Posiadanie silnej woli “to największy talent jaki można mieć”, wypowiada się Bjarne Riis. Według Duńczyka to cecha, której coraz częściej brakuje dziś u wielu młodych zawodników.

“Możesz mieć znakomite warunki fizyczne i talent do jazdy na rowerze, ale jeśli nie masz woli to siła fizyczna nic ci nie pomoże”, powiedział dla Ekstra Bladet.

“Dzisiaj widzimy wielu młodych ludzi, którzy są tak zgnili, zepsuci, że dla nich jest już za późno, żeby cokolwiek z nimi zrobić. Wielu młodych ludzi chce coś mieć, jednak nic od siebie nie dadzą żeby tą rzecz uzyskać. To jest poważna sprawa“.

Riis porównuje swoje początki z kolarstwem, kiedy mieszkał w starym mieszkaniu w Luksemburgu, jedząc makaron z ketchupem i wstając o 7 rano na trening.

“Chciałem żyć w nowym mieszkaniu, ale nie mogłem sobie na to pozwolić. Nie wiem czy wynikało to z dzieciństwa lub wychowania, ale dla niektórych trudno jest postawić ostatni krok. Trzeba nauczyć się samemu ponosić odpowiedzialność. Czasami marzę, że młodzi ludzie to zrobią”.

“Gdybym był dziś młodym chłopakiem, wiedziałbym jak ułożyć sobie przyszłość. Inwestował bym. Trzymałbym dietę, znalazł bym kogoś, kto może ułożyć mój program szkolenia. Teraz masa rzeczy jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli się tylko chce można zostać wielkim sportowcem”.

Foto: www.corvospro.com