Były zawodnik drużyny Vacansoleil-DCM – Ezequiel Mosquera, został dziś oficjalnie uznany za winnego przez Hiszpański Związek Kolarski ws. jego wpadki dopingowej w Vuelta a Espana 2010.

Mosquera uzyskał pozytywny wynik na Hydroksyetyloskrobię podczas wyścigu dookoła Hiszpanii dwa lata temu, kiedy to zajął w nim drugie miejsce. Substancja ta, znajdując się w osoczu krwi może służyć do rozcieńczania krwi bez zmniejszenia ilości krwinek czerwonych. W większości przypadków, jest stosowana jako środek maskujący dla EPO, którego nie stwierdzono w badaniu Hiszpana.

Mosquera otrzymał dwuletni zakaz startów, co prawdopodobnie oznacza koniec kariery dla 37-letniego zawodnika. Do ścigania, mógłby powrócić dopiero od listopada 2013.r.

Równocześnie, w oficjalnych statystykach na drugie miejsce wskoczył Peter Velits, a Joaquin Rodriguez może szczycić się ostatnim stopniem podium w Vuelta a Espana. Ponadto były kolarz Xacobeo-Galicia musi zapłacić 276 675 euro odszkodowania! Ta suma, to wysokość jego rocznych zarobków z 2010.r.

Andrzej