Kolarz CCC Polsat Polkowice, Tomasz Marczyński został mistrzem Polski w kolarstwie szosowym, w wyścigu ze startu wspólnego! Srebro dla jego klubowego kolegi Tomasza Smolenia, brąz dla Macieja Paterskiego (Liquigas).

Najlepsi zawodnicy w Polsce rywalizowali na 21,8 kilometrowej trasie wokół Złotoryi. Profil nie był zbyt wymagający, jednak o tym, że o zwycięstwo powalczą szybcy zawodnicy można było  zapomnieć już przed startem. Tereny wokół Złotoryi są bardzo wietrzne, na trasie znajdowały się trzy podjazdy, z czego dwa miały ponad 2 kilometry. Zwłaszcza ten ostatni, który prowadził do samej mety, miał istotny charakter dla przebiegu rywalizacji. Momentami, nachylenie sięgało 15%, a nawierzchnia to dość nierówny bruk.

Zaraz po starcie, z przodu znalazła się 16-osobowa grupka, w której jechali m.in Michał Kwiatkowski (RadioShack), Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM), Dariusz Baranowski (BDC Team), Wojciech Ziółkowski (BDC Team), Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice) oraz Jarosław Marycz (SaxoBank SunGard).

Na drugim okrążeniu, na czele znalazła się trójka: ubiegłoroczny triumfator Morajko, młody Kwiatkowski oraz doświadczony Baranowski. Grupka, która jechała za nimi nie miała chęci do jazdy i wkrótce została złapana przez peleton, który kontrolowała ekipa CCC Polsat Polkowice.

Trio zgodnie współpracowało, wypracowując nawet 7 minut przewagi nad zasadniczą grupą. Pościg jednak trwał. Podopieczni Piotra Wadeckiego, najwyraźniej nie mięli pełnego zaufania do Morajki, więc byli aktywni w pogoni za swoim kolegą. Tymczasem, na przedostatnim kółku, kiedy przewaga uciekinierów wynosiła nieco ponad 1 minutę, z przodu odpadł Kwiatkowski.

10 kilometrów przed kreską, duet został złapany. Tymczasem z peletonu ruszały kolejne kontrataki. Aktywny był m.in Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale), Błażej Janiaczyk (CCC Polsat Polkowice), Tomasz Olejnik (USSA Pavilly Barentin). Jednak o tym, kto zostanie nowym Mistrzem Polski, zadecydował „sprint” z kilkudziesięcioosobowej grupki. Najlepiej finiszował Marczyński, który powtórzył osiągnięcie z 2007.r, kiedy to w Kielcach zgarnął nasz krajowy czempionat. Srebro, podobnie jak przed dwoma laty w Dolsku, wywalczył Tomasz Smoleń. Pierwszym medalem w gronie seniorów na MP, dla Macieja Paterskiego okazał się brąz.

To drugi tytuł Tomka w tegorocznych mistrzostwach, po czwartkowej wygranej w indywidualnej jeździe na czas!

Pełne wyniki znajdziesz > tutaj

Andrzej

guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
ŁKĆ
ŁKĆ

Wierzyłem i widzałem

Bartek
Bartek

Jak to się stało,że swoi (CCC) skasowali swego? Pierwszy raz coś takiego widziałem. Nie podobało mi się.

Paweł
Paweł

Jeżeli sie ma w peletonie 1/3 swoich zawodników to mozna wyscig rozegrac jak sie chce.Interes sponsora najważniejszy.

HSLO
HSLO

Dlaczego Ci się nie podobało? To jakst kolarwo – suma sumarum mają mistrza i v-ce mistrza, tak by mieli co najwyżejsz mistrza i 2v-ce (aczkolwiek Baranowski mógłby Morejko odjechać i byłby niezły bigos). Zwyczajenie się nie kalkulowało aby odjazd dojechał. W grupie na 80 kolarzy 16 było z CCC. Wstyd byłby straszny jakby nie zdobyli mistrzostwa.

Guzi Team
Guzi Team

Polski Contador! Kosi rywali w pięknym stylu końcówka pod Gilberta kto był w Zlotoryi ten wie jaka to końcówka ,znowu poza miastem ciężko odjechać wiatr dmucha i rozciąga peleton . Brawo!Brawo! 2 Złote w MIEŚCIE ZŁOTA.

Grzegorz
Grzegorz

Zapraszam do oglądania zdjęć z MP w Złotoryji z wyścigu orlików i elity.
http://www.kordus.poznan.pl/tarnovia