Marcel Kittel (Skil-Shimano), sięgnął po największy triumf w karierze, wygrywając 1. etap Tour de Pologne – UCI World Tour. Młody Niemiec został również liderem wyścigu. Koszulkę najaktywniejszego wywalczył Adrian Kurek (Reprezentacja Polski/Oceane Cycle Poitevin), a górala Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM).

Pierwszy etap 68. Tour de Pologne, to krótki, uliczny odcinek z Pruszkowa do Warszawy o długości 101,5 kilometra. W międzyczasie, kolarze pokonali osiem 8,1 kilometrowych rund po stolicy. Na trasie wyznaczono trzy lotne premie Fiata, w tym jedną specjalną w Alejach Ujazdowskich, poświęconą 67. Rocznicy Powstania Warszawskiego. 10 kilometrów przed kreską, na ulicy Belwederskiej rozegrano górską premię 3. kategorii Tauronu.

Zaraz po starcie ostrym, zaatakowała grupka w składzie: Adrian Kurek,  Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice),  Carlos Oyarzun (Movistar), Pierre Cazaux (Euskaltel),  Aleksander Rodrigues Argueles (Katusha) oraz  Fabio Piscopiello (De Rosa).

Na 21 kilometrze, rozegrano lotną premię która padła łupem 23-letniego Kurka. Dalej ucieczka zgodnie współpracowała, kręcąc na podwójnym wachlarzu. W peletonie, tempo dyktowały ekipy Skil-Shimano oraz Rabobank. Z przodu prezentowali się również kolarze Reprezentacji Polski.

Na drugiej z lotnych premii, na 77 kilometrze Kurek zajął drugie miejsce, co dało mu czerwoną koszulkę Fiata. Wcześniej, Fabio Piscopiello wygrał premię specjalną, poświęconą 67. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W pogoń za uciekinierami, włączył się również ekipy HTC-Highroad oraz Garmin-Cervelo. W konsekwencji, akcja zaczepna z dwoma Polakami w składzie, zakończyła się na przedostatniej rundzie. Wtedy też rozegrano górską Premię Tauronu, która padła łupem Michała Gołasia.

Na finiszu, władze w peletonie miała ekipa SaxoBank SunGard, pracująca na braci Haedo. Niestety duńska ekipa nie potrafiła tego wykorzystać.  Sprytnie zachował się Marcel Kittel, który z dużą przewagą odniósł 9. zwycięstwo w sezonie, pokonując mistrza Norwegii Alexandra Kristoffa (BMC-Racing) oraz Francesco Chichiego (Quick-Step).

W klasyfikacji generalnej, Kittel ma odpowiednio 5 i 6 sekund przewagi nad Kristoffem i Kurkiem.

Pełne wyniki 1 etapu > tutaj