Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team) został pierwszym liderem wyścigu  Vuelta a Castilla y Leon. Hiszpan pokonał Manuela Bellettiego (Colnago – CSF Inox) oraz młodego Słoweńca, Marko Kumpa (Geox-TMC).

179,4 kilometrowy etap z miejscowości Medina de Rioseco do Palencia został zdominowany przez siedmioosobową grupkę w której jechali: Pascual Orengo i Carlos Verona (Burgos 2016-Castilla y León), Mikel Bizkarra (Orbea Continental), Raul Alarcon (Barbot-Efapel), Javier Ramirez (Andaluzja Caja Granada), Jaime Alberto Castaneda (EPM-UNE) i Ruben Martinez (Caja Rural). Uciekinierzy zaatakowali już na 15 km i uzyskali maksymalnie 12 minut  przewagi.

Na niekorzyść grupki, w peletonie dobrze współpracowały ekipy sprinterów: Sky i Movistar. Ucieczka została schwytana na 10 kilometrów przed kreską.

Najszybciej finiszował 28-letni Hiszpan, pokonując 26-letniego Bellettiego. Trzeci był, jeden z najlepszych młodzieżowców na świecie w ubiegłym sezonie, 23-latek Słoweniec Marko Kump. Klasyfikacja generalna ma się tak samo jak wyniki etapu, ponieważ w wyścigu nie ma bonifikat czasowych.

Wyniki 1 etapu Vuelta a Castilla y Leon:

1 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 4:12:57
2 Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox
3 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
4 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard
5 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
6 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
7 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun
8 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
9 Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural
10 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
12 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot – Efapel
13 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) EPM – UNE
14 Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
15 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard
16 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
18 Santiago Perez Fernandez (Spa) Barbot – Efapel
19 Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot – Efapel
20 Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox
21 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural
22 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada
23 Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
24 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
25 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
26 Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun
27 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
28 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot – Efapel
30 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling
31 Xavier Tondo Volpini (Spa) Movistar Team
32 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
33 Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental
34 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot – Efapel
35 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:06
36 Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM – UNE
37 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
38 Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
39 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
40 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
41 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
42 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
43 Serge Pauwels (Bel) Sky Procycling
44 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
45 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
46 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
47 José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada
48 Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling
49 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot – Efapel
51 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC
52 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team
53 Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
54 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
56 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
57 Filippo Savini (Ita) Colnago – CSF Inox
58 Simone Stortoni (Ita) Colnago – CSF Inox
59 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox
60 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
61 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun
62 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
63 Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada
64 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural
65 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM – UNE
66 John Edibberto Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
67 Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM – UNE
68 Mauricio Ortega Ramirez (Col) EPM – UNE
69 Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
70 Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
71 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox
72 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
73 David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
74 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
75 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
76 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) EPM – UNE
77 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
78 Rafael Infantino Abreu (Col) EPM – UNE
79 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 – Castilla y León
80 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM – UNE
81 Alex Cano Ardila (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
82 Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural
83 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard
84 Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard
85 Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
86 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC
87 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Saxo Bank Sungard
88 Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural 0:00:17
89 Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot – Efapel 0:00:26
90 Aitor Galdos (Spa) Caja Rural 0:00:52
91 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:00:53
92 Richie Porte (Aus) Saxo Bank Sungard 0:00:06
93 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:40
94 Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental
95 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada
97 Rubén Martinez (Spa) Caja Rural
98 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
99 Javier Iriarte (Spa) Movistar Team
100 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
101 Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental
102 Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
103 Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard
104 Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental
105 Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
106 Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental 0:01:54
107 Paolo Locatelli (Ita) Colnago – CSF Inox
108 Adrian Saez (Spa) Orbea Continental 0:02:03
109 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:02:13
110 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:04
111 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
112 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
113 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
114 Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Carlos Baltazar (Por) Barbot – Efapel
116 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
117 Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun
118 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team
DNF David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard