William Clarke (UNISA – Australia) został niespodziewanym, lecz w pełni zasłużonym zwycięzcą 2. etapu Santos Tour Down Under. Australijczyk po długiej, solowej akcji pokonał najlepszego z peletonu – Michaela Matthewsa (Rabobank). Trzecia lokata dla Simona Gerrans`a (GreenEDGE). Nowym liderem dzięki bonifikacie na premii został Martin Kohler (BMC).

2. etap wyścigu, liczył sobie 148 kilometrów i prowadził z miejscowości Lobethal do Sterling. Przed startem mówiło się, że to etap, który może rozstrzygnąć o losach klasyfikacji generalnej wyścigu. W pewnym sensie tak się stało, ponieważ dzięki pofałdowanej końcówce, w peletonie przyjechało 65. kolarzy.

Zaraz po starcie do przodu wyskoczył duet: William Clarke oraz Martin Kohler. Czołówka wypracowała całkiem pokaźną przewagę, jednak kiedy Szwajcar zdobył punkty na lotnych premiach i wiedział, że jest wirtualnym liderem – poczekał na peleton. Australijczyk na około 80 kilometrów przed końcem, pozostał sam na placu boju. 26-letni zawodnik nic sobie z tego nie zrobił i niczym rasowy czasowiec jechał cały czas z tą samą prędkością.

Tymczasem w peletonie lekko go zlekceważono. Początkowo pracowała jedynie drużyna GreenEdge, dalej gdy do pogoni włączył się Rabobank i Sky okazało się, że samotny kolarz na 25 kilometrów przed kreską ma… 9 minut przewagi. Nie spisywali się także zawodnicy Movistaru i Euskaltel-Euskadi. Clarke był już prawie pewny zwycięstwa na 10 kilometrów przed końcem, kiedy to jego przewaga wynosiła 4 i pół minuty przewagi.

Gdy dzielny kolarz wjeżdżał na metę, australijscy kibice witali go niczym bohatera. Nie ma się co dziwić, ponieważ w erze łączności radiowej z dyrektorami sportowymi, przewaga minuty i dwóch sekund nad pierwszym zawodnikiem z peletonu – Michael`em Matthews`em, to nie lada wyczyn. Trzeci zameldował się Mistrz Australii – Simon Gerrans. Jarosław Marycz (SaxoBank) z dużą stratą przyjechał za peletonem.

W klasyfikacji generalnej, dzięki bonifikatom na lotnych premiach, z drugiego na pierwsze miejsce wskoczył Martin Kohler. Szwajcar zepchnął Andre Greipela (Lotto-Belisol) na drugą pozycję i wyprzedza go o dwie sekundy. Trzeci jest Matthews, który do lidera traci 4 sekundy.

Finisz Williama Clarke`a i peletonu można zobaczyć tutaj

Wyniki:

1 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 3:58:35
2 Michael Matthews (Aus) Rabobank 0:01:02
3 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE
4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
6 Oscar Freire (Spa) Katusha
7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC
8 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
9 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep
10 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda
11 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE
12 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM
13 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
14 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan
15 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
16 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
17 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
18 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha
19 Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale
20 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
22 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
23 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
24 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
25 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat
26 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
27 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
28 Alessandro Ballan (Ita) BMC
29 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank
30 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
31 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
32 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep
33 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar
34 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM
35 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
36 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
37 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda
38 Javier Moreno (Spa) Movistar
39 Martin Kohler (Swi) BMC
40 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
41 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
42 Luca Paolini (Ita) Katusha
43 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale
44 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat
45 William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat
46 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
47 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia
49 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
50 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
51 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
52 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
53 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
54 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM
55 José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
56 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
57 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
58 Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
59 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
60 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
61 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM
62 Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
63 Angel Madrazo (Spa) Movistar
64 Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol
65 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
66 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
67 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale 0:01:20
68 Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD 0:01:24
69 Francesco Masciarelli (Ita) Astana 0:01:28
70 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
71 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:01:35
72 Maxim Belkov (Rus) Katusha
73 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM 0:01:39
74 Mathias Frank (Swi) BMC 0:01:52
75 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:01:58
76 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol 0:02:06
77 Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep 0:02:09
78 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep 0:02:33
79 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:03:55
80 Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale
81 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM
82 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
83 Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
84 Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD 0:04:29
85 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana
86 Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:43
87 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep 0:05:23
88 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:06:28
89 Tom Leezer (Ned) Rabobank
90 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:06:42
91 Matt Goss (Aus) GreenEDGE
92 David Lopez (Spa) Movistar 0:08:09
93 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol 0:09:11
94 Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE 0:13:27
95 Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE
96 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
97 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
98 Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE
99 Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
100 Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
101 Graeme Brown (Aus) Rabobank
102 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
103 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
104 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
105 Adam Blythe (GBr) BMC
106 Marcus Burghardt (Ger) BMC
107 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale
108 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
109 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat
110 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
111 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
112 Imanol Erviti (Spa) Movistar
113 Manuel Quinziato (Ita) BMC
114 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
115 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Dmitri Muravyev (Kaz) Astana
117 Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
118 Danny Pate (USA) Sky Procycling
119 Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda
120 Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
121 Borut Bozic (Slo) Astana
122 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 0:16:17
123 Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM
124 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
125 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
126 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
127 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol
129 Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda
130 Assan Bazayev (Kaz) Astana
131 Boris Shpilevsky (Rus) AG2R La Mondiale 0:23:50
DNS Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
DNS Frédéric Guesdon (Fra) FDJ – BigMat

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

1 Martin Kohler (Swi) BMC 8:33:05
2 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol 0:00:02
3 Michael Matthews (Aus) Rabobank 0:00:04
4 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 0:00:08
5 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia 0:00:09
6 Eduard Vorganov (Rus) Katusha 0:00:10
7 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha 0:00:12
8 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
9 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
10 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
11 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
13 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
14 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale
15 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM
16 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
17 William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat
18 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
19 Alessandro Ballan (Ita) BMC
20 Alejandro Valverde (Spa) Movistar
21 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
22 Oscar Freire (Spa) Katusha
23 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM
24 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
25 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
26 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
28 Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale
29 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
30 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
31 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
32 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep
33 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan
34 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
35 Greg Van Avermaet (Bel) BMC
36 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank
37 José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
38 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
39 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
40 Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol
41 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
42 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat
43 Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
44 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
45 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
46 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
47 Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
48 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE
49 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
50 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
51 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep
52 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM
53 Angel Madrazo (Spa) Movistar
54 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar
55 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
56 Javier Moreno (Spa) Movistar
57 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda
58 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
59 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia
60 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat
61 Luca Paolini (Ita) Katusha
62 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
63 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM
64 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
65 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:30
66 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 0:00:36
67 Francesco Masciarelli (Ita) Astana 0:00:38
68 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:00:45
69 Maxim Belkov (Rus) Katusha
70 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM 0:00:49
71 Mathias Frank (Swi) BMC 0:01:02
72 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:01:08
73 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol 0:01:16
74 Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep 0:01:19
75 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep 0:01:43
76 Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD 0:01:54
77 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM 0:03:04
78 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:03:05
79 Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale
80 Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
81 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
82 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda 0:03:06
83 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD 0:03:08
84 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana 0:03:39
85 Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:53
86 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:05:38
87 Tom Leezer (Ned) Rabobank
88 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:05:52
89 Matt Goss (Aus) GreenEDGE
90 Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD 0:06:23
91 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep 0:07:00
92 David Lopez (Spa) Movistar 0:07:19
93 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol 0:08:21
94 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 0:12:31
95 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat 0:12:33
96 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:12:37
97 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
98 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
99 Graeme Brown (Aus) Rabobank
100 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
101 Imanol Erviti (Spa) Movistar
102 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale
104 Marcus Burghardt (Ger) BMC
105 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
106 Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
107 Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
108 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
109 Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE
110 Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE
111 Manuel Quinziato (Ita) BMC
112 Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE
113 Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
114 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
115 Borut Bozic (Slo) Astana
116 Danny Pate (USA) Sky Procycling
117 Dmitri Muravyev (Kaz) Astana
118 Adam Blythe (GBr) BMC
119 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
120 Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
121 Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda 0:14:57
122 Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda 0:15:27
123 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
124 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
126 Assan Bazayev (Kaz) Astana
127 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol
129 Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM
130 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 0:17:45
131 Boris Shpilevsky (Rus) AG2R La Mondiale 0:23:00

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments