To było prawdziwe, kolarskie święto w Wołominie. Ponad 150 osób wzięło udział w I Memoriale Stanisława Królaka – VI Kolarskim Ulicznym Kryterium o Puchar Burmistrza Wołomina.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli prezes Polskiego Związku Kolarskiego Ryszard Szurkowski i Ewa Królak-Bończak, córka pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju z 1956 roku. Wyścig główny z udziałem zawodowców wygrał Robert Radosz (Aktio Group Mostostal Puławy).

1 sierpnia 2010 roku – ten dzień przejdzie do historii Wołomina. Organizator cyklu Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs zrealizował swoje marzenie. – Jestem niezwykle szczęśliwy, że ten wyjątkowy Memoriał został zainaugurowany właśnie w Wołominie. Tu kilka lat temu na podobnym kryterium gościliśmy Pana Królaka. Dziś wyścig wraca do kolarskiego kalendarza, już jako Memoriał Stanisława Królaka – mówił podczas uroczystego otwarcia imprezy, dyrektor Memoriału Królaka, Grzegorz Wajs, były zawodowy kolarz szosowy.

Do Wołomina przyjechały gwiazdy sportu. – Jestem pod wielkim wrażeniem organizacji imprezy – mówił dwukrotny wicemistrz olimpijski, prezes Polskiego Związku Kolarskiego Ryszard Szurkowski. – Przyjechałem prosto z mety Tour de Pologne w Warszawie. Atmosfera w Wołominie niczym nie odbiega od tej na naszym narodowym wyścigu. Jestem zachwycony i gratuluję organizatorom. Tłumy kibiców na całej trasie i w miasteczku kolarskim na Placu 3 Maja. Autografy i zdjęcia rozdawały Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak, brązowe medalistki igrzysk olimpijskich w Vancouver. – To miłe, że kibice pamiętają o naszym sukcesie. Dawno nie rozdałyśmy tylu autografów. Wizyta w Wołominie to dla nas wielka przyjemność – mówiły zgodnie nasze znakomite panczenistki.

Kolarze ścigali się na rundzie liczącej 2,3 km, wytyczonej ulicami centrum Wołomina. Ten odcinek był pokonywany wielokrotnie w zależności od kategorii uczestników. Swoje wyścigi mieli uczniowie i uczennice szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, amatorzy i sympatycy kolarstwa, służby mundurowe, kolarze masters i elita.

Kolarska elita rywalizowała przy sztucznym świetle. Znakomita obsada. Na starcie pojawiły się grupy zawodowe w bardzo silnych składach: Mróz ActivJet (m.in. Mateusz Komar i Piotr Osiński), CCC Polsat Polkowice (m.in. mistrz Polski Krzysztof Jeżowski, Jarosław Rębiewski i Tomasz Lisowicz), DHL Author (m.in. mistrz Polski, olimpijczyk z Aten Radosław Romanik), Aktio Group Mostostal Puławy (m.in. Robert Radosz, mistrz Polski Adam Wadecki, Dariusz Rudnicki, Artur Detko i Michał Podlaski) i Legia Felt z Markiem Cichoszem na czele. W sumie 35 zawodowców.

Elita ścigała się na trasie liczącej 57,5 km. To było 25 okrążeń, każde po 2,3 km. Na każdej rundzie efektowne i widowiskowe finisze oraz walka o punkty. Zaraz po starcie rozpoczęły się ucieczki z peletonu. Szczególnie aktywni byli Radosz, Rębiewski, Romanik oraz pochodzący z okolic Radzymina, Podlaski. Na całej trasie kolarzom towarzyszył gorący doping. Najwięcej fanów miał Radosz, który często trenuje w okolicach Wołomina. I on czuł się tu jak u siebie w domu. Zebrał na lotnych finiszach najwięcej, 23 punkty. Za Radoszem uplasowali się Romanik (16 punktów) i Rębiewski (14 punktów).

Fantastyczna impreza. Bardzo zależało mi na tym zwycięstwie. Jestem szczęśliwy – mówił Robert Radosz. – Jak dla mnie, impreza roku w Polsce. Kapitalna atmosfera. Wołomin kocha kolarstwo. Z przyjemnością wrócę tu za rok – dodał Radosław Romanik. – Brawa dla organizatorów, świetnie zabezpieczona trasa. Oby więcej takich wyścigów na polskich szosach – ocenił Jarosław Rębiewski.

Efektowna dekoracja na scenie. Wszyscy, którzy znaleźli się na podium w poszczególnych wyścigach otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Specjalne trofeum czekało na Roberta Radosza. Była to replika słynnej pompki Stanisława Królaka, wykonana przez Wojciecha Rygało z Kobyłki. Charakterystyczna, zakrzywiona, jedyna w swoim rodzaju legendarna pompka. To będzie już tradycyjna nagroda.

– Jestem wzruszona i niezwykle szczęśliwa – mówiła córka Stanisława Królaka, Ewa Królak-Bończak. – Mój tata byłby dumny z tego wyścigu. Dziękuję organizatorom, Grzegorzowi Wajsowi i mieszkańcom Wołomina.

Wołomin zdał kolarski egzamin na szóstkę. – Niezapomniane przeżycia i wielkie emocje – podsumował burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski. – Mieliśmy zaszczyt gościć gwiazdy światowego sportu i elitę naszych kolarzy. Dziękuję za wizytę w Wołominie i zapraszam na drugi Memoriał Stanisława Królaka. Już za rok. A zatem do zobaczenia!

Wyniki:

ELITA (57,5 km)

 1. Robert Radosz (AKTIO GROUP MOSTOSTAL PUŁAWY)
 2. Radosław Romanik (DHL AUTHOR)
 3. Jarosław Rębiewski (CCC POLSAT POLKOWICE)

ORLIK U-23 (57,5 km)

 1. Piotr Antkowiak (LEGIA-FELT)
 2. Michał Podlaski (AKTIO GROUP MOSTOSTAL PUŁAWY)
 3. Sylwester Janiszewski (CCC POLSAT POLKOWICE)

MASTERS (23 km)

 1. Mateusz Mrokowski (NOSiR BANASZEK DUDA TEAM)
 2. Bogdan Banaszek (NOSiR BANASZEK DUDA TEAM)
 3. Ireneusz Gruszczyński (MBIKE TEAM MARATHON)

AMATORZY (13,8 km)

Mężczyźni:

 1. Łukasz Giziński (ŚWIAT ROWERÓW Wołomin)
 2. Andrzej Sułecki (LEGIA Warszawa)
 3. Krzysztof Skwark (Warszawa)

Kobiety:

 1. Sylwia Liśkiewicz (AZS AWF Warszawa)
 2. Beata Moćko (ŚWIAT ROWERÓW Wołomin)
 3. Dorota Milczarek (ŚWIAT ROWERÓW Kobyłka)

MUNDUROWI (13,8 km)

 1. Adrian Trych (KMPSP Szczecin)
 2. Marcin Krajewski (KMSP Białystok)
 3. Krzysztof Natros (KP Wołomin)

GIMNAZJUM (6,9 km)

Chłopcy:

 1. Kamil Zawistowski (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 2. Kamil Majewski (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 3. Daniel Zawistowski (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)

Dziewczęta:

 1. Dominika Przybysz (Wołomin)

SZKOŁY ŚREDNIE (6,9 km)

Chłopcy:

 1. Paweł Gawron (Wołomin)
 2. Jakub Skwarski (FAMILY ACTIVE Wołomin)
 3. Łukasz Rasiński (FAMILY ACTIVE Wołomin)

Dziewczęta:

 1. Justyna Zawistowska (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 2. Natalia Majewska (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)

SZKOŁY PODSTAWOWE – kl. IV-VI (4,6 km)

Chłopcy:

 1. Norbert Haznar (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 2. Michał Petryszyn (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 3. Albert Karolonek (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)

Dziewczęta:

 1. Klaudia Majewska (HURAGAN WAJSPORT RETRO BIKE TEAM Wołomin)
 2. Oliwia Majewska (MBIKE TEAM MARATHON)
 3. Katarzyna Goździewska (Goździe)

SZKOŁY PODSTAWOWE – kl. I-III (2,3 km)

Chłopcy:

 1. Michał Kurek (Wołomin)
 2. Jakub Majdowski (Radzymin)
 3. Karol Karczewski (Warszawa)

Dziewczęta:

  • Wioletta Majewska (Józefów)
  • Klaudia Ambroziewicz (Wołomin)
  • Klaudia Matusik (Zagościniec)

Źródło: www.polandbike.pl

Foto: Robert Słupik (naszosie.pl)