Znakomicie zaprezentowała się Alicja Ratajczak podczas rozgrywanego w Czechach i Polsce 41 Małego Wyścigu Pokoju Lanskroun w kategorii juniorek młodszych. Młoda zawodniczka reprezentująca zespół UKS Jedynka Limaro Kórnik zwyciężyła w klasyfikacji końcowej wygrywając po drodze wszystkie pięć etapów. Wśród młodzików zwyciężył Damian Sławek (LKS POM Strzelce Krajeńskie).

107 kolarzy uczestniczyło od czwartku w 41 Małym Wyścigu Pokoju rozgrywanym w Czechach i Polsce. Organizatorami imprezy byli Cyklisticky Klub Lanskroun i LKKS Górnik Wałbrzych. W wyścigu startowali kolarze z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski, a impreza rozgrywana była w kategorii młodzik i juniorka młodsza.

Pierwszego dnia rozegrano etap na dystansie 40,4 km na trasie Lanskroun – Jablonne – Lanskroun. Na górskich dojazdach peleton szybko popękał i do mety na uroczym rynku w Lanskroun wjeżdżali pojedynczy zawodnicy. Najszybszy był Augustin Hannes (Frankfunter RC 90, Niemcy), który wyprzedził Maxymiliana Rabanna (Endspurt Cottbus, Niemcy) i Damiana Skanka (POM Strzelce Krajeńskie). Najlepszą juniorką młodszą była Alicja Ratajczak (Jedynka Limaro Kórnik), która wyprzedziła Jespinę Meyer (Frankfunter) i Aneżke Drohatovą (Cyklo Praga). Najlepszym reprezentantem LKKS Górnik był Krzysztof Skibiński, który zajął 37. miejsce. Lepiej spisały się nasze dziewczyny, Karolina Wolska była 9, a Agnieszka Kusiak 17. w swojej kategorii.

Drugi etap, jazda indywidualna na czas to popis Polaków. Etap o długości 8,8 km wygrywa Mikołaj Sojka (KTK Kalisz) przed Damianem Slawkiem (POM Strzelce). Dzięki temu Damian został nowym liderem wyścigu, a na drugie miejsce wskoczył w klasyfikacji Sojka. Wśród juniorek młodszych po raz drugi wygrała Alicja Ratajczak (Limaro Kórnik), która po 2. etapach umocniła się na pozycji liderki. Dziesiąte miejsce na II Etapie zajęła Karolina Wolska (Górnik), której w uzyskaniu lepszego wyniku przeszkodziła … ciężarówka na trasie.

Trzeci etap w Czechach, dookoła Lanskroun, obfitował w wydarzenia, zarówno dobre dla naszych kolarzy, jak i przykre, bo kilkoro z nich zaliczyło udział w potężnej kraksie. Skończyło się jednak na otarciach kolanach i łokciach. III etap wygrali Andy Baran (Cottbus) przed Augustinem Jannesem (Frankfurter) i Sebastianem Matusiakiem (KTK Kalisz). Z juniorek młodszych kolejny raz najlepsza była Alicja Ratajczak (Jedynka Limaro), która wyraźnie wyprzedziła Karolinę Cierluk (Bolmet Trek Legnica) i Aneźkę Drahotovą (Cyklo Praga). Na szóstym miejscu finiszowała Agnieszka Kusiak (Kwisa Lubań), a na siódmym Karolina Wolska (LKKS Górnik Wałbrzych/ ZS Stare Bogaczowice). Karolina zajmuje po trzech etapach siódme miejsce i bardzo liczy na sobotnią czasówkę w Głuszycy, gdzie będzie walczyła o miejsce na podium i awans w klasyfikacji generalnej.

Czwarty etap , już po polskiej stronie, w Głuszycy – Łomnicy był nadzieją dla tych kolarzy, którzy jeszcze chcieli powalczyć o miejsca na podium. Jazda indywidualna na czas na dystansie 3,4 km, ale non-stop pod górę była bardzo wymagająca dla młodych kolarzy. Kolejny raz swoją dyspozycję potwierdził Niemiec Augustin Hannes, który wygrał drugi etap w naszym wyścigu. Top jest ten największy pechowiec 41. Małego Wyścigu Pokoju, który pomylił trasę na II etapie i został ukarany 5 minutami straty. Spadł daleko w klasyfikacji generalnej, ale wygrywając dwa etapy pokazał, że należy do najmocniejszych zawodników międzynarodowego peletonu. Drugi na czasówce w Głuszycy był Remigiusz Komisarek, a trzeci Czech Lukas Slavik. Wśród juniorek młodszych sytuacja była jasna. Po razy czwarty w naszym wyścigu zwyciężyła Alicja Ratajczak . Na trudniej trasie uzyskała czas gorszy od zwycięzcy tylko o 35 sekund. O ponad pół minuty wyprzedziła Aneżkę Drahotową (Trutnov) i Veronikę Vlackovą (Pilzno). Ratajczak umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej i spokojnie mogła czekać na ostatni etap w Wałbrzychu. Wśród młodzików sytuacja była bardzo wyrównana i przez to ciekawa, bowiem lider Damian Sławek (POM Strzelce) miał tylko kilkanaście sekund przewagi nad Czechem Lukasem Slavikiem i Mikołajem Sójką (KTK Kalisz).

Kryterium na Podzamczu w Wałbrzychu potwierdziło klasę dotychczasowych liderów. Alicja Ratajczak i Damian Sławek wręcz zmiażdżyli swoich rywali. Nie tylko wygrali etapy, ale zrobili to w bardzo przekonywującym stylu. Najpierw odbył się wyścig juniorek młodszych. Przez długi czas na czele wyścigu jechała kilkunastoosobowa grupka, potem uciekły trzy zawodniczki. W tej grupce była liderka Alicja Ratajczak. Na ostatnim okrążeniu odjechała rywalkom i wygrała pewnie ostatni etap. Piąty w tym wyścigu! Druga na mecie była Jessica Jedan (Cottbus), a trzecia Josephine Meyer (Frankfurt). Wyścig młodzików był bardziej interesujący, bo trwała ostra rywalizacja o końcowe podium. Co prawda lider, Damian Sławek na półmetku kryterium odjechał rywalom i ostatnie okrążenia pokonywał samotnie, powiększając swoją przewagę, ale za jego plecami trwała ostra rywalizacja o każdą sekundę. I przyniosła ona zmiany na dalszych za liderem miejscach. V etap wygrał Damian Sławek, to było jego pierwsze zwycięstwo etapowe w 41. Małym Wyścigu Pokoju. Drugi, ze stratą 19 sekund był Augustin Hannes (Frankfuert), a trzeci Mikołaj Sójka (KTK Kalisz). Ten ostatni dzięki temu awansował na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Wyścig ukończyło 106 kolarzy z Czech, Polski, Niemiec, i Słowacji. Najlepszym góralem został Max Kanter (Cottbus), najaktywniejszym zawodnikiem był Augustin Hannes (Frankfurt). Najmłodszy zawodnik najwyżej sklasyfikowany – Jan Eibisch (Pilzno).

Poprzedni artykułPaweł Cieślik zwycięzcą 4 etapu Wyścigu Dookoła Słowacji!
Następny artykułKonrad Tomasiak piąty w Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im Pułkownika Skopenki