Nick Nuyens (Saxo Bank) wygrał klasyk Dwars door Vlaanderen po skutecznym finiszu z odjazdu. Belg pokonał Gerainta Thomasa (Sky) oraz Tylera Farrara (Garmin-Cervelo).

Wiosenne słońce i przyjemne warunki pogodowe przywitały kolarzy na starcie w Roeselare. Brak wiatru oznaczał, że na 201 kilometrowej trasie największą przeszkodą będą brukowane sekcje.

W ucieczkę dnia zabrali się: Frederic Amorison (Landbouwkrediet), Rob Goris (Veranda w Willems-Accent), Tom Veelers (Skil-Shimano) oraz Dries Hollanders (Post-Sean Kelly), którzy przed pierwszą sekcją Nieuwe Kwaremont (90 km), wypracowali sobie przewagę czterech minut.

Na sekcjach, które znajdowały się kilkadziesiąt kilometrów przed metą, ostrą selekcję rozpoczęła ekipa Quick-Step, która pracowała na Toma Boonena. Na 37 kilometrów przed kreską na Oude Kwaremont, dołączyła się drużyna Garmin-Cervelo. Z przodu pozostał już tylko Amorison i Goris.

20 kilometrów przed kreską z grupki faworytów zaatakowali Nuyens i Thomas. Szybko pochłonęli dotychczasową, prowadzącą grupkę i pomknęli w kierunku mety.

Złapać się dali dopiero… na samej kresce jednak to jeszcze oni zdążyli zawalczyć o zwycięstwo. O dziwo wygrał Nuyens, pokonując zdecydowanie lepszego sprintera od siebie, Brytyjczyka Thomasa. Peleton przyprowadził Farrar.

W wyścigu jechali Polacy. Ukończyło jedynie dwóch… Jarosław Marycz (Saxo Bank) stracił ponad 10 minut i zajął 72 pozycję, zaś Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)  uplasował się na 115 miejscu… Pozostali kolarze CCC nie zmieścili się w limicie czasu lub wycofali się z rywalizacji…

Wyniki Dwars door Vlaanderen:

1 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard 4:39:55
2 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
3 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
4 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
5 Baden Cooke (Aus) Saxo Bank Sungard
6 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
8 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
9 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team
10 Dominique Rollin (Can) FDJ
11 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
12 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
13 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet
15 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano
16 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
17 Staf Scheirlinckx (Bel) Veranda’s Willems – Accent
18 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
19 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
20 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10
21 Yoann Offredo (Fra) FDJ
22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
23 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
24 Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet
25 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
26 Gerald Ciolek (Ger) Quickstep Cycling Team
27 Sylvain Chavanel (Fra) Quickstep Cycling Team
28 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team
29 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
30 Niki Terpstra (Ned) Quickstep Cycling Team
31 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
32 Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
33 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:05
34 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
35 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team
36 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek
37 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:11
38 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
39 Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:00:14
40 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:00:17
41 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:00:21
42 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet 0:00:32
43 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:01:29
44 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team 0:01:42
45 Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
46 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
47 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
48 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek
49 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
50 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
51 John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad
52 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
53 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
54 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team
55 Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems – Accent
56 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
57 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
58 Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun 0:10:20
59 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun
60 Bert De Backer (Bel) Skil – Shimano
61 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
62 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
63 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
64 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
65 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
66 Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems – Accent
67 Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano
68 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
69 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly
70 James Vanlandschoot (Bel) Veranda’s Willems – Accent
71 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
72 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard
73 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
74 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
75 Anthony Delaplace (Fra) Saur – Sojasun
76 Maarten Neyens (Bel) Omega Pharma-Lotto
77 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
78 Martin Mortensen (Den) Leopard Trek
79 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
80 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
81 Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad
82 Michael Barry (Can) Sky Procycling
83 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
84 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale
85 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
86 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
87 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ
88 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team
89 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
90 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard
91 Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
92 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
93 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
94 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo
95 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
96 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
97 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
98 Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto
99 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
100 Anthony Geslin (Fra) FDJ
101 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
102 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
103 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
104 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun
105 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar
106 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
107 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
108 André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
109 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team 0:10:51
110 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet 0:11:27
111 David Boucher (Fra) Omega Pharma-Lotto
112 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
113 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
114 Michael Mørkøv (Den) Saxo Bank Sungard
115 Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice
116 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
117 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
HD Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto 0:16:54
HD Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice
HD Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
HD Simon Lambert-Lemay (Can) Team Spidertech Powered By C10
HD Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
HD Jean-Lou Paiani (Fra) Saur – Sojasun
HD Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
HD Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice
HD Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
HD Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
HD Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
HD Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
HD Timon Seubert (Ger) Team Netapp
HD Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad
HD Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
HD Michaël Baer (Swi) Team Netapp
HD Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
HD Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
HD John Murphy (USA) BMC Racing Team
HD Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
HD Danny Pate (USA) HTC-Highroad
HD Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano
HD Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
HD Eric Baumann (Ger) Team Netapp
HD Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet
HD Steven Cozza (USA) Team Netapp
HD Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
HD Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team
HD Steven Caethoven (Bel) Veranda’s Willems – Accent
HD Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10
HD Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano