W dniach od 26 listopada do 11 grudnia kolarze Bank BGŻ Team przebywają na zgrupowaniu leczniczym w Krynicy Zdrój. Miejscowość, której dobroczynny mikroklimat dostrzeżono już w ostatnich latach XVIII wieku, powitała zawodników bardzo dobrą pogodą i zgodnie z prognozami, do końca zgrupowania nic nie powinno się zmienić.

Dyrektor sportowy Zbigniew Szczepkowski wybrał na miejsce pobytu wybudowany w 1889 roku i położony w samym sercu miasta pensjonat „Witoldówka”. Odrestaurowany z zachowaniem wszystkich detali dawnej architektury budynek mieści dziś komfortowe pokoje i apartamenty, w których zawodnicy Bank BGŻ Team poczuli się natychmiast jak u siebie. W programie zgrupowania są głównie zajęcia pomagające zregenerować organizm po trudach sezonu. Pierwszego dnia kolarze przeszli badania medyczne, po których otrzymali plan zabiegów, przede wszystkim inhalacji i kąpieli borowinowych. Przed każdym posiłkiem udają się do położonej w pobliżu pijalni, by napić się wody z miejscowych źródeł leczniczych, takich jak Jan, Zuber czy Słotwinka. Pobyt w Krynicy ma być dla zawodników czasem relaksu i wyciszenia po bardzo obfitym w starty sezonie, ale także elementem cyklu treningowego, czasem poświęconym na odnowę biologiczną. Ma także służyć integracji grupy przed wyzwaniami w 2012 roku. Posezonowe zgrupowania w miejscowościach uzdrowiskowych były kiedyś obowiązkowym punktem w kalendarzu najlepszych kolarzy, a niektórzy z nich wciąż korzystają z dobrodziejstw mikroklimatu Krynicy Zdrój. Tacy zawodnicy jak Czesław Lang, Jan Brzeźny czy Jan Faltyn nie wyobrażają sobie jesieni bez wizyty w mieście Nikifora i Jana Kiepury.

Zbigniew Szczepkowski: Uważam, że takie zgrupowanie po prostu należy się kolarzom po ciężkim sezonie. Powinni mieć możliwość odpoczynku i skorzystania z kąpieli borowinowych, czy leczniczych właściwości tutejszych wód. W czasach największej świetności polskiego kolarstwa obozy w Krynicy były powszechnym zwyczajem i chcę powrócić do tej tradycji. Poza efektami leczniczymi takie zgrupowanie, właśnie poprzez swój wyraźnie wypoczynkowy charakter, sprzyja także integracji i pomaga zbudować motywację przed kolejnym sezonem. Większość kolarzy przyjechała do Krynicy po raz pierwszy i cieszę się, widząc jak odpoczywają i odkrywają piękno tego miejsca.

--
Adam Probosz
Rzecznik prasowy Bank BGŻ Professional Cycling Team