David Moncoutie (Cofidis) zdobył szczyt Mont Faron po raz trzeci w swojej karierze i wygrał ostatni etap oraz “generalkę” Tour of Mediterranean. Francuz pokonał swojego rodaka Jeana-Christophe`a Péraud (AG2R) oraz Woutera Poelsa (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team).

Ostatni etap „śródziemnomorskiego” wyścigu, tradycyjnie prowadził z Tulonu na legendarne Mont-Faron i liczył 165km. Zaraz na początku etapu, powstała 17-osobowa grupka, która jednak szybko została skasowana. Później odjechała dwójka: Justin Jules (La Pomme Marseille) i Arkimedes Arguelys (Katiusza), jednak duet został skasowany na 15 kilometrów przed metą jeszcze przed podjazdem pod Mont-Faron.

Dla dotychczasowego lidera, sprintera Romaina Feillu (Vacansoleil-DCM) podjazd był zdecydowanie za ciężki. Dlatego stracił dziś 2 minuty i spadł ostatecznie na 25. miejsce w generalce.

Na samym podjeździe było mnóstwo ataków. Początkowo próbował Julien Antomarchi (La Pomme Marseille), czy też Steve Cummings (Sky). Jednak ostatecznie o zwycięstwo walczyli bardziej doświadczeni kolarze. Moncoutie samotnie przekroczył linię mety z 7 sekundową przewagą nad Peraud, oraz 18 sekundami zapasu nad Poelsem. Identycznie wygląda pierwsza trójka klasyfikacji generalnej.

Jarosław Marycz (SaxoBank) ukończył wyścig na 59. miejscu ze stratą 3 minut i 54 sekund.

Wyniki 5 etapu Tour Méditerranéen:

1 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4:23:40
2 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:07
3 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:18
4 Andrew Talansky (USA) Team Garmin-Cervelo
5 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling 0:00:23
6 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:00:27
7 Stephen Cummings (GBr) Sky Procycling 0:00:30
8 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
9 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
10 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:34
11 Rémi Pauriol (Fra) FDJ 0:00:36
12 Alexandre Geniez (Fra) Skil – Shimano 0:00:37
13 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:38
14 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone 0:00:40
15 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:58
16 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team
17 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard
18 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:00:59
19 Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:01:01
20 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing 0:01:08
21 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:01:11
22 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard 0:01:13
23 Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team 0:01:23
24 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
25 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo 0:01:24
26 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard
27 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:01:30
28 Serge Pauwels (Bel) Sky Procycling 0:01:33
29 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
30 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team
31 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
32 Pasquale Muto (Ita) Miche
33 Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano 0:01:37
34 Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun
35 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:39
36 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo 0:01:40
37 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling 0:01:43
38 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
39 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 0:01:49
40 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing
41 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:01
42 Florian Guillou (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:03
43 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
44 Eric Berthou (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:05
45 Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:02:07
46 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team 0:02:09
47 Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille
48 Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
49 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:02:14
50 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Miche 0:02:20
51 David Clarke (GBr) Endura Racing
52 Gael Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:22
53 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:23
54 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
55 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 0:02:33
56 Jérémie Galland (Fra) Saur – Sojasun
57 Michael Barry (Can) Sky Procycling 0:02:45
58 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 0:02:47
59 Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano
60 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:02:49
61 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:02:56
62 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team 0:02:58
63 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:03:08
64 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:03:09
65 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:03:18
66 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
67 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
68 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille 0:03:25
69 Laurent Pichon (Fra) Bretagne – Schuller 0:03:34
70 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 0:03:39
71 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 0:03:46
72 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
73 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
74 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard 0:04:08
75 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller 0:04:22
76 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing 0:04:32
77 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:33
78 Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:34
79 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar 0:04:50
80 Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling
81 David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard 0:05:03
82 Romain Hardy (Fra) Bretagne – Schuller 0:05:09
83 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:05:10
84 Florian Vachon (Fra) Bretagne – Schuller
85 Sébastien Joly (Fra) Saur – Sojasun 0:05:23
86 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:05:45
87 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 0:05:50
88 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
89 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
90 Gianluca Randazzo (Ita) Miche 0:05:55
91 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 0:06:13
92 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 0:06:15
93 Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun 0:06:36
94 Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:06:42
95 Ronan Racault (Fra) Big Mat – Auber 93
96 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 0:06:46
97 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne – Schuller 0:06:52
98 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat – Auber 93 0:07:04
99 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:07:11
100 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:07:40
101 Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:07:41
102 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
103 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 0:07:50
104 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:08:15
105 Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche
106 Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano 0:08:18
107 Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
108 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:08:36
109 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
110 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:09:11
111 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
112 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:48
113 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:12:01
114 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
115 Arnaud Gerard (Fra) FDJ
116 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
117 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
118 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole
119 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche 0:14:00
120 Roberto Cesaro (Ita) Miche
DNF Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
DNF Olivier Bonnaire (Fra) FDJ
DNF Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ
DNF Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
DNF Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
DNF Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo
DNF Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone
DNF Feng Han (Chn) Skil – Shimano
DNF Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
DNF Javier Iriarte (Spa) Movistar Team
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Jimmy Casper (Fra) Saur – Sojasun
DNF Fabien Bacquet (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Sylvain Georges (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Romain Bacon (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Flavien Dassonville (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 16:48:36
2 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:11
3 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:24
4 Andrew Talansky (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:28
5 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling 0:00:33
6 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:35
7 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:00:37
8 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun 0:00:40
9 Stephen Cummings (GBr) Sky Procycling
10 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
11 Rémi Pauriol (Fra) FDJ 0:00:43
12 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:44
13 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone 0:00:46
14 Alexandre Geniez (Fra) Skil – Shimano 0:00:56
15 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:01:08
16 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team
17 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
18 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing 0:01:18
19 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:01:20
20 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:01:21
21 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard 0:01:23
22 Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team 0:01:33
23 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard 0:01:34
24 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo
25 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:37
26 Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:01:40
27 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo 0:01:42
28 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team 0:01:43
29 Pasquale Muto (Ita) Miche
30 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 0:01:44
31 Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun 0:01:47
32 Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano
33 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:01:51
34 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:54
35 Serge Pauwels (Bel) Sky Procycling
36 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
37 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing 0:01:59
38 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:00
39 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:02:08
40 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 0:02:10
41 Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team 0:02:19
42 Florian Guillou (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:24
43 Eric Berthou (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:26
44 Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille 0:02:30
45 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
46 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:31
47 Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:02:35
48 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:36
49 Jérémie Galland (Fra) Saur – Sojasun 0:02:39
50 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Miche 0:02:41
51 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team 0:02:44
52 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:55
53 Gael Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:59
54 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat – Auber 93
55 Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano 0:03:19
56 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:03:24
57 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling 0:03:35
58 Laurent Pichon (Fra) Bretagne – Schuller 0:03:53
59 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 0:03:54
60 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:03:57
61 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team 0:04:02
62 Michael Barry (Can) Sky Procycling 0:04:04
63 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 0:04:07
64 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team
65 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
66 David Clarke (GBr) Endura Racing 0:04:09
67 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:04:21
68 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 0:04:25
69 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:27
70 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 0:04:30
71 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller 0:04:32
72 Robert Partridge (GBr) Endura Racing 0:04:56
73 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:05:00
74 David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard 0:05:13
75 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
76 Romain Hardy (Fra) Bretagne – Schuller 0:05:19
77 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:05:20
78 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard 0:05:27
79 Florian Vachon (Fra) Bretagne – Schuller 0:05:49
80 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 0:06:25
81 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar 0:06:26
82 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:06:32
83 Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun 0:06:46
84 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 0:06:50
85 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 0:06:59
86 Gianluca Randazzo (Ita) Miche 0:07:04
87 Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling
88 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne – Schuller 0:07:13
89 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 0:07:25
90 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 0:07:34
91 Ronan Racault (Fra) Big Mat – Auber 93 0:07:45
92 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:07:55
93 Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille 0:07:58
94 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:08:01
95 Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:08:07
96 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:08:28
97 Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:44
98 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
99 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat – Auber 93 0:08:46
100 Sébastien Joly (Fra) Saur – Sojasun 0:09:07
101 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:09:46
102 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:10:32
103 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:10:52
104 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun 0:10:59
105 Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche 0:11:32
106 Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:12:17
107 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
108 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:12:25
109 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 0:12:26
110 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 0:12:29
111 Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano 0:12:39
112 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:11
113 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 0:13:31
114 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:55
115 Arnaud Gerard (Fra) FDJ 0:14:02
116 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:15:48
117 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche 0:17:32
118 Roberto Cesaro (Ita) Miche 0:18:07
119 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:21:58
120 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:22:23