Tom Boonen (Quick Step), rozpoczął sezon w najlepszy sposób jak było to tylko możliwe. Belg wygrał po spektakularnym sprincie z małej grupki faworytów 1. etap wyścigu Tour of Qatar. Drugie miejsce zajął Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo), trzeci był Mark Renshaw (HTC-Highroad). Belg dzięki zwycięstwu, odebrał złotą koszulkę Larsowi Boom (Rabobank).

Boonen pokazał znakomitą formę i podniósł nieco morale w ekipie Quick-Step. Zwycięstwo byłego Mistrza Świata cieszy tym bardziej, że w zeszłym roku męczyła go kontuzja kolana. Belg wygrał finisz z 18. osobowej grupki największych faworytów wyścigu, która utworzyła się na “rancie”.

Boonen, Cancellara, Cavendish oraz Boom znaleźli się się wśród 26 zawodników, którzy dokonali pierwszego podziału na trasie, głównie dzięki ekipom  Quick Step i Garmin-Cervelo, które ostro „przyrantowały” na około 50 km przed metą.

Podczas kolejnych podziałów odpadli m.in.: Cavendish, Danilo Hondo (Lampre-ISD) czy też Alex Dowstett (Sky). Pecha miał lider, Lars Boom, który miał problemy z żołądkiem i musiał skorzystać z „krzaczka”. Ostatecznie lider przyjechał w peletonie i stracił koszulkę lidera.

W końcówce finisz za wcześnie rozpoczął Renshaw. Sprytnie wykorzystał to Boonen, który wyszedł z koła Australijczykowi i mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Kolarza HTC-Columbia, wyprzedził jeszcze jego rodak, Heinrich Haussler.

W generalce prowadzi Boonen. Belg ma 4 sekundy przewagi nad Renshawem oraz 8 sekund nad Cancellarą.

Wyniki 1 etapu Tour of Qatar:

1 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 2:59:29
2 Heinrich Haussler (Ger) Team Garmin-Cervelo
3 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad
4 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek
5 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
6 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
7 Dominique Rollin (Can) FDJ
8 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
9 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
10 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek
11 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
12 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
13 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek
14 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
15 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:10
16 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:00:22
17 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:39
18 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo
19 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:05:01
20 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
21 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
22 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
23 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
24 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano
25 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
26 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team
27 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad
28 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
29 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
30 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
31 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
32 Yoann Offredo (Fra) FDJ
33 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
34 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
35 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
36 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
37 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
38 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana
39 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek
40 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
41 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team
42 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:12:30
43 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli
44 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
45 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
46 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
47 Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team
48 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team
49 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD
50 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
51 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
52 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
53 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
54 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
55 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
56 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
57 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
58 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
59 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly
60 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
61 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana
62 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
63 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team
64 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
65 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
66 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly
67 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
68 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
69 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
70 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
71 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
72 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
73 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
74 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
75 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
76 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
77 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
78 William Bonnet (Fra) FDJ
79 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
80 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
81 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad
82 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
83 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
84 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
85 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
86 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano
87 John Murphy (USA) BMC Racing Team
88 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
89 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
90 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
91 Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
92 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
93 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
94 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
95 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
96 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
97 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad 0:14:49
98 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
99 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
100 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
101 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
102 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
103 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
104 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:17:35
105 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
106 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
107 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
108 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
109 Sandy Casar (Fra) FDJ
110 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD
111 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly
112 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
113 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
114 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
115 Anthony Geslin (Fra) FDJ
116 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
117 Marco Corti (Ita) Geox-TMC
118 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
119 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
120 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD
121 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC
122 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team
123 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
124 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano
DNS Wesley Sulzberger (Aus) FDJ

Klasyfikacja generalna po 1 etapie:

1 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 3:02:32
2 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad 0:00:04
3 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:00:08
4 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:09
5 Heinrich Haussler (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:00:11
6 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:00:16
7 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
8 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:17
9 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:00:19
10 Dominique Rollin (Can) FDJ
11 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:00:20
12 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek
13 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:21
14 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:00:28
15 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:00:40
16 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:00:46
17 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:53
18 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:00:58
19 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:05:03
20 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:05:13
21 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:05:14
22 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek 0:05:15
23 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:05:17
24 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:05:18
25 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 0:05:19
26 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:05:20
27 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
28 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:05:21
29 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
30 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:05:22
31 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
32 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
33 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:05:23
34 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana
35 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
36 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:05:25
37 Yoann Offredo (Fra) FDJ
38 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:05:27
39 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
40 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
41 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:05:29
42 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:12:39
43 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:12:40
44 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana 0:12:42
45 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 0:12:43
46 Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:12:44
47 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:12:46
48 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
49 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:12:47
50 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
51 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
52 William Bonnet (Fra) FDJ 0:12:48
53 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
54 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
55 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
56 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:12:49
57 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
58 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
59 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli
60 Leif Hoste (Bel) Katusha Team 0:12:50
61 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
62 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
63 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
64 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
65 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
66 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly
67 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:12:51
68 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
69 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
70 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
71 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
72 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:12:52
73 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:12:53
74 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
75 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
76 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:12:54
77 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
78 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:12:55
79 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
80 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
81 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
82 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
83 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:12:56
84 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
85 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
86 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team
87 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:12:57
88 Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team
89 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
90 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
91 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:12:58
92 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:12:59
93 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD
94 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:13:01
95 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:13:03
96 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:13:47
97 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:15:04
98 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
99 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:15:05
100 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad 0:15:07
101 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:15:19
102 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:15:21
103 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:15:22
104 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:17:50
105 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:17:51
106 Anthony Geslin (Fra) FDJ 0:17:53
107 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:17:54
108 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC 0:17:55
109 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:17:56
110 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team
111 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
112 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:17:57
113 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
114 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:17:58
115 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
116 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:18:00
117 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
118 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:18:01
119 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:18:03
120 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
121 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:18:04
122 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 0:18:10
123 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:18:14
124 Marco Corti (Ita) Geox-TMC 0:18:18