Andre Greipel (HTC-Columbia) wygrał 1. etap wyścigu Tour of Britain. Niemiecki supersprinter pokonał Manuela Bellettiiego (Colnago-CSF Inox) oraz Gregorego Hendersona (Sky Team). Greipel został pierwszym liderem wyścigu.

Wielka Brytania zbyt dobrze nie przyjęła kolarzy. Już na pierwszym 132 km etapie z Rochdale do Blackpool, zawodnicy ścigali się w deszczu.

Chwilę po starcie na atak zdecydowała się trójka kolarzy: Jack Bauer (Endura Racing), Richie Porte (Saxo Bank) oraz Wout Poels (Vacansoleil).

O prawdziwym pechu mówić może Jarosław Marycz (SaxoBank), któremu 20 km po starcie po wjechaniu w dziurę, między tylne koło a ramę wpadł bidon. Mistrz Polski poważnie się poszlifował, jednak waleczna słowiańska dusza doprowadziła go do 46. pozycji na mecie.

Ekipy Sky Team oraz HTC-Columbia nie mogły pozwolić na odpuszczenie ucieczki i w porę skasowały prowadzące trio.

Wtedy po raz 19. w tym sezonie zadziałał znakomity pociąg HTC-Columbia z Markiem Renshawem oraz Greipelem w roli głównej. Niemiec pewnie sięgnął po kolejne zwycięstwo i powoli zbliża się do wyniku 23. zwycięstw Marka Cavendisha z poprzedniego sezonu. 2. miejsce dla Manuela Belettiego. Trzeci był Gregory Henderson.

Michał Gołaś (Vacansoleil) przyjechał na 58. miejscu

Wyniki 1 etapu Tour of Britain:

1 André Greipel (Ger) Team HTC – Columbia 3:16:48
2 Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox
3 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team
4 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
5 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
6 Robert Wagner (Ger) Skil – Shimano
7 Gianlucia Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox
8 Edward Clancy (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta
9 Russell Downing (GBr) Sky Professional Cycling Team
10 Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen
11 Zak Dempster (Aus) Rapha Condor – Sharp
12 Andrew Tennant (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta
13 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD – Neri Giambenini
14 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
15 Michael Albasini (Swi) Team HTC – Columbia 0:00:03
16 Mark Renshaw (Aus) Team HTC – Columbia
17 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
18 James Moss (GBr) Endura Racing
19 Mark Mcnally (GBr) An Post – Sean Kelly
20 Travis Meyer (Aus) Garmin – Transitions
21 Pim Lighart (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
22 Philip Lavery (Irl) An Post – Sean Kelly
23 Elia Favilli (Ita) ISD – Neri Giambenini
24 Peter Williams (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta
25 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
26 Robbie Hunter (RSA) Garmin – Transitions
27 Christian Meier (Can) Garmin – Transitions
28 Dan Craven (Nam) Rapha Condor – Sharp
29 Martyn Irvine (Irl) Irish National Team
30 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
31 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
32 Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox
33 Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin – Transitions
34 Simon Richardson (GBr) Sigma Sport – Specialized
35 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
36 Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor – Sharp
37 Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia
38 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team
39 Kit Gilham (GBr) Sigma Sport – Specialized
40 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team
41 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
42 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly
43 Jonathan McEvoy (GBr) Motorpoint-Marshalls Pasta
44 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
45 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
46 Jaroslav Marycz (Pol) Team Saxo Bank
47 Bert Grabsch (Ger) Team HTC – Columbia
48 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
49 Ian Bibby (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta
50 Sean Downey (Irl) Irish National Team
51 Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano
52 Matt Stephens (GBr) Sigma Sport – Specialized
53 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
54 Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
55 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
56 Adam Armstrong (Irl) Irish National Team
57 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD – Neri Giambenini
58 Michael Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
59 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
60 Ronan Mclaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly
61 Davide Riccibitti (Ita) ISD – Neri Giambenini
62 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor – Sharp
63 Gianluca Mirenda (Ita) ISD – Neri Giambenini
64 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
65 Tom Murray (GBr) Sigma Sport – Specialized
66 Kristian House (GBr) Rapha Condor – Sharp
67 Jack Bauer (NZl) Endura Racing
68 Dale Appleby (GBr) Team Raleigh
69 Tom Barras (GBr) Team Raleigh
70 Iker Camano (Spa) Endura Racing
71 Stephen Barrett (Irl) Irish National Team
72 Thomas Martin (Irl) Irish National Team
73 Dan Fleeman (GBr) Team Raleigh
74 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
75 Conor Murphy (Irl) Irish National Team
76 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
77 Wouter Sybrandy (Ned) Sigma Sport – Specialized
78 Cameron Meyer (Aus) Garmin – Transitions
79 Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
80 Lucas Sebastien Haedo (Arg) Team Saxo Bank
81 Stephen Gallagher (Irl) Sigma Sport-Specialized
82 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
83 James Sampson (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta
84 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
85 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
86 Liam Holohan (GBr) Team Raleigh
87 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
88 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor – Sharp
89 Dan Martin (Irl) Garmin – Transitions
90 Tony Martin (Ger) Team HTC – Columbia
91 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox
92 Patrick Sinkewitz (Ger) ISD – Neri Giambenini
93 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
94 Richard Handley (GBr) Team Raleigh
95 Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF Inox
96 Matt Brammeier (Irl) An Post – Sean Kelly
97 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:18
98 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:00:30
99 Alan Marangoni (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:42
100 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 0:01:01
101 Peter Smith (Aus) Team Raleigh 0:10:25
DNF Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank