Ekipa Cervelo TestTeam potwierdziła, że Heinrich Haussler rozpoczął procedurę wyrabiania australijskiej licencji . Haussler ma podwójne obywatelstwo i startuje w barwach Niemiec.

Haussler mieszkał w Australii aż do 14 roku życia, następnie przeniósł się do Niemiec, kraju swojego ojca, gdzie zaczął swoją przygodę z kolarstwem. 26-latek został zawodowcem w 2004 roku, ale nigdy nie startował w Mistrzostwa Świata w Niemieckiej kadrze. W 2008 r. zawodnik powiedział, że nie będzie startował w MŚ w barwach naszych zachodnich sąsiadów.

Jako że światowy czempionat w tym sezonie rozegrany zostanie w Melbourne, Haussler postanowił na zmianę licencji, mając nadzieję na dostanie zielonego światła na start w Mistrzostwach Świata.

“To nie była łatwa decyzja, aby zrezygnować z niemieckiego obywatelstwa, ale doszedłem do punktu w moim życiu gdzie sam mogę decydować o swoich losach. Miałem szczęście, że posiadam dwa paszporty, ale czuję się bardziej Australijczykiem i dlatego ostatecznie podjęłam taką decyzję, aby jeździć w przyszłości dla kraju w którym dorastałem, “powiedział Haussler.

“Niemcy są nadal bardzo ważne dla mnie i mam tu wielu przyjaciół. Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim ludziom, którzy wspierali mnie podczas mojej kariery, zwłaszcza Niemieckiej Federacji Kolarskiej”.

Mimo zmiany obywatelstwa, Haussler planuje pozostać mieszkańcem Niemiec.