Tom Boonen (Quick Step) uciszył swoich krytyków, wygrywając klasyk Gent-Wevelgem. Belgijski sprinter pokonał Daniele Bennatiego (Leopard Trek) i Tylera Farrara (Team Garmin-Cervelo), potwierdzając że jest w dobrej formie na tydzień przed Tour of Flanders.
Zaraz po starcie zaatakowali: Mistrz Francji Thomas Voeckler (Team Europcar), Bram Schmitz (Veranda`s Willems – Accent), Romain Zingle (Cofidis), Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen – Mercator) i Albert Timmer (Skil-Shimano). Ostatecznie grupka została schwytana na brukowanym podjeździe pod Kemmelberg.
Na 15 km przed metą, zaatakowało czterech kolarzy: Polak – Maciej Bodnar i Peter Sagan (obaj Liquigas-Cannondale), Sylvain Chavanel (Quickstep) i Ian Stannard (Team Sky). Szybko zyskali 40 sekund przewagi, i wydawało się że mocny kwartet dojedzie już do mety. Tempo pod Sagana z przodu nadawał Bodnar, jednak na 4 kilometry przed kreską wychowanek Jelcza Laskowice opadł z sił, a Słowak musiał zdać się na siebie. W peletonie bardzo mocno pracowały ekipy sprinterów i doścignęły pozostałych kolarzy na ostatnim kilometrze. Na czele utrzymał się jedynie Stannard, którego Boonen przeszedł na 200.m przed kreską.
Belg został znakomicie rozprowadzony przez swojego rodaka i klubowego kolegę, Geerta Stegmansa. Drugie miejsce zajął Bennati, który w tym sezonie nie ma jeszcze żadnego zwycięstwa za to ma już 7. podiów. Bardzo pechowy sezon dla Włocha… Trzeci był amerykański sprinter, Tyler Farrar.
W klasyku startowało trzech Polaków: Maciej Bodnar zajął 46 pozycję, Michał Kwiatkowski (Radioshack) 75, a Jarosław Marycz (Saxo Bank) 84.
Wyniki Gent-Wevelgem 2011:
1 | Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team | 4:35:00 | |
2 | Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek | ||
3 | Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo | ||
4 | André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto | ||
5 | Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale | ||
6 | Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano | ||
7 | Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad | ||
8 | Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale | ||
9 | Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
10 | Baden Cooke (Aus) Saxo Bank Sungard | ||
11 | Yoann Offredo (Fra) FDJ | ||
12 | Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
13 | Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team | ||
14 | Tiziano Dall’antonia (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
15 | Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
16 | Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar | ||
17 | Anthony Geslin (Fra) FDJ | ||
18 | Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
19 | Robert Hunter (RSA) Team RadioShack | ||
20 | Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano | ||
21 | Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad | ||
22 | Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
23 | Borut Bozic (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
24 | Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team | ||
25 | Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale | ||
26 | Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
27 | Simon Spilak (Slo) Lampre – ISD | ||
28 | Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar | ||
29 | Grégory Rast (Swi) Team RadioShack | ||
30 | George Hincapie (USA) BMC Racing Team | ||
31 | Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team | ||
32 | Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
33 | Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling | ||
34 | Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team | ||
35 | Ian Stannard (GBr) Sky Procycling | ||
36 | Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:09 | |
37 | Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack | ||
38 | Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard | ||
39 | Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard | ||
40 | Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
41 | Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
42 | Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar | 0:00:14 | |
43 | Davide Malacarne (Ita) Quickstep Cycling Team | 0:00:16 | |
44 | Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team | 0:00:20 | |
45 | Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar | ||
46 | Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale | ||
47 | Sylvain Chavanel (Fra) Quickstep Cycling Team | 0:00:23 | |
48 | Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team | ||
49 | Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale | 0:00:28 | |
50 | Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto | 0:00:44 | |
51 | Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team | 0:00:55 | |
52 | Michael Schär (Swi) BMC Racing Team | ||
53 | Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:02:42 | |
54 | Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
55 | Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
56 | Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems – Accent | 0:03:15 | |
57 | Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:03:17 | |
58 | Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team | 0:03:18 | |
59 | Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet | ||
60 | Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad | ||
61 | Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team | ||
62 | Saïd Haddou (Fra) Team Europcar | ||
63 | Robbie Mcewen (Aus) Team RadioShack | ||
64 | Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team | ||
65 | Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet | ||
66 | Allan Davis (Aus) Pro Team Astana | ||
67 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team | ||
68 | Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling | ||
69 | Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team | ||
70 | Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo | ||
71 | Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
72 | Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
73 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
74 | Grega Bole (Slo) Lampre – ISD | ||
75 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack | ||
76 | Maxim Iglinsky (Kaz) Pro Team Astana | ||
77 | Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
78 | Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet | ||
79 | Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana | ||
80 | Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack | ||
81 | Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team | ||
82 | Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
83 | Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team | ||
84 | Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard | 0:11:28 | |
85 | Michael Morkov (Den) Saxo Bank Sungard | ||
86 | Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team | ||
87 | Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
88 | Matti Helminen (Fin) Landbouwkrediet | ||
89 | Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
90 | Vicente Reynes Mimo (Spa) Omega Pharma-Lotto | ||
91 | Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
92 | Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano | ||
93 | Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
94 | Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale | ||
95 | Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
96 | Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD | ||
97 | Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team | ||
98 | Dieter Cappelle (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
99 | Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team | ||
100 | Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale | ||
101 | Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale | ||
102 | Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team | ||
103 | Alexander Porsev (Rus) Katusha Team | ||
104 | Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
105 | Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD | ||
106 | Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
107 | Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
108 | Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
109 | Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
110 | John Murphy (USA) BMC Racing Team | ||
111 | Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana | ||
112 | Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ | ||
113 | Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
114 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
115 | Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling | ||
116 | Luca Paolini (Ita) Katusha Team | ||
117 | Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack | ||
118 | Sébastien Rosseler (Bel) Team RadioShack | ||
119 | Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
120 | Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
121 | Greg Henderson (NZl) Sky Procycling | ||
122 | Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard | ||
123 | Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
124 | Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling | ||
125 | Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling | ||
126 | Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar | ||
127 | Frédéric Guesdon (Fra) FDJ | ||
128 | Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team | ||
129 | Dominique Rollin (Can) FDJ | ||
130 | Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo | ||
131 | Sven Van Den Houte (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
132 | Damien Gaudin (Fra) Team Europcar | ||
133 | José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team | ||
134 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team | ||
135 | Gerald Ciolek (Ger) Quickstep Cycling Team | 0:16:30 | |
136 | Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team | ||
137 | Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto | ||
138 | Danny Pate (USA) HTC-Highroad | ||
139 | Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
140 | Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
141 | Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
142 | Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo | ||
143 | Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
144 | Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
145 | Steven Caethoven (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
146 | Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
147 | Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
148 | Enrique Sanz (Spa) Movistar Team | ||
149 | Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano | ||
150 | Thomas Damuseau (Fra) Skil – Shimano | ||
151 | Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo | ||
152 | Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet | ||
153 | Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo | ||
154 | Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo | ||
155 | Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team | ||
156 | Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo | ||
157 | Edward King (USA) Liquigas-Cannondale | ||
158 | Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet | ||
159 | Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
DNF | Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad | ||
DNF | Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad | ||
DNF | Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad | ||
DNF | Matt Brammeier (Irl) HTC-Highroad | ||
DNF | Adam Blyth (GBr) Omega Pharma-Lotto | ||
DNF | Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
DNF | Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek | ||
DNF | Stuart O’grady (Aus) Leopard Trek | ||
DNF | Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek | ||
DNF | Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek | ||
DNF | Martin Mortensen (Den) Leopard Trek | ||
DNF | Robert Wagner (Ger) Leopard Trek | ||
DNF | Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek | ||
DNF | Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling | ||
DNF | Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana | ||
DNF | Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana | ||
DNF | Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana | ||
DNF | Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana | ||
DNF | Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
DNF | Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team | ||
DNF | Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD | ||
DNF | Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD | ||
DNF | Balint Szeghalmi (Hun) Lampre – ISD | ||
DNF | Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet | ||
DNF | Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet | ||
DNF | Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
DNF | Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems – Accent | ||
DNF | Bram Schmitz (Ned) Veranda’s Willems – Accent | ||
DNF | Kevin Van Melsen (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
DNF | Olivier Bonnaire (Fra) FDJ | ||
DNF | Mickael Delage (Fra) FDJ | ||
DNF | Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ | ||
DNF | Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano | ||
DNF | Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano | ||
DNF | Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano | ||
DNF | Yohann Gene (Fra) Team Europcar | ||
DNS | Aliaksandr Kuschynski (Blr) Katusha Team |