W tym roku zaproszenia na Tour de France będą jeszcze bardziej cenne  niż miało to miejsce kiedykolwiek w przeszłości. Wybór ma nastąpić spośród 18 ekip ProTeams, które teoretycznie automatycznie są zaproszone na Tour, oraz 23 ekip Professional Continental. Więc dokonanie selekcji nie będzie łatwym zadaniem dla organizatora Grande Boucle, firmy Amaury Sports Organisation (ASO).

Tradycyjnie, listę ekip które otrzymały „dzikie karty” ogłaszano wiosną, aby dać zespołom czas na pokazanie swoich umiejętności, bądź potwierdzić swoją wartość. Ale w tym roku, dyrektor techniczny ASO Jean-François Pescheux ujawnił dla Cyclism’Actu , że organizator chce wyznaczyć drużyny uczestniczące w wyścigu pod koniec stycznia.

Co więcej, według Pescheux podczas ogłaszania listy ekip będzie sporo niespodzianek . W tej chwili tylko jeden francuski zespół ma zagwarantowany udział w Tourze 2011, jest nim ekipa AG2R La Mondiale, która posiada licencję na ProTeam. Inne czołowe francuskie zespoły: Europcar, Cofidis i FDJ, Saur-Sojasun znajdują się w gronie ProContinental i muszą walczyć z pozostałymi zagranicznymi ekipami o miejsce na wyścig, w którym pojadą 22 drużyny.

Foto: www.corvospro.com