Andre Greipel (HTC-Columbia) wygrał 1. etap wyścigu Tour of Britain. Niemiecki supersprinter pokonał Manuela Bellettiiego (Colnago-CSF Inox) oraz Gregorego Hendersona (Sky Team). Greipel został pierwszym liderem wyścigu.
Wielka Brytania zbyt dobrze nie przyjęła kolarzy. Już na pierwszym 132 km etapie z Rochdale do Blackpool, zawodnicy ścigali się w deszczu.
Chwilę po starcie na atak zdecydowała się trójka kolarzy: Jack Bauer (Endura Racing), Richie Porte (Saxo Bank) oraz Wout Poels (Vacansoleil).
O prawdziwym pechu mówić może Jarosław Marycz (SaxoBank), któremu 20 km po starcie po wjechaniu w dziurę, między tylne koło a ramę wpadł bidon. Mistrz Polski poważnie się poszlifował, jednak waleczna słowiańska dusza doprowadziła go do 46. pozycji na mecie.
Ekipy Sky Team oraz HTC-Columbia nie mogły pozwolić na odpuszczenie ucieczki i w porę skasowały prowadzące trio.
Wtedy po raz 19. w tym sezonie zadziałał znakomity pociąg HTC-Columbia z Markiem Renshawem oraz Greipelem w roli głównej. Niemiec pewnie sięgnął po kolejne zwycięstwo i powoli zbliża się do wyniku 23. zwycięstw Marka Cavendisha z poprzedniego sezonu. 2. miejsce dla Manuela Belettiego. Trzeci był Gregory Henderson.
Michał Gołaś (Vacansoleil) przyjechał na 58. miejscu
Wyniki 1 etapu Tour of Britain:
1 | André Greipel (Ger) Team HTC – Columbia | 3:16:48 | |
2 | Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox | ||
3 | Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team | ||
4 | Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank | ||
5 | Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team | ||
6 | Robert Wagner (Ger) Skil – Shimano | ||
7 | Gianlucia Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox | ||
8 | Edward Clancy (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta | ||
9 | Russell Downing (GBr) Sky Professional Cycling Team | ||
10 | Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen | ||
11 | Zak Dempster (Aus) Rapha Condor – Sharp | ||
12 | Andrew Tennant (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta | ||
13 | Pierpaolo De Negri (Ita) ISD – Neri Giambenini | ||
14 | Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
15 | Michael Albasini (Swi) Team HTC – Columbia | 0:00:03 | |
16 | Mark Renshaw (Aus) Team HTC – Columbia | ||
17 | Alexandre Blain (Fra) Endura Racing | ||
18 | James Moss (GBr) Endura Racing | ||
19 | Mark Mcnally (GBr) An Post – Sean Kelly | ||
20 | Travis Meyer (Aus) Garmin – Transitions | ||
21 | Pim Lighart (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
22 | Philip Lavery (Irl) An Post – Sean Kelly | ||
23 | Elia Favilli (Ita) ISD – Neri Giambenini | ||
24 | Peter Williams (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta | ||
25 | Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
26 | Robbie Hunter (RSA) Garmin – Transitions | ||
27 | Christian Meier (Can) Garmin – Transitions | ||
28 | Dan Craven (Nam) Rapha Condor – Sharp | ||
29 | Martyn Irvine (Irl) Irish National Team | ||
30 | Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano | ||
31 | Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
32 | Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox | ||
33 | Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin – Transitions | ||
34 | Simon Richardson (GBr) Sigma Sport – Specialized | ||
35 | Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank | ||
36 | Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor – Sharp | ||
37 | Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia | ||
38 | Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team | ||
39 | Kit Gilham (GBr) Sigma Sport – Specialized | ||
40 | Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team | ||
41 | Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team | ||
42 | Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly | ||
43 | Jonathan McEvoy (GBr) Motorpoint-Marshalls Pasta | ||
44 | Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank | ||
45 | Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team | ||
46 | Jaroslav Marycz (Pol) Team Saxo Bank | ||
47 | Bert Grabsch (Ger) Team HTC – Columbia | ||
48 | Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team | ||
49 | Ian Bibby (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta | ||
50 | Sean Downey (Irl) Irish National Team | ||
51 | Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano | ||
52 | Matt Stephens (GBr) Sigma Sport – Specialized | ||
53 | Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team | ||
54 | Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano | ||
55 | Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team | ||
56 | Adam Armstrong (Irl) Irish National Team | ||
57 | Carlo Scognamiglio (Ita) ISD – Neri Giambenini | ||
58 | Michael Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
59 | Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
60 | Ronan Mclaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly | ||
61 | Davide Riccibitti (Ita) ISD – Neri Giambenini | ||
62 | Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor – Sharp | ||
63 | Gianluca Mirenda (Ita) ISD – Neri Giambenini | ||
64 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
65 | Tom Murray (GBr) Sigma Sport – Specialized | ||
66 | Kristian House (GBr) Rapha Condor – Sharp | ||
67 | Jack Bauer (NZl) Endura Racing | ||
68 | Dale Appleby (GBr) Team Raleigh | ||
69 | Tom Barras (GBr) Team Raleigh | ||
70 | Iker Camano (Spa) Endura Racing | ||
71 | Stephen Barrett (Irl) Irish National Team | ||
72 | Thomas Martin (Irl) Irish National Team | ||
73 | Dan Fleeman (GBr) Team Raleigh | ||
74 | Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano | ||
75 | Conor Murphy (Irl) Irish National Team | ||
76 | Evan Oliphant (GBr) Endura Racing | ||
77 | Wouter Sybrandy (Ned) Sigma Sport – Specialized | ||
78 | Cameron Meyer (Aus) Garmin – Transitions | ||
79 | Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
80 | Lucas Sebastien Haedo (Arg) Team Saxo Bank | ||
81 | Stephen Gallagher (Irl) Sigma Sport-Specialized | ||
82 | Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
83 | James Sampson (GBr) Motorpoint – Marshalls Pasta | ||
84 | Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team | ||
85 | Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly | ||
86 | Liam Holohan (GBr) Team Raleigh | ||
87 | Robert Partridge (GBr) Endura Racing | ||
88 | Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor – Sharp | ||
89 | Dan Martin (Irl) Garmin – Transitions | ||
90 | Tony Martin (Ger) Team HTC – Columbia | ||
91 | Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox | ||
92 | Patrick Sinkewitz (Ger) ISD – Neri Giambenini | ||
93 | Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team | ||
94 | Richard Handley (GBr) Team Raleigh | ||
95 | Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF Inox | ||
96 | Matt Brammeier (Irl) An Post – Sean Kelly | ||
97 | Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:00:18 | |
98 | Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 0:00:30 | |
99 | Alan Marangoni (Ita) Colnago – CSF Inox | 0:00:42 | |
100 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team | 0:01:01 | |
101 | Peter Smith (Aus) Team Raleigh | 0:10:25 | |
DNF | Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank |