Mistrz świata U-23, Michael Matthews (Rabobank) wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta a la Region Ciclista de Murcia , zdobywając już trzecie zwycięstwo dla nowej ekipy. Australijczyk pokonał Russella Downinga (Team Sky) oraz Davide Appollonio (Team Sky).
178,7 km pagórkowaty etap prowadził z San Pedro del Pinatar do Alhama de Murcia. Zawodnicy rywalizowali przy mokrej i pochmurnej pogodzie. Już na 5 kilometrze zaatakowali: Carlos Verona (Selección Española), Pablo lechuga (Andaluzja-Caja Granada), Laurent Mangel (Saur Sojasun), Albert Timmer (Skil-Shimano), Martijn Keizer (Vacansoleil) i José María Alcaraz (KTM-Murcia), którzy zyskali blisko 6 minut przewagi. Jednak w peletonie czujne były drużyny: Rabobank, Team Sky i Saxo Bank SunGard z Jarosławem Maryczem.
Na premiach górskich najbardziej aktywny był Mangel, dlatego kolarz Saur Sojasun pojedzie jutro w koszulce górala. Dzielny Francuz w końcówce samotnie zaatakował, jednak został schwytany przez peleton na 10 kilometrów przed metą.
Na 3 kilometry przed kreską zaatakowali: Rafael Valls (Geox-TMC), Francisco Pérez (Movistar) oraz Chris Jones (UnitedHealthcare). Trio miało bardzo dużego pecha, ponieważ sprinterzy doszli ich na około 600 m przed końcem.
Matthews został znakomicie rozprowadzony przez Rabobank, dlatego młody Australijczyk cieszył się ze zwycięstwa etapowego oraz objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Drugie i trzecie miejsce dla kolarzy Sky, Downinga oraz Appollonio. Contador na 14 pozycji.
Michał Gołaś (Vacansoleil) był 13, zaś Jarosław Marycz 56.
Wyniki 1 etapu:
1 | Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team | 4:26:09 | |
2 | Russell Downing (GBr) Sky Procycling | ||
3 | Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling | ||
4 | Aitor Galdos (Spa) Caja Rural | ||
5 | Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano | ||
6 | Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
7 | Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling | ||
8 | Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano | ||
9 | Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC | ||
10 | Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun | ||
11 | Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano | ||
12 | Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team | 0:00:02 | |
13 | Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
14 | Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard | ||
15 | Rene Mandri (Est) Endura Racing | ||
16 | Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM – Murcia | ||
17 | Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC | ||
18 | Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun | ||
19 | Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team | ||
20 | Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling | ||
21 | Denis Menchov (Rus) Geox-TMC | ||
22 | Marcos Garcia (Spa) KTM – Murcia | ||
23 | Jordi Simon (Spa) Spain | ||
24 | Morris Possoni (Ita) Sky Procycling | ||
25 | Alexandre Geniez (Fra) Skil – Shimano | ||
26 | Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun | ||
27 | Samuel Nicolás (Spa) Spain | ||
28 | Rubén Fernández (Spa) Spain | ||
29 | Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun | ||
30 | Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
31 | David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC | ||
32 | Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
33 | José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural | ||
34 | Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team | ||
35 | Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun | ||
36 | Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling | ||
37 | Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
38 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard | ||
39 | Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
40 | Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC | ||
41 | Christopher Froome (GBr) Sky Procycling | ||
42 | Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team | ||
43 | Higinio Fernández (Spa) Caja Rural | ||
44 | Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling | 0:00:10 | |
45 | Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:00:18 | |
46 | Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural | 0:00:20 | |
47 | Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team | ||
48 | Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing | ||
49 | Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo | ||
50 | Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing | ||
51 | Francisco García Nicolás (Spa) Spain | ||
52 | Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
53 | Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
54 | Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo | ||
55 | Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
56 | Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard | ||
57 | Javier Benitez Pomares (Spa) KTM – Murcia | ||
58 | Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
59 | Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:00:29 | |
60 | Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo | 0:00:31 | |
61 | Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
62 | Pascual Orengo Lopez (Spa) Spain | ||
63 | Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC | ||
64 | Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo | ||
65 | Eloy Teruel (Spa) Spain | 0:00:34 | |
66 | Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard | ||
67 | Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
68 | Alexey Markov (Rus) Russia | ||
69 | Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
70 | Carlos Verona Quintanilla (Spa) Spain | ||
71 | Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:37 | |
72 | Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural | ||
73 | Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
74 | Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC | ||
75 | Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard | ||
76 | Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM – Murcia | ||
77 | Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun | ||
78 | Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
79 | Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano | ||
80 | Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team | ||
81 | Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
82 | Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard | ||
83 | Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing | ||
84 | Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling | ||
85 | Serguey Frisanov (Rus) Russia | ||
86 | Jaume Rovira Pous (Spa) KTM – Murcia | ||
87 | Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling | ||
88 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team | ||
89 | David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo | ||
90 | Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling | ||
91 | Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
92 | Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
93 | Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano | ||
94 | Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team | ||
95 | Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
96 | Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
97 | David Clarke (GBr) Endura Racing | ||
98 | Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo | ||
99 | Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural | ||
100 | Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo | ||
101 | Rubén Reig Conejero (Spa) Caja Rural | ||
102 | Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | ||
103 | Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling | ||
104 | Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun | 0:01:13 | |
105 | Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
106 | Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
107 | Alexander Khatuntsev (Rus) Russia | ||
108 | Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling | 0:01:30 | |
109 | Evgeniy Kovalev (Rus) Russia | 0:01:32 | |
110 | Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM – Murcia | 0:01:39 | |
111 | Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:02:12 | |
112 | Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano | 0:03:14 | |
113 | Alexander Serov (Rus) Russia | 0:03:48 | |
114 | Kiril Yatsevich (Rus) Russia | 0:05:23 | |
115 | José María Alcaraz Franco (Spa) KTM – Murcia | ||
116 | Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | 0:05:33 | |
117 | Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling | ||
118 | John Anderson (Aus) Endura Racing | ||
119 | Philipp Grömer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | ||
120 | Christian Pavitschitz (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | ||
121 | Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
122 | Lukas Ranacher (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | 0:08:06 | |
123 | Ivan Kovalev (Rus) Russia | 0:08:41 | |
124 | Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing | ||
125 | Lars Pria (Rou) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer | 0:10:42 |