Lars Boom (Rabobank) okazał się najlepszy na trzecim, wietrznym etapie i został nowym liderem Tour of Britain. Holender pokonał klubowego kolegę oraz mistrza świata młodzieżowców, Michaela Matthewsa. Trzeci był Geraint Thomas (Sky Procycling).

150 kilometrowy etap ze Stoke on Trent do Trentham Garden, to bardzo nerwowy odcinek. Od samego startu, dochodziło do prób „rantowania” na silnym wietrze. Mocno we znaki dawał się również pagórkowaty teren. Najlepiej wyszło to ekipie Sky, która na kilkanaście kilometrów przed kreską, rozbiła zasadniczą grupę. Na czele pojawiło się więc ponad 20 zawodników. W tej grupce kręcił również lider Mark Cavendish (HTC-Highroad).

Na krętej końcówce, która prowadziła lekko w górę, najlepiej zachował się Lars Boom. Holender pokonał Australijczyka Matthewsa oraz Brytyjczyka Gerainta Thomasa.

W klasyfikacji generalnej, były specjalista od kolarstwa przełajowego ma 3s przewagi nad Cavendishem oraz 6 nad Thomasem.

Bartek Huzarski (NetApp) jest 38, a Marcin Białobłocki (Motorpoint) 57.

Wyniki: 

1 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 3:23:42
2 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team
3 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
4 Stephen Cummings (GBr) Sky Procycling
5 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad
6 Ian Bibby (GBr) Motorpoint
7 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor – Sharp
8 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
9 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek
10 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
11 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
12 Leopold Konig (Cze) Team NetApp
13 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
14 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing
15 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
16 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
17 Jan Barta (Cze) Team NetApp
18 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
19 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
20 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:00:07
21 Dan Craven (Nam) Rapha Condor – Sharp 0:00:09
22 Russell Hampton (GBr) Sigma Sport – Specialized
23 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:12
24 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
25 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:00:26
26 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:00:55
27 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:02:06
28 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad
29 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:57
30 Anthony Charteau (Fra) Team Europcar 0:03:59
31 Kristian House (GBr) Rapha Condor – Sharp
32 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
33 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
34 Thomas Murray (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:07:45
35 Gaël Le Bellec (Fra) Team Raleigh
36 Tobyn Horton (GBr) Motorpoint
37 Simon Richardson (GBr) Sigma Sport – Specialized
38 Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint
39 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
40 Daniel Fleeman (GBr) Team Raleigh
41 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
42 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
43 Rene Mandri (Est) Endura Racing
44 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
45 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
46 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
47 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo
48 Jack Bauer (NZl) Endura Racing
49 Liam Holohan (GBr) Team Raleigh
50 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
51 Jonathan McEvoy (GBr) Motorpoint
52 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly
54 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
55 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
56 Paul Voss (Ger) Endura Racing
57 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
58 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
59 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
60 Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor – Sharp
61 Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor – Sharp
62 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
63 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo
64 Steven Lampier (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:12:06
65 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:12:12
66 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad
67 Wouter Sybrandy (Ned) Sigma Sport – Specialized
68 Tom Last (GBr) Sigma Sport – Specialized
69 William Clarke (Aus) Leopard Trek
70 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad
71 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
72 James Sampson (GBr) Motorpoint
73 Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
74 James Sparling (Can) Team Raleigh
75 Richard Handley (GBr) Team Raleigh
76 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
77 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
78 Peter Williams (GBr) Motorpoint
79 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
80 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
81 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
82 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
83 Ronan McLaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly
84 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
85 Jeroen Janssen (Ned) Team Raleigh
86 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
87 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
88 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
89 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
90 Graham Briggs (GBr) Rapha Condor – Sharp
91 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
92 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
93 Martijn Maaskant (Ned) Team Garmin-Cervelo
DNF Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

Klasyfikacja generalna:

1 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 8:04:35
2 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:00:03
3 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:00:06
4 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 0:00:07
5 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:08
6 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
7 Ian Bibby (GBr) Motorpoint 0:00:13
8 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek
9 Stephen Cummings (GBr) Sky Procycling
10 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
11 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
13 Jan Barta (Cze) Team NetApp
14 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
15 Leopold Konig (Cze) Team NetApp
16 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor – Sharp
17 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
18 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
19 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:00:20
20 Dan Craven (Nam) Rapha Condor – Sharp 0:00:22
21 Ben Swift (GBr) Sky Procycling 0:00:25
22 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
23 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing 0:00:31
24 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:00:38
25 Russell Hampton (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:00:39
26 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:01:07
27 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:02:29
28 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:02:40
29 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:04:10
30 Kristian House (GBr) Rapha Condor – Sharp 0:04:12
31 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
32 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:37
33 Anthony Charteau (Fra) Team Europcar 0:05:54
34 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:07:58
35 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
36 Jonathan McEvoy (GBr) Motorpoint
37 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
38 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
39 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
40 Simon Richardson (GBr) Sigma Sport – Specialized
41 Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor – Sharp
42 Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor – Sharp
43 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
44 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo
45 Tobyn Horton (GBr) Motorpoint
46 Jack Bauer (NZl) Endura Racing
47 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
49 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
50 Liam Holohan (GBr) Team Raleigh
51 Rene Mandri (Est) Endura Racing
52 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
53 Paul Voss (Ger) Endura Racing
54 Daniel Fleeman (GBr) Team Raleigh
55 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo
56 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:08:14
57 Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint 0:08:23
58 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
59 Gaël Le Bellec (Fra) Team Raleigh 0:08:31
60 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
61 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 0:09:00
62 Thomas Murray (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:09:02
63 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
64 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad 0:12:19
65 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:12:21
66 Peter Williams (GBr) Motorpoint 0:12:24
67 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing 0:12:25
68 Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
69 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad
70 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
71 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
72 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
73 Richard Handley (GBr) Team Raleigh
74 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
75 Martijn Maaskant (Ned) Team Garmin-Cervelo
76 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
77 Wouter Sybrandy (Ned) Sigma Sport – Specialized
78 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
79 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
80 Ronan McLaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly
81 Graham Briggs (GBr) Rapha Condor – Sharp
82 William Clarke (Aus) Leopard Trek 0:12:43
83 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:12:46
84 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
85 James Sparling (Can) Team Raleigh 0:12:50
86 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
87 Steven Lampier (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:12:52
88 Tom Last (GBr) Sigma Sport – Specialized 0:12:58
89 James Sampson (GBr) Motorpoint
90 Jeroen Janssen (Ned) Team Raleigh
91 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:13:29
92 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
93 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator

Andrzej