Jerome Coppel (Saur-Sojasun) dzięki znakomitej postawie w popołudniowej czasówce, zapewnił sobie triumf na ostatnim etapie oraz w klasyfikacji generalnej Etoile de Besseges.

Zmarznięci zawodnicy na ostatnim etapie musieli przejechać dystans 9,7 kilometra. Na trasie znajdował się jeden krótki, lecz sztywny podjazd.

25-letni Coppel wykręcił czas 14:25 i o 26 sekund pokonał Estończyka Reina Taaramae (Cofidis). Trzecie miejsce przypadło dla Maxime`a Bouet (AG2RLa Mondiale). Francuz do zwycięskiego rodaka stracił 32 sekundy. Michał Olejnik (Team Veranda Rideau – U), tracąc 2 minuty i 19 sekund był 60.

Dotychczasowy lider Pierre Rolland (Europcar) zajął na etapie 10. miejsce. Jednak strata 48. sekund pozbawiła go szans na końcowy triumf. W całym wyścigu najlepszy okazał się zatem Coppel. Młody kolarz pokonał o 25 sekund 36-letniego neo-pro Franck`a Vermeulena (Team Veranda Rideau U), który dopiero w tym sezonie stał się zawodowcem! Wcześniej był przeciętnym amatorem we Francji, na koncie miał niewiele sukcesów. Trzeci Taaramae przegrał drugie miejsce zaledwie o sekundę. „Olej” skończył wyścig na 65. miejscu.

Wyniki etapu:

1 Jérôme Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:14:25
2 Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:00:26
3 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:32
4 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:00:33
5 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ – Big Mat 0:00:38
6 Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau U 0:00:39
7 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun 0:00:40
8 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:43
9 Pierre-Luc Perichon (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:00:47
10 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:00:48
11 Anthony Delaplace (Fra) Saur – Sojasun 0:00:49
12 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:51
13 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet 0:00:53
14 David Lelay (Fra) Saur – Sojasun 0:00:53
15 Rémi Cusin (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:53
16 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:00:54
17 Rémi Di Gregorio (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:00:57
18 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:57
19 Julien El Fares (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:58
20 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:00:59
21 Georg Preidler (Aut) Team Type 1 – Sanofi 0:01:00
22 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet 0:01:00
23 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:03
24 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:01:05
25 Yannick Martinez (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:01:05
26 Leif Hoste (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:01:06
27 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:01:06
28 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun 0:01:07
29 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:01:09
30 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:10
31 Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet 0:01:11
32 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:01:14
33 Dimitri Le Bouch (Fra) Auber 93 0:01:16
34 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 0:01:17
35 Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet 0:01:19
36 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:20
37 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet 0:01:20
38 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly 0:01:21
39 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:27
40 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:32
41 Arnaud Gerard (Fra) FDJ – Big Mat 0:01:33
42 Justin Jules (Fra) Veranda Rideau U 0:01:33
43 Simon Geschke (Ger) Project 1t4i 0:01:33
44 Matthieu Sprick (Fra) Project 1t4i 0:01:37
45 Staf Scheirlinckx (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:01:37
46 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:01:40
47 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:01:41
48 Rob Goris (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:01:42
49 Anthony Geslin (Fra) FDJ – Big Mat 0:01:44
50 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:44
51 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet 0:01:47
52 Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun 0:01:51
53 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:58
54 Andy Cappelle (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:02:03
55 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:02:06
56 Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau U 0:02:09
57 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:13
58 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:15
59 Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau U 0:02:19
60 Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U 0:02:19
61 Bert De Backer (Bel) Project 1t4i 0:02:22
62 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:02:22
63 Renaud Dion (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:23
64 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:23
65 Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:02:29
66 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:02:29
67 Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:02:37
68 Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U 0:02:46
69 Ronan Racault (Fra) Auber 93 0:02:47
70 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:51
71 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet 0:02:57
72 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93 0:03:05
73 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:14
74 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 – Sanofi 0:03:21
75 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:03:54
76 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:04:11
DNS Cédric Pineau (Fra) FDJ – Big Mat
DNS Steven Tronet (Fra) Auber 93

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Jérôme Coppel (Fra) Saur – Sojasun 12:40:08
2 Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau U 0:00:25
3 Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:00:26
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:00:28
5 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:32
6 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:00:33
7 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ – Big Mat 0:00:37
8 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun
9 Pierre-Luc Perichon (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:00:46
10 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:48
11 Anthony Delaplace (Fra) Saur – Sojasun 0:00:49
12 Rémi Cusin (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:51
13 Julien El Fares (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:00:54
14 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
15 Rémi Di Gregorio (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:00:56
16 Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet 0:00:57
17 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
18 Georg Preidler (Aut) Team Type 1 – Sanofi 0:00:59
19 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
20 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:01:01
21 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet 0:01:02
22 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
23 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:01:04
24 Yannick Martinez (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:01:05
25 Leif Hoste (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas
26 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun 0:01:07
27 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:01:09
28 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
29 Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet 0:01:15
30 Dimitri Le Bouch (Fra) Auber 93
31 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 0:01:16
32 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:20
33 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
34 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
35 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:27
36 Arnaud Gerard (Fra) FDJ – Big Mat 0:01:32
37 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:01:33
38 Matthieu Sprick (Fra) Project 1t4i 0:01:36
39 Staf Scheirlinckx (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:01:37
40 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:01:40
41 Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun
42 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:41
43 Anthony Geslin (Fra) FDJ – Big Mat 0:01:43
44 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet 0:01:45
45 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:58
46 Andy Cappelle (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:02:02
47 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:02:05
48 Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau U 0:02:08
49 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:02:22
50 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:23
51 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:02:47
52 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet 0:02:56
53 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 – Sanofi 0:03:20
54 David Lelay (Fra) Saur – Sojasun 0:03:55
55 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil – DCM Pro Cycling 0:03:56
56 Renaud Dion (Fra) Bretagne – Schuller 0:04:53
57 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:05:15
58 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne – Schuller 0:05:17
59 Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau U 0:06:34
60 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:06:47
61 Simon Geschke (Ger) Project 1t4i 0:06:51
62 Ronan Racault (Fra) Auber 93 0:08:06
63 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:08:47
64 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:09:34
65 Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U 0:10:10
66 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:11:14
67 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:14:22
68 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:17:15
69 Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne 0:18:33
70 Rob Goris (Bel) Accent.Jobs – Willems Verandas 0:20:27
71 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93 0:24:07
72 Justin Jules (Fra) Veranda Rideau U 0:25:00
73 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:25:01
74 Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille 0:29:35
75 Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U 0:33:21
76 Bert De Backer (Bel) Project 1t4i 0:34:03

foto: leprogres.fr

Andrzej