odpoczęli już po swoim docelowym, zimowym sezonie i mogą znów ścigać się na szosie. W ich składzie znajdują się m.in jeden z najlepszych kolarzy cyklokrosu na świecie – Kevin Pauwels, aktualny zdobywca Pucharu Świata oraz 21-letni Holender Tijmen Eising, który w poprzednim roku wygrał 2. etapy Karpackiego Wyścigu Kurierów oraz jeden odcinek Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

Chorwacki zespół Loborika Favorit dysponuje bardzo mocnym składem w górach. W Polsce ich liderem, prawdopodobnie będzie 5. zawodnik ubiegłorocznej edycji – Tomislav Danculovic.

Najbardziej znanym kolarzem Team Idea Conad jest Marco Frapporti. 27-letni Włoch dwa razy startował w Giro d`Italia. Rok temu w barwach Colnago CSF Inox wygrał etap na Brixia Tour. W tym sezonie uplasował się na 6. miejscu w klasyku Trofeo Laigueglia oraz został najlepszym góralem Giro del Trentino.  W przyszłości był zwycięzcą Giro di Lombardia dla orlików.

Liderem CCC Polsat Polkowice z pewnością będzie rewelacyjny w tym roku Marek Rutkiewicz. Kolarz z Olsztyna na koncie ma już m.in zwycięstwo w generalce wyścigu Circuit des Ardennes, Wyścigu Szlakiem Bursztynowym oraz w Ślężańskim Mnichu. W sprinterskich pojedynkach wyróżniać będzie się młody Grzegorz Stępniak. Na czasówce o bardzo dobre rezultaty mogą pokusić się Mateusz Taciak i Nikolay Mihaylov.

W barwach BDC MarcPol pojedzie bardzo doświadczona trójka kolarzy. Wszechstronni Robert Radosz, Marcin Sapa oraz przeżywający drugą młodość sprinter – Adam Wadecki. Liderem na generalkę w ekipie „niebieskich” dzięki dobrej jeździe na czas może okazać się Wojciech Ziółkowski.

Przy długiej czasówce Łukasz Bodnar z Bank BGŻ Team bez wątpienia staje się jednym z pretendentów do pierwszej dziesiątki lub nawet walki o najlepsze pozycje. Kto wie? Pecha może w końcu przełamie Paweł Cieślik. Na finiszu nie można zapominać o nowym liderze BGŻ ProLigi – Tomaszu Smoleniu.

Andrzej Bartkiewicz może okazać się czarnym koniem Wibatech LMGK Ziemia Brzeska na którymś z etapów, zwłaszcza czasówce. Młody kolarz znakomicie rozpoczyna pierwszy sezon z zawodowym kontraktem, co potwierdził podczas Hellena Tour oraz Memoriału Andrzeja Trochanowskiego.

Pełna lista drużyn na Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich 2012:

CCC Polsat Polkowice

Christina Waches – Onfone

Bank BGŻ

Adria Mobil

BDC MarPol Team

Team NSP-Ghost

Whirpool-Author

Amore&Vita

Tirol Cycling Team

Sunveb-Revor

Loborika Favorit

LKT Team Brandenburg

Reprezentacja Polski U-23

Wibatech – LMGK Ziemia Brzeska

Team Idea Conad

Portal naszosie.pl od tego roku jest patronem medialnym tej imprezy! Już teraz zapraszamy Państwa na zdjęcia oraz najświeższe informacje z Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich!

Mapki: grody.com.pl

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments