Mistrz Włoch, Marco Pinotti (HTC Columbia) wygrał prolog wyścigu Tour de Romandie, dzięki czemu zobaczymy go jutro w żółtej koszulce lidera. Doświadczony Pinotti pokonał młodego gniewnego –  Petera Sagana (Liquigasa-Doimo) oraz Jeremiego Roy (Française Des Jeux).

Po raz trzeci z rzędu zawodnik Columbia-HTC odniósł zwycięstwo w prologu Tour de Romandie. Frantisek Rabon zwyciężył rok temu, a Mark Cavendish triumfował w 2008 roku.

Rozgrywany w miejscowości Porrentruy prolog, liczył 4 kilometry i 300 metrów. Nie była to jednak łatwa trasa ponieważ znajdowało się kilka zakrętów oraz sekcje kostki brukowej. Pinnoti pokonał trasę w 5 minut i 18 sekund. Drugi czas, gorszy zaledwie o sekundę wykręcił 20-latek Peter Sagan.. Trzecie miejsce zajął znajdujący się w wysokiej formie Francuz Jeremy Roy, który pokonał byłego Mistrza Świata w jeździe na czas, Michaela Rogersa (HTC Columbia).

Jeśli chodzi o faworytów do zwycięstwa całego wyścigu, najlepiej spisał się Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo), który był 8. Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne), zajął 13. miejsce, Ivan Basso (Liquigas-Doimo) na dzisiejszym prologu uplasował się na 77 lokacie.

Najlepiej z Polaków wypadł najmłodszy, Jarosław Marycz (Saxo Bank) który był 28, Maciej Bodnar (Liquigas-Doimo) wykręcił 31 czas, a Sylwester Szmyd (Liquigas-Doimo) zajął 88 miejsce.