Yauheni Hutarovich (Francaise Des Jeux) wygrał 3. etap wyścigu Tour de Pologne. Białorusin pokonał Argentyńczyka, Sebastiana Haedo oraz lidera wyścigu Australijczyka, Allana Davisa (Astana).

Kolarze mieli dziś do pokonania 122 kilometrowy odcinek z Sosnowca do Katowic. Etap poświęcony był tragicznie zmarłemu selekcjonerowi kadry Włoch, Franco Balleriniemu a gościem honorowym był jego wieloletni przyjaciel, dwukrotny mistrz Świata i mistrz Olimpisjki, Paolo Bettini.

Mniej więcej na 15 kilometrze zaatakowali Simon Geschke (Skil Shimano) i Sebastien Rosseler (Radioshack). Dwójka została odpuszczona i stopniowo powiększała przewagę. Jednak peleton tego dnia nie był zbytnio łaskawy i pozwolił uciekinierom na osiągnięcie zaledwie 2 minut przewagi, po czym ostro zabrał się w pogoń. Duet dogoniony został na 3 rundzie w Katowicach (7 x 11,7 km).

Jak później się okazało, kręte blisko 10 kilometrowe rundy przysporzyły wiele emocji. Wyścig zamienił się bardziej w kryterium uliczne co bardzo podobało się publiczności, tłumnie zgromadzonej na mecie w pobliżu katowickiego spodka.

Najpierw swojej szansy próbowali kolarze Teamu Sky: Mathew Hayman i Ian Standard. Gdy ich próba nie zakończyła się sukcesem, do walki ruszyła czwórka w składzie: Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi), Jonas Ljungblad (Omega Pharma-Lotto) i Albert Timmer (Skil-Shimano).

Na 6 rundzie doszło do dość nie codziennej sytuacji. Z przodu pojawiła się trójka z dwoma znakomitymi sprinterami Danilo Napolitano (Katusha) i Mirco Lorenzetto (Lampre) z którymi podążał jeszcze Dominique Rollin (Cervelo).

Po kilku minutach kiedy wszyscy doszli do siebie po dziwnym ataku sprinterów, przeskoczyć do nich postanowił… Andre Greipel (HTC-Columbia). Jednak gdy Niemiec wraz ze swoim pomocnikiem Peterem Velitsem doskoczyli do tria, zostali schwytani przez zasadniczą grupę. Na ostatniej rundzie szansy spróbowali młodzi francuscy kolarze Steve Houanard (Skil) oraz Yoann Offredo (FDJ).

Tempo kolarzy Vacansoleil, którzy rządzili dziś w peletonie było zbyt duże aby dwójka dojechała do mety. Na ostatnich metrach sprytem wykazał się Yauheni Hutarovich, który znajdował się dość daleko na finiszu. Białorusin o dosłowny „błysk szprychy” pokonał Sebastiana Haedo, który myślał że to on został zwycięzcą. Trzecie miejsce przypadło dla lidera wyścigu, Allana Davisa.

Pełne wyniki 3 etapu > tutaj

Zapis relacji na żywo (ze zdjęciami) > tutaj

Foto: Robert Słupik

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments