Joaquim Rodriguez (Katusha) pokonał rywali na Mur de Huy i został zwycięzca Fleche Wallone. Hiszpan pokonał Michaela Albasini`ego (GreenEdge) oraz Philippe`a Gilbert (BMC-Racing).

Drugi z ardeńskich klasyków liczył 194 z Chareloi do miejscowości o ciekawej dla Polaków nazwie – Huy. Na kolarzy czekało 10. oznaczonych podjazdów w tym słynny Mur de Huy, na którym znajdowała się meta. Pogoda nie rozpieszczała, bo już podczas startu wiał silny wiatr oraz padał deszcz, choć kolarze finiszowali już w słońcu.

Długo nie mogla uformować się ucieczka dnia, jednak wkrótce odskoczyć udało się: Dirk`owi Bellemakers (Landbouwkrediet) oraz Anthon`emu Roux (FdJ). W najkorzystniejszym momencie dla duetu, peleton tracił do nich 7 minut i 5 sekund.

Wkrótce jednak zasadnicza grupa wzięła się do roboty i zbiła nieco różnicę. Na 40 kilometrów przed końcem na kontratak zdecydowali się: Andy Schleck (RadioShack), Dmitry Fofonov (Astana) oraz Yuri Trofimov (Katusha), jednak kilkadziesiąt minut później nie było już po nich śladu.

Na 17 kilometrów przed metą do prowadzącej dwójki doskoczył kolejny duet: Giovanni Visconti (Movistar) i Tom Slagter (Rabobank), jednak wkrótce rozpędzony peleton skasował wszystkich harcowników.

Na ostatnich kilku kilometrach odjechali jeszcze Lars Peter Nordhaug (Sky Team) oraz Ryder Hesjedal Hesjedal (Garmin-Barracuda). Norweg i Kanadyjczyk na 1,2 kilometra przed końcem znajdowali się 13 sekund przed grupą faworytów. Przez moment pachniało niespodzianką, jednak legendarny podjazd pod Mur de Huy wszystko zweryfikował.

Duet opadł z sił i do walki wkroczyli najlepsi. Wielka intuicją wykazał się Joaquim Rodriguez. Doświadczony Hiszpan wyczekał do odpowiedniego momentu i pewnie zaatakował. Jak później się okazało, dla “Purito” była to słuszna decyzja. Kolarz Katushy sięgnął po pewne zwycięstwo, pokonując Michaele Albasini`ego oraz Philippe`a Gilbert.

Wyniki:

1 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER KATUSHA TEAM 4:45:41
2 Michael ALBASINI GREENEDGE CYCLING TEAM 0:00:04
3 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:04
4 Jelle VANENDERT LOTTO-BELISOL TEAM 0:00:04
5 Robert KISERLOVSKI ASTANA PRO TEAM 0:00:07
6 Daniel MARTIN GARMIN – BARRACUDA 0:00:09
7 Bauke MOLLEMA RABOBANK CYCLING TEAM 0:00:09
8 Vincenzo NIBALI LIQUIGAS-CANNONDALE 0:00:09
9 Diego ULISSI LAMPRE – ISD 0:00:09
10 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL TEAM 0:00:11
11 Enrico GASPAROTTO ASTANA PRO TEAM 0:00:11
12 Rinaldo NOCENTINI AG2R LA MONDIALE 0:00:11
13 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:00:11
14 Sergio Luis HENAO MONTOYA SKY PROCYCLING 0:00:11
15 Wouter POELS VACANSOLEIL-DCM 0:00:011
16 Paul MARTENS RABOBANK CYCLING TEAM 0:00:11
17 Igor ANTON EUSKALTEL – EUSKADI 0:00:11
18 Rui Alberto COSTA MOVISTAR TEAM 0:00:18
19 Julien SIMON SAUR-SOJASUN 0:00:18
20 Frank SCHLECK RADIOSHACK-NISSAN 0:00:18
21 Ryder HESJEDAL GARMIN – BARRACUDA 0:00:18
22 Robert GESINK RABOBANK CYCLING TEAM 0:00:23
23 Arthur VICHOT FDJ-BIGMAT 0:00:23
24 Daniel MORENO FERNANDEZ KATUSHA TEAM 0:00:26
25 Alexandre GENIEZ TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:26
26 Fabian WEGMANN GARMIN – BARRACUDA 0:00:26
27 Bert DE WAELE LANDBOUWKREDIET-EUPHONY 0:00:29
28 Brice FEILLU SAUR-SOJASUN 0:00:31
29 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:31
30 Maxime MONFORT RADIOSHACK-NISSAN 0:00:31
31 Christophe LE MEVEL GARMIN – BARRACUDA 0:00:31
32 Fabio Andres DUARTE COLOMBIA-COLDEPORTES 0:00:31
33 Nicki SORENSEN TEAM SAXO BANK 0:00:31
34 Daniele PIETROPOLLI LAMPRE – ISD 0:00:31
35 Manuele MORI LAMPRE – ISD 0:00:31
36 Dries DEVENYNS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:31
37 Pieter SERRY TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:00:37
38 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:00:37
39 Guillaume LEVARLET SAUR-SOJASUN 0:00:37
40 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:37
41 Jérôme PINEAU OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:43
42 Christopher HORNER RADIOSHACK-NISSAN 0:00:43
43 Karsten KROON TEAM SAXO BANK 0:00:47
44 Peio BILBAO EUSKALTEL – EUSKADI 0:00:47
45 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 0:00:51
46 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 0:00:51
47 Tom Jelte SLAGTER RABOBANK CYCLING TEAM 0:00:51
48 Bruno PIRES TEAM SAXO BANK 0:00:51
49 Jan BAKELANTS RADIOSHACK-NISSAN 0:00:51
50 Vasil KIRYIENKA MOVISTAR TEAM 0:00:58
51 Romain SICARD EUSKALTEL – EUSKADI 0:00:58
52 Pierrick FEDRIGO FDJ-BIGMAT 0:00:58
53 Lars-Peter NORDHAUG SKY PROCYCLING 0:01:02
54 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 0:01:02
55 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 0:01:05
56 Laurens TEN DAM RABOBANK CYCLING TEAM 0:01:09
57 Simon GESCHKE TEAM ARGOS-SHIMANO 0:01:09
58 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:01:09
59 Salvatore PUCCIO SKY PROCYCLING 0:01:13
60 Benoît VAUGRENARD FDJ-BIGMAT 0:01:19
61 Mauro SANTAMBROGIO BMC RACING TEAM 0:01:23
62 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:24
63 Steven KRUIJSWIJK RABOBANK CYCLING TEAM 0:01:27
64 Maciej PATERSKI LIQUIGAS-CANNONDALE 0:01:30
65 Jérôme COPPEL SAUR-SOJASUN 0:01:34
66 Anthony DELAPLACE SAUR-SOJASUN 0:01:34
67 Simone STORTONI LAMPRE – ISD 0:01:48
68 Chris Anker SORENSEN TEAM SAXO BANK 0:01:48
69 Laurens DE VREESE TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:01:48
70 Simon CLARKE GREENEDGE CYCLING TEAM 0:01:55
71 Thomas DEKKER GARMIN – BARRACUDA 0:01:57
72 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 0:01:57
73 Wilco KELDERMAN RABOBANK CYCLING TEAM 0:01:57
74 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:01:57
75 Francis DE GREEF LOTTO-BELISOL TEAM 0:01:57
76 Vegard Stake LAENGEN TEAM TYPE 1-SANOFI 0:01:57
77 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:01:57
78 Dominik NERZ LIQUIGAS-CANNONDALE 0:02:10
79 Egoi MARTINEZ EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:13
80 Gaëtan BILLE LOTTO-BELISOL TEAM 0:02:20
81 Andy SCHLECK RADIOSHACK-NISSAN 0:02:25
82 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:25
83 Oscar FREIRE KATUSHA TEAM 0:02:28
84 Yury TROFIMOV KATUSHA TEAM 0:02:35
85 Angel VICIOSO KATUSHA TEAM 0:02:37
86 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:02:39
87 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 0:02:39
88 Eduard VORGANOV KATUSHA TEAM 0:02:39
89 Tomasz MARCZYNSKI VACANSOLEIL-DCM 0:02:39
90 Frederik VEUCHELEN VACANSOLEIL-DCM 0:03:10
91 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:03:26
92 Dirk BELLEMAKERS LANDBOUWKREDIET-EUPHONY 0:03:28
93 Federico CANUTI LIQUIGAS-CANNONDALE 0:03:55
94 Moreno MOSER LIQUIGAS-CANNONDALE 0:03:55
95 Christian VANDE VELDE GARMIN – BARRACUDA 0:04:07
96 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:07
97 Bram TANKINK RABOBANK CYCLING TEAM 0:04:32
98 Thierry HUPOND TEAM ARGOS-SHIMANO 0:04:32
99 Christian MEIER GREENEDGE CYCLING TEAM 0:04:39
100 Yukihiro DOI TEAM ARGOS-SHIMANO 0:05:04
101 Johannes FRÖHLINGER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:05:04
102 Jorge AZANZA EUSKALTEL – EUSKADI 0:05:04
103 Jonathan HIVERT SAUR-SOJASUN 0:05:20
104 Michel KREDER GARMIN – BARRACUDA 0:05:39
105 Anthony ROUX FDJ-BIGMAT 0:05:49
106 Dmitriy FOFONOV ASTANA PRO TEAM 0:07:06
107 Sergio PAULINHO TEAM SAXO BANK 0:07:50
108 Martin VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:50
109 Stephan DENIFL VACANSOLEIL-DCM 0:08:09
110 Wilson MARENTES COLOMBIA-COLDEPORTES 0:09:29
111 Gregory HABEAUX ACCENT JOBS-VERANDA’S WILLEMS 0:09:31
112 Jeffry ROMERO COLOMBIA-COLDEPORTES 0:09:36
113 Kurt HOVELYNCK LANDBOUWKREDIET-EUPHONY 0:09:36
114 Laurent DIDIER RADIOSHACK-NISSAN 0:09:39
115 Mads CHRISTENSEN TEAM SAXO BANK 0:09:41
116 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 0:09:46
117 Fumiyuki BEPPU GREENEDGE CYCLING TEAM 0:09:50
118 Xabier ZANDIO SKY PROCYCLING 0:09:50
119 Klaas LODEWYCK BMC RACING TEAM 0:09:57
120 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:09:57
121 Georg PREIDLER TEAM TYPE 1-SANOFI 0:09:57
122 David TANNER TEAM SAXO BANK 0:09:57
123 Tobias LUDVIGSSON TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:57
124 Sander ARMEE TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:09:57
125 Travis MEYER GREENEDGE CYCLING TEAM 0:09:57
126 Alessandro SPEZIALETTI LAMPRE – ISD 0:09:57
127 Johan Esteban CHAVES COLOMBIA-COLDEPORTES 0:09:57
128 Leonardo BERTAGNOLLI LAMPRE – ISD 0:09:57
129 Stefano AGOSTINI LIQUIGAS-CANNONDALE 0:09:57
130 Alex HOWES GARMIN – BARRACUDA 0:09:57
131 Angel MADRAZO MOVISTAR TEAM 0:09:57
132 Arnoud VAN GROEN ACCENT JOBS-VERANDA’S WILLEMS 0:09:57
133 David LE LAY SAUR-SOJASUN 0:09:57
134 Rubens BERTOGLIATI TEAM TYPE 1-SANOFI 0:09:57
135 Julien VERMOTE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:57
136 Matthieu SPRICK TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:57
137 Reinier HONIG LANDBOUWKREDIET-EUPHONY 0:10:04
138 Luke ROWE SKY PROCYCLING 0:10:17
139 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:10:24
140 Jeremie GALLAND SAUR-SOJASUN 0:11:02
141 Ricardo GARCIA AMBROA EUSKALTEL – EUSKADI 0:11:10
142 Gilles DEVILLIERS LANDBOUWKREDIET-EUPHONY 0:11:17
143 Arthur VAN OVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR 0:12:27

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej