Tony MartinTony Martin został wybrany najlepszym zawodnikiem roku, podczas głosowania na stronie internetowej Niemieckiej Federacji Kolarskiej.

Martin zdobył 18,8 procent głosów, wyprzedzając w plebiscycie Heinricha Hausslera który uzyskał 17,9 procent. Trzecia była zeszłoroczna zwyciężczyni, kolarka górska Sabine Spitz. Andre Greipel, z liczbą 20 zwycięstw w sezonie i koszulką punktową na Vuelta a España, był dopiero siódmy.

Tony Martin, zawodnik ekipy Columbia-HTC  po raz pierwszy pokazał się na świecie z dobrej strony w jego debiutanckim sezonie w ProTour w 2008 roku, natomiast w 2009, osiedlił się już w światowej elicie. Udowodnił swoją wszechstronność, wygrywając klasyfikację górską w Paryż-Nicea, jak również etapy w Critérium International i Bayern Rundfahrt.

Na Tour de Suisse, 23-latek wygrał przedostatni, trudny górski etap Crans-Montana. Potem bardzo dobrze pojechał czasówkę, zajął drugie miejsce na etapie, aby w sumie zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Martin na Tour de France, jechał ubrany w białą koszulkę dla najlepszego młodego zawodnika aż od 3 do 14 etapu. Jego najlepszym momentem podczas Touru, było zajęcie drugiego miejsca na słynnej górze Mont Ventoux na 20. etapie.

Niemiec znakomicie zakończył sezon zdobywając brązowy medal jeździe na czas podczas Mistrzostwa Świata w Medrisio.