Mistrz świata U-23, Michael Matthews (Rabobank) wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta a la Region Ciclista de Murcia , zdobywając już trzecie zwycięstwo dla nowej ekipy. Australijczyk pokonał Russella Downinga (Team Sky) oraz Davide Appollonio (Team Sky).

178,7 km pagórkowaty etap prowadził z San Pedro del Pinatar do Alhama de Murcia. Zawodnicy rywalizowali przy mokrej i pochmurnej pogodzie. Już na 5 kilometrze zaatakowali: Carlos Verona (Selección Española), Pablo lechuga (Andaluzja-Caja Granada), Laurent Mangel (Saur Sojasun), Albert Timmer (Skil-Shimano), Martijn Keizer (Vacansoleil) i José María Alcaraz (KTM-Murcia), którzy zyskali blisko 6 minut przewagi. Jednak w peletonie czujne były drużyny: Rabobank, Team Sky i Saxo Bank SunGard z Jarosławem Maryczem.

Na premiach górskich najbardziej aktywny był Mangel, dlatego kolarz Saur Sojasun pojedzie jutro w koszulce górala. Dzielny Francuz w końcówce samotnie zaatakował, jednak został schwytany przez peleton na 10 kilometrów przed metą.

Na 3 kilometry przed kreską zaatakowali: Rafael Valls (Geox-TMC), Francisco Pérez (Movistar) oraz Chris Jones (UnitedHealthcare). Trio miało bardzo dużego pecha, ponieważ sprinterzy doszli ich na około 600 m przed końcem.

Matthews został znakomicie rozprowadzony przez Rabobank, dlatego młody Australijczyk cieszył się ze zwycięstwa etapowego oraz objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Drugie i trzecie miejsce dla kolarzy Sky, Downinga oraz Appollonio. Contador na 14 pozycji.

Michał Gołaś (Vacansoleil) był 13, zaś Jarosław Marycz 56.

Wyniki 1 etapu:

1 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 4:26:09
2 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
3 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
4 Aitor Galdos (Spa) Caja Rural
5 Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano
6 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
7 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
8 Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano
9 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
10 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
11 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano
12 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team 0:00:02
13 Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard
15 Rene Mandri (Est) Endura Racing
16 Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM – Murcia
17 Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
18 Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun
19 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
20 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
21 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
22 Marcos Garcia (Spa) KTM – Murcia
23 Jordi Simon (Spa) Spain
24 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling
25 Alexandre Geniez (Fra) Skil – Shimano
26 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
27 Samuel Nicolás (Spa) Spain
28 Rubén Fernández (Spa) Spain
29 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun
30 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team
31 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC
32 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural
34 Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
35 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
36 Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling
37 Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada
38 Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard
39 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC
41 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
42 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
43 Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
44 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:10
45 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:18
46 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural 0:00:20
47 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team
48 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing
49 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo
50 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing
51 Francisco García Nicolás (Spa) Spain
52 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
55 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard
57 Javier Benitez Pomares (Spa) KTM – Murcia
58 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
59 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:29
60 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:31
61 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
62 Pascual Orengo Lopez (Spa) Spain
63 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC
64 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo
65 Eloy Teruel (Spa) Spain 0:00:34
66 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
67 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
68 Alexey Markov (Rus) Russia
69 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada
70 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Spain
71 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:37
72 Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural
73 Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada
74 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC
75 Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard
76 Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM – Murcia
77 Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun
78 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team
79 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
80 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team
81 Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada
82 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard
83 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
84 Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
85 Serguey Frisanov (Rus) Russia
86 Jaume Rovira Pous (Spa) KTM – Murcia
87 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
88 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
89 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo
90 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
91 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
92 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano
94 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
95 Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
96 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
97 David Clarke (GBr) Endura Racing
98 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
99 Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural
100 Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo
101 Rubén Reig Conejero (Spa) Caja Rural
102 Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer
103 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
104 Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun 0:01:13
105 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
106 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
107 Alexander Khatuntsev (Rus) Russia
108 Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:01:30
109 Evgeniy Kovalev (Rus) Russia 0:01:32
110 Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM – Murcia 0:01:39
111 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:02:12
112 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:03:14
113 Alexander Serov (Rus) Russia 0:03:48
114 Kiril Yatsevich (Rus) Russia 0:05:23
115 José María Alcaraz Franco (Spa) KTM – Murcia
116 Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer 0:05:33
117 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
118 John Anderson (Aus) Endura Racing
119 Philipp Grömer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer
120 Christian Pavitschitz (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer
121 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
122 Lukas Ranacher (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer 0:08:06
123 Ivan Kovalev (Rus) Russia 0:08:41
124 Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing
125 Lars Pria (Rou) ARBÖ Gebrüder Weiss – Oberndorfer 0:10:42