Sylwester Szmyd

Rok 2009 był dla nas szczególny. W dniu 30 marca oficjalnie wystartował serwis naszosie.pl. Przez te dziewięć miesięcy pisaliśmy o wszystkim co ważne w kolarstwie szosowym, byliśmy tam gdzie działo się coś ciekawego m.in. przeprowadziliśmy internetowe relację “na żywo” z 66 Tour de Pologne oraz Wyścigu Dookoła Mazowsza, a liczba czytelników przeszła nasze oczekiwania. Prawie 2 miliony odsłon, to ilość która nas mobilizuje do jeszcze cięższej pracy.

Po pierwszym roku działalności postanowiliśmy podsumować ten kończący się sezon.

Najlepszy zespół:

Columbia-HTC znakomicie zgrana ekipa opierająca swój skład na młodych utalentowanych kolarzach. Ma w swoich szeregach Marka Cavendisha, który wygrał 7 etapów podczas tegorocznej Wielkiej Pętli, a w całym sezonie triumfował aż 23 razy.

Najlepszy polski zespół:

CCC Polsat – Polkowice drużyna, która na naszym krajowym podwórku wygrywa prawie wszystko, a na dodatek w przyszłym sezonie zobaczymy ją w gronie ekip ProContinental. Niestety z braku paszportów biologicznych, CCC Polsat nie zobaczymy podczas Tour de Pologne 2010.

Największe rozczarowanie:

Kolejne wpadki dopingowe „największych” w kolarskim świecie czyli Włochów Davide Rebellina oraz Danilo di Luki.

Największe rozczarowanie w Polsce:

69- to liczba kolarzy, która stanęła na starcie Mistrzostw Polski Elity w Borku Wielkopolskim oraz nie uzyskanie licencji ProContinental przez ekipę Mróz.

Kolarze godni uwagi w sezonie 2010:

Borut Bozic – Słoweniec kolarz ekipy Vacansoleil, może być bardzo groźny podczas sprintów, udowodnił to w tym sezonie wygrywając etap Tour de Pologne, Vuelta a Espana oraz zajmując trzecie miejsce podczas wyścigu Paryż- Tours.

Romain Sicard (Euskaltel-Euskadi) Mistrz Świata U-23.

Brice Felliu (Vacansoleil) zwycięzca etapu na Tour de France.

Polscy kolarze godni uwagi w sezonie 2010:

Maciej Paterski (Liquigas), Jarosław Marycz (SaxoBank), kolarze którzy bardzo dobrymi wynikami we włoskich grupach amatorskich, wdarli się do ProTour. Michał Kwiatkowski, który podpisał kontrakt z zapleczem hiszpańskiej ekipy ProTour, Caisse d’Epargne (Caja Rural)

Najbardziej pamiętny wyścig:

Dauphine Libere – pierwsze zwycięstwo Sylwestra Szmyda w zawodowej karierze i to na nie byle gdzie, bo na słynnym Mont Ventoux ! (zobacz to > tutaj)

Najbardziej pamiętny wyścig w Polsce:

Piąty etap Tour de Pologne z finiszem w Krynicy Górskiej, zwycięstwo dla Alessandro Ballana i fantastyczna jazda Marka Rutkiewicza (Polska-BGŻ) oraz Sylwestra Szmyda (Liqiugas).

Największą niespodzianka:

Powrót Lanca Armstronga do zawodowego peletonu, po dwuletniej przerwie w startach.

Największa niespodzianka w Polsce:

Michał Olejnik, nauczyciel języka angielskiego z Bydgoszczy, podczas Mistrzostw Polski w Borku Wielkopolskim dzielny kolarz ucieka przez 257 kilometrów wraz z Łukaszem Bodnarem, Arturem Detko, Wojciechem Kaczmarskim, Piotrem Osińskim, poważnie zagrażając najlepszym kolarzom w Polsce w walce o medale MP.