Mark Renshaw (HTC-Highroad), wygrał 4. etap wyścigu Tour of Qatar. Główny pomocnik Marka Cavendisha pokonał Daniele Bennatiego (Leopard Trek) oraz Toma Boonena (Quick-Step). Australijczyk zepchnął z pozycji lidera wyścigu Heinricha Hausslera (Garmin-Cervelo) i został nowym przodownikiem w klasyfikacji generalnej ToQ.

Zawodnicy mięli dziś do pokonania odcinek z West Bay Lagoon do Al Kharaitiyat o długości 153.5km. Ucieczka dnia powstała na rancie, a zainicjowało ją trzech kolarzy Quick Stepu: Gert Steegmans, Andreas Stauff i Kevin Van Impe. W grupce jechało około 20 kolarzy, w której jechali m.in Tomas Vaitkus (Astana), Giovanni Visconti (Farense Vini – Neri), Danilo Hondo (Lampre-ISD), Marcus Burghardt (BMC) oraz Gabriel Rasch (Garmin-Cervelo).

Z pogonią ruszyła ekipa Leopard-Trek oraz HTC-Colubmia, które kasując ucieczkę, gubiły peleton na silnym wietrze. Ostatecznie na ostatnich kilometrach, na przedzie była około 40-osobowa grupka, z liderem oraz wszystkimi najważniejszymi sprinterami.

Na finiszu najlepszy okazał się Renshaw, który z reguły rozprowadza Marka Cavendisha. Jednak Australijczyk gdy ma okazję, stara się ją wykorzystać. Drugie miejsce na mecie przypadło dla Bennatiego, trzeci był 2. lider wyścigu Tom Boonen. Ówczesny lider wyścigu Heinrich Haussler zajął czwarte miejsce.

W klasyfikacji generalnej, prowadzenie objął triumfator dzisiejszego etapu. Na drugie miejsce spadł Haussler, który do swojego rodaka traci 6 sekund. Trzeci w generalce jest Bennati. Włochowi do prowadzenia w wyścigu brakuje 15 sekund.

Wyniki 4 etapu Tour of Qatar:

1 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad 3:12:36
2 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek
3 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team
4 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo
5 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
6 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano
7 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
8 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
9 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
11 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
12 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:00:03
13 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
14 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo
15 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad
16 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team
17 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
18 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
19 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
20 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
21 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
22 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:00:08
23 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:10
24 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:00:12
25 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:00:19
26 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:00:21
27 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:00:37
28 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:00:43
29 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team
30 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
31 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
32 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
33 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team
34 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team
35 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
37 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad
38 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team
39 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
40 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana
41 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
42 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
43 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:00:43
44 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
45 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
46 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:01:06
47 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana 0:01:31
48 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
49 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:02:06
50 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
51 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:02:08
52 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:04:14
53 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:04:44
54 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
55 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano
56 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
57 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
58 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
59 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad
60 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
61 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
62 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
63 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
64 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
65 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD
66 John Murphy (USA) BMC Racing Team
67 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
68 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
69 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team
70 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
71 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
72 Yoann Offredo (Fra) FDJ
73 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
74 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli
75 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
76 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD
77 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
78 William Bonnet (Fra) FDJ
79 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
80 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
81 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
82 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
83 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:05:16
84 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:08:51
85 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
86 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly
87 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD
88 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
89 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
90 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly
91 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
92 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
93 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
94 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
95 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana
96 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
97 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
98 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
99 Marco Corti (Ita) Geox-TMC
100 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
101 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
102 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
103 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
104 Anthony Geslin (Fra) FDJ
105 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
106 Sandy Casar (Fra) FDJ
107 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
108 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
109 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
110 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
111 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
112 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
113 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
114 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC
115 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
116 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:08:57
117 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Grega Bole (Slo) Lampre – ISD

Klasyfikacja generalna po 3 etapie:

1 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad 12:47:00
2 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:00:06
3 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:00:15
4 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:24
5 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:36
6 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:00:37
7 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:00:40
8 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:01:03
9 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:01:31
10 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:01:33
11 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:01:38
12 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:01:39
13 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:03:13
14 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:03:56
15 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:05:18
16 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:05:31
17 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:05:34
18 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
19 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:05:58
20 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:06:09
21 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana 0:06:21
22 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:06:59
23 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:07:07
24 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana 0:07:27
25 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:07:45
26 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:08:40
27 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:08:43
28 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:09:07
29 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:10:24
30 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:10:27
31 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:12:33
32 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek 0:13:16
33 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:13:26
34 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:13:31
35 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:16:57
36 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:17:36
37 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:18:06
38 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:20:05
39 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:20:19
40 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:20:40
41 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:20:48
42 William Bonnet (Fra) FDJ 0:20:49
43 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:20:50
44 Leif Hoste (Bel) Katusha Team 0:20:51
45 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 0:20:53
46 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team 0:20:57
47 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:22:32
48 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:23:06
49 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:24:58
50 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:25:03
51 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:27:12
52 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:31:48
53 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:36:35
54 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:37:27
55 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:39:10
56 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:39:15
57 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
58 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:39:48
59 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:42:18
60 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana 0:45:46
61 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:45:54
62 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling 0:45:58
63 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:46:06
64 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:46:39
65 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:46:40
66 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:46:41
67 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:46:43
68 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
69 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 0:47:15
70 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 0:47:55
71 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:47:59
72 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:50:36
73 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
74 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:50:38
75 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad 0:50:39
76 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:50:40
77 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC 0:50:42
78 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:50:45
79 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:50:48
80 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:50:50
81 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:50:52
82 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:50:59
83 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:51:13
84 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:51:42
85 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:53:09
86 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:53:11
87 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:53:22
88 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:53:44
89 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly 0:54:46
90 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:54:47
91 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:54:48
92 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:54:49
93 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 0:54:51
94 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
95 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:54:53
96 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
97 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:55:49
98 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
99 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:55:50
100 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek 0:55:59
101 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:56:53
102 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:57:31
103 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:58:19
104 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:58:35
105 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:58:39
106 Anthony Geslin (Fra) FDJ 0:59:49
107 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad 0:59:51
108 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
109 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:59:52
110 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:59:53
111 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:59:59
112 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 1:00:06
113 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 1:00:10
114 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 1:00:18
115 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 1:00:27
116 Marco Corti (Ita) Geox-TMC 1:00:35
117 Sandy Casar (Fra) FDJ 1:00:58

Foto: www.qatarcf.org