Alberto Contador (Astana) pokazał, że jest w wysokiej formie, wygrywając prolog wyścigu Critérium du Dauphiné – 6,8 km jazdę na czas po ulicach Evian-les-Bains.

Hiszpan pokonał Tejay`a Van Garderena (Columbia-HTC), który udowodnił swój wielki talent do tego typu wyścigów ustanawiając czas 8:36. Lecz młody Amerykanin wkrótce musiał zwolnić miejsce na fotelu lidera Contadorowi, który pokonał go o zaledwie 2 sekundy.

Janez Brajkovic (RadioShack) był trzeci ze stratą pięciu sekund, Geminat Thomas z Wielkiej Brytanii (Team Sky),  był czwarty ze stratą 10 sekund.

Z faworytów, którzy mogą powalczyć o dobre miejsce w klasyfikacji końcowej 11. był Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale) 13. pozycję zajął David Millar (Garmin-Transitions), objawienie Giro – Branislau Samoilau (Quick-Step) wykręcił 18. czas.

Denis Menchov (Rabobank) był 35. Dwie pozycje za Rosjaninem, na 37. miejscu znalazł się Jarosław Marycz (SaxoBank). Sylwester Szmyd (Liquigas) uplasował się na 64 pozycji.

Contador już na prologu francuskiego wyścigu zdobył prowadzenie w klasyfikacji generalnej i jutro podczas 191 km etapu z Evian-les-Bains do Saint-Laurent-du-Pont pojedzie w żółtej koszulce.