Zwycięzcą drugiego etapu wyścigu Volta Catalunya, został zawodnik ekipy Lampre ISD, Alessandro Petacchi. Po finiszu z peletonu pokonał Jose Joaquína Rojasa (Movistar) i Manuel Cardoso (RadioShack).  Liderem wyścigu pozostał nadal Gatis Smukulis  z ekipy HTC-Highroad.

2. etap wyścigu o długości 169,3 kilometra, prowadził z Santa Coloma de Farners do Banyoles a na jego trasie usytuowane były dwie górskie premie: Alt de la Ganga kat. 3 i podjazd kat.1 w Alt dels Angels. Na końcowych kilometrach trasy teren był znacznie plaski co wskazywało na to, że walkę o zwycięstwo etapowe mogą stoczyć sprinterzy.

Przebieg walki na drugim etapie miał bardzo podobny scenariusz  jak podczas pierwszego dnia. Zaraz po starcie kolarzy, na 3 kilometrze trasy, z peletonu odjechała czwórka kolarzy a wśród nich byli: Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi), Jose Benitez (Andalucia-Caja Granada), David de la Cruz (Caja Rural) i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Na 58 kilometrze trasy, kiedy uciekinierzy zaczęli pokonywać pierwszy podjazd kat. 3, mieli przewagę nad peletonem sięgającą 6 minut. Od tego momentu peleton nieco przyśpieszył i na drugiej górskiej premii kat. 1, przewaga czwórki wynosiła jedynie 3 minuty.

Ostatecznie, dzięki wspólnej pracy ekip Lampre i Movistar, którym bardzo zależało by doprowadzić do sprinterskiego pojedynku na mecie 2. etapu, na 23 kilometry do mety ucieczka została zlikwidowana. Zgodnie z przewidywaniami do walki o zwycięstwo włączyły się ekipy mające sprinterów a szczególnie ekipa Lampre, która skutecznie rozprowadziła Alessandro Petacchiego, który został zwycięzcą 2.etapu. Na mecie w Banyoles pokonał  Jose Joaquína Rojasa (Movistar) i Manuela Cardoso z ekipy RadioShack.

Pozycję lidera zachował wczorajszy triumfator, Gatis Smukulis (HTC-Highroad).

Bardzo aktywną jazdę podczas trwania drugiego etapu zaprezentował Marek Rutkiewicz, który skutecznie włączał się do walki o punkty na lotnych premiach, zajmując dwukrotnie drugie miejsce, tuż za Rubénem Pérezem.

W środę najtrudniejszy etap wyścigu z finałowym podjazdem do Andory-Vallnord (8,2 km; 6,5%).