Już na samym początku sezonu, Tomasz Olejnik (USSA Pavilly Barentin) sygnalizuje bardzo dobrą formę, zajmując trzecie miejsce w  piątym wyścigu z serii Circuit des Plages Vendéennes. Polak przegrał jedynie z byłymi zawodowcami. W wyścigu startowali również Adrian Kurek oraz Piotr Polus (obaj Océane Cycle Poitevin).

Zawodnicy ścigali się na 137 kilometrowej trasie wokół  La Chapelle-Achard.

Na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach powstała 15. osobowa grupka, która dojechała do mety. W bezpośrednim finiszu, o zwycięstwo walczyło 6. kolarzy: Olejnik, Freddy Bichot (Team Véranda Rideau Sarthe), Pierre Drancourt (ESEG Douai), Bryan Nauleau z ekipy Vendée U która jest młodzieżowym zapleczem drużyny Europcar, Kevin Cherault (Nantes Atlantique) oraz Guillame Malle (Team Véranda Rideau Sarthe).

Najlepszy okazał się Freddy Bichot, który jeszcze rok temu ścigał się dla BBox Bouygues Telecome. Drugie miejsce zajął Pierre Drancourt, który w ekipie Thomasa Voecklera ścigał się w 2007 roku. Bardzo dobre 3. miejsce zajął Bydgoszczanin, Tomasz Olejnik.

Adrian Kurek stracił 1 minutę i 8 sekund i zajął 49. miejsce, z kolei jego klubowy kolega i również wychowanek Stali Grudziądz, Piotr Polus był 106.

Poprzedni artykułStephen Cummings triumfatorem 3 etapu Volta ao Algarve. Mocny Contador.