Dokładnie 29 kwietnia 1935 r. wystartował pierwszy Wyścig Dookoła Hiszpanii. Zawodnicy wystartowali o godzinie ósmej z Madrytu, peleton liczył pięćdziesięciu zawodników. Pierwszy etap liczył 185 km, a pierwszym zwycięzcą został Belg Antoine Digneff.

Obliczono, że na trasie pierwszego etapu 200 000 kibiców oglądało zawodników. Popularność następnych etapów nie była już tak duża, ale mimo wszystko budziła respekt. Oszacowano, że na kolejnych etapach zawodnikom towarzyszyło ok. 100 000 kibiców każdego dnia. Wyścig zakończył się 15 maja, a zwycięstwo w pierwszej edycji tego wyścigu przypadło Belgowi, Gustave’owi Deloor.

Król Hiszpanii, Juan Carlos z okazji rocznicy wydał przyjęcie w Pałacu Zarzuela w Madrycie. W przyjęciu wezmie udział dyrektor generalny wyścigu Javier Guillén wraz z gwiazdmi hiszpańskiego kolarstwa: Federico Bahamontes’em, Julio Jiménez’em, Pedro Delgado, Melchor’em Mauri i Abraham’em Olano. „To niezwykły zaszczyt, że król zaprosił nas do pałacu, dokładnie w rocznicę powstania naszego wyścigu”, mówił wzruszony Guillén.

Galopente