W tym samym czasie, co rozstrzygnięcie sprawy Alberto Contadora, hiszpańska federacja kolarska nałożyła sankcje przeciwko Davidowi García Dapena (Xacobeo Galicia) oraz wszczęła postępowanie przeciwko Oscarowi Sevilla.

Według “El País” , García otrzymał dwuletni zakaz za stosowanie EPO i hydroksyetyloskrobi (HES), które wykryto w niego w zeszłym roku podczas  Vuelta a España, gdzie zajął 11 miejsce.

García w międzyczasie ogłosił, że zakończył swoją karierę zawodową. Wygrał m.in. Tour of Turkey i etap Vuelty w 2008 roku.

Tymczasem były kolega z drużyny Garcii, Ezequiel Mosquera, drugi w ubiegłorocznej Vuelcie, najwyraźniej wciąż czeka na zbadanie jego próbki B, po początkowym pozytywnym teście na HES. Ten środek może maskować stosowanie EPO. Przed ujawnieniem sprawy, zawodnik podpisał kontrakt z holenderskim zespołem Michała Gołasia, Vacansoleil. Kolejne kroki hiszpańskiej komisji dyscyplinarnej, będą zależeć od wyników próbki B.

Postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte przeciwko Oscarowi Sevilla, który również „był” pozytywny na HES, podczas Vuelta a Colombia w sierpniu ubiegłego roku, gdzie zajął drugie miejsce w generalce. Sevilla już w przeszłości był zamieszany w Operación Puerto w 2006 roku.