Giovanni ViscontiKolega z drużyny Bartosza Huzarskiego, zawodnik ISD Neri – Giovanni Visconti został najlepszym kolarzem rankingu UCI Europe Tour za rok 2009.

Jeszcze na początku października w rankingu prowadził Holender Kenny Van Hummel z drużyny Skil-Shimano. Visconti był trzeci. Jednak dzięki zajęciu przez Włocha dwóch drugich miejsc w wyścigach Coppa Sabatini oraz GP Beghelli, zawodnik ostatecznie zakończył sezon zajmując pierwsze miejsce rankingu UCI Europe Tour.

Kenny Van Hummel zajął drugą pozycję, a Jimmy Casper (Besson Chaussures – Sojasun) był trzeci.

Najlepszy z Polaków, Przemysław Niemiec (Miche – Silver Cross – Selle Italia) w rankingu uplasował się na 35 pozycji. Mistrz Polski, Krzysztof Jeżowski, najwyżej sklasyfikowany spośród kolarzy jeżdżących w polskiej drużynie, zajął 78 miejsce.

Najlepszą drużyną została francuska ekipa Agritubel, która z powodu wycofania się głównego sponsora z dalszego finansowania zespołu, zakończy z końcem roku swoją działalność.

CCC Polsat zajął 35 pozycję, Mróz Action Uniqua 38, DHL-Author 48, a Legia-Felt 95.

Włochy zwyciężyły klasyfikację narodową. Polska uplasowała się na 10 pozycji.

Ranking indywidualny UCI Europe Tour:

1 Giovanni Visconti (Ita) ISD 638 pts
2 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 601
3 Jimmy Casper (Fra) Besson Chaussures – Sojasun 575
4 Romain Feillu (Fra) Agritubel 488
5 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes Farnese Vini 469
6 David Lelay (Fra) Agritubel 446
7 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo 377
8 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros 366
9 Ruben Plaza Molina (Spa) Liberty Seguros 360
10 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Designa Kokken 348
11 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team 348
12 Martin Pedersen (Den) Team Capinordic 338
13 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro – A Style 332
14 Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur 326
15 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia – Bossini Docce 325
16 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 320
17 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 318
18 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly Team 315
19 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros 312
20 Dimitri Champion (Fra) Bretagne – Schuller 307
21 Daniele Callegarin (Ita) Centri Della Calzatura 303
22 Romain Sicard (Fra) Orbea 302
23 Maxime Bouet (Fra) Agritubel 299
24 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia – Bossini Docce 297
25 Stefan Van Dijk (Ned) Verandas Willems 295
26 Grega Bole (Slo) Adria Mobil 291
27 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 279
28 Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool – Author 275
29 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista 268
30 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes Farnese Vini 266
31 Kris Boeckmans (Bel) 252
32 Egor Silin (Rus) 238
33 Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 237
34 Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team 228
35 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche – Silver Cross – Selle Italia 225
36 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet – Colnago 223
37 Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group – Navigare 221
38 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 219
39 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 217
40 Tejay Van Garderen (Usa) Rabobank Continental 214
41 Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool – Author 210
42 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia – Bossini Docce 209
43 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 209
44 Candido Joaquim Venda Moreira Barbosa (Por) Palmeiras Resort – Tavira 209
45 Mauro Finetto (Ita) CSF Group – Navigare 204
46 Denis Flahaut (Fra) Landbouwkrediet – Colnago 201
47 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo 200
48 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 196
49 Freddy Bichot (Fra) Agritubel 193
50 Russell Downing (GBr) Candi TV- Pinarello RT 193
51 Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita – Mcdonald’s 191
52 Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 190
53 Kevin Ista (Bel) Agritubel 188
54 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 187
55 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Centri Della Calzatura 185
56 Jérémie Galland (Fra) Besson Chaussures – Sojasun 177
57 Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 175
58 Jure Kocjan (Slo) Carmiooro – A Style 174
59 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 174
60 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 171
61 Marko Kump (Slo) Adria Mobil 168
62 Rasmus Guldhammer (Den) Team Capinordic 167
63 Sergey Kolesnikov (Rus) Moscow 166
64 Peter Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 162
65 Fortunato Baliani (Ita) CSF Group – Navigare 161
66 Theo Bos (Ned) Rabobank Continental 161
67 Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures – Sojasun 161
68 Pasquale Muto (Ita) Miche – Silver Cross – Selle Italia 158
69 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros 158
70 Massimo Giunti (Ita) Miche – Silver Cross – Selle Italia 157
71 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 157
72 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 156
73 Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano 155
74 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken 153
75 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus 153
76 Vitaliy Popkov (Ukr) ISD-Sport-Donetsk 153
77 Yann Huguet (Fra) Agritubel 152
78 Krzysztof Jezowski (Pol) CCC Polsat Polkowice 152
79 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 151
80 Mitja Mahoric (Slo) Radenska Kd Financial Point 150
81 Ben Hermans (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 150
82 Pavel Kochetkov (Rus) 148
83 David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort – Tavira 148
84 Ruslan Podgornyy (Ukr) ISD 145
85 Ivaïlo Gabrovski (Bul) Heraklion – Nessebar 141
86 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental 140
87 Gasper Svab (Slo) Sava 139
88 Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 139
89 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 139
90 Francisco Mancebo Perez (Spa) Rock Racing 137
91 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team 136
92 Andriy Grivko (Ukr) ISD 135
93 Jan Ghyselinck (Bel) 135
94 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 135
95 Simon Zahner (Swi) 134
96 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas 134
97 Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi 134
98 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo 134
99 Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 132
100 Daryl Impey (RSA) Barloworld 132
UCI Europe Tour – Ranking drużynowy
1 Agritubel (France) 2088 pts
2 Vacansoleil Pro Cycling Team (Netherlands) 1499
3 Liberty Seguros (Portugal) 1326
4 Cervélo (Switzerland) 1261
5 Team Isd (Italy) 1250
6 Skil-Shimano (Netherlands) 1224
7 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli (Venezuela) 1210
8 Besson Chaussures (France) 1208
9 Lpr Brakes Farnese Vini (Ireland) 1121
10 Ceramica Flaminia – Bossini Docce (Ireland) 1029
11 Rabobank Ct (Netherlands) 973
12 Centri Della Calzatura (Italy) 955
13 Acqua & Sapone – Caffe Mokambo (Italy) 907
14 Team Capinordic (Denmark) 897
15 Team Designa Kokken (Denmark) 829
16 Adria Mobil (Slovenia) 828
17 Topsport Vlaanderen – Mercator (Belgium) 817
18 Csf Group – Navigare (Ireland) 792
19 Carmiooro – A Style (Italy) 783
20 Psk Whirlpool – Author (Czech Republic) 761
21 Bretagne – Schuller (France) 708
22 Miche – Silver Cross – Selle Italia (San Marino) 671
23 Barloworld (Great Britain) 657
24 Andalucia Cajasur (Spain) 615
25 Landbouwkrediet – Colnago (Belgium) 604
26 Palmeiras Resort / Tavira (Portugal) 530
27 Elk Haus (Austria) 516
28 Verandas Willems (Belgium) 515
29 Team Nutrixxion Sparkasse (Germany) 503
30 Auber – 93 (France) 485
31 An Post – Sean Kelly Team (Ireland) 481
32 Cycling Club Bourgas (Bulgaria) 478
33 Madeinox (Portugal) 477
34 Contentpolis-Ampo (Spain) 472
35 Ccc (Poland) 456
36 Loborika (Croatia) 436
37 Joker Bianchi (Norway) 433
38 Mroz Continental Team (Poland) 423
39 Orbea (Spain) 417
40 Katyusha Continental Team (Russia) 402
41 Xacobeo Galicia (Spain) 401
42 Continental Team Differdange (Luxembourg) 390
43 Lkt Team Brandenburg (Germany) 388
44 Team Isd Ct (Ukraine) 376
45 Roubaix Lille Metropole (France) 374
46 Rock Racing (United States) 370
47 Sava (Slovenia) 358
48 Dhl – Author (Poland) 345
49 Moscow (Russia) 344
50 Betonexpressz 2000 – Limonta (Hungary) 307
50 Palmans Cras (Belgium) 307
52 Van Vliet Ebh Elshof (Netherlands) 305
53 Amore & Vita – Mcdonald’s (United States) 302
54 Dukla Trencin Merida (Slovakia) 293
55 Colombia Es Pasion Coldeportes (Colombia) 286
56 Thüringer Energie Team (Germany) 271
57 Atlas-Romer’s Hausbäckerei (Switzerland) 251
58 Vorarlberg – Corratec (Austria) 225
59 Team Kuota – Indeland (Germany) 224
60 Sp. Tableware-Gatsoulis Bikes (Greece) 217
61 Team Ais (Australia) 215
62 Radenska Kd Financial Point (Slovenia) 208
63 Bmc Racing Team (United States) 201
64 Candi Tv – Pinarello Rt (Great Britain) 193
65 Centro Cilismo De Loule – Louletano (Portugal) 192
66 Heraklion – Nessebar (Greece) 185
67 Boyaca Es Para Vivirla (Colombia) 181
68 Andorra-Grandvalira (Andorra) 172
69 Paredes Rota Dos Moveis (Portugal) 158
70 Rapha – Condor (Great Britain) 154
70 Sparebanken Vest – Ridley (Norway) 154
72 Heizomat Mapei (Germany) 142
73 Barbot – Siper (Portugal) 139
74 Team Piemonte (Lithuania) 133
75 Jong Vlaanderen – Bauknecht (Belgium) 124
76 Meridiana – Kalev Chocolate Team (Estonia) 123
77 Tusnad Cycling Team (Romania) 117
78 Burgos Monumental – Castilla Y Leon (Spain) 116
79 Cycling Team Jo Piels (Netherlands) 106
80 Rc Arbö Wels Gourmetfein (Austria) 101
81 Ac Sparta Praha (Czech Republic) 99
82 Bkcp (Belgium) 94
83 Letua Cycling Team (Malaysia) 92
83 Glud & Marstrand Horsens (Denmark) 92
85 Halfords (Great Britain) 85
85 Team Concordia – Vesthimmerland Procycling (Denmark) 85
87 Trek Livestrong (United States) 78
88 Praties (Australia) 76
89 Nazionale Elettronica New Slot – Hadimec (Switzerland) 71
90 Krolstone Continental Team (Netherlands) 69
91 Utensilnord (Poland) 64
91 Eqa – Meitan Hompo – Graphite Design (Japan) 64
93 Ck Windoor’s Pribram (Czech Republic) 63
94 Team Neotel – Stegcomputer (South Africa) 62
95 Team Trek Adecco (Norway) 52
95 Legia – Felt (Poland) 52
97 Bluewater – Cycling For Health (Denmark) 51
97 Ktm – Junkers (Austria) 51
99 Continental Team Milram (Germany) 51
100 Seven Stones (Germany) 48
101 Drapac (Australia) 46
101 Josan Isorex Mercedes Benz Aalst-Ct (Belgium) 46
103 Cinelli-Down Under (Australia) 44
104 Amica Chips – Knauf (San Marino) 36
105 Revor-Jartazi Cyclingteam (Belgium) 34
106 Worldofbike.Gr (Greece) 30
106 Bissell Pro Cycling (United States) 30
106 Team Stenca Trading (Denmark) 30
109 Ride Sport Racing (Australia) 28
110 Profel Continental Team (Belgium) 26
110 Trek – Marco Polo Cycling Team (China) 26
112 Azad University Iran (Iran) 21
113 Motomat Delo Revije (Slovenia) 17
114 Fidea Cycling Team (Belgium) 16
115 Lotto – Bodysol (Belgium) 13
116 Team Energi Fyn (Denmark) 12
116 Kelly Benefit Strategies (United States) 12
116 Sunweb Pro Job Cycling Team (Belgium) 12
119 Tyrol – Team Radland Tirol (Austria) 11
120 Kuban (Russia) 10
121 Doha Team (Qatar) 8
121 Magnus Maximus (Sweden) 8
121 Petrochemical Tabriz Cycling Team (Iran) 8
124 Plowman Craven (Great Britain) 6
125 Savings & Loans Cycling Team (Australia) 5
Ranking krajowy
1 Italy 3538 pts
2 France 3159
3 Spain 2259
4 Netherlands 2114
5 Germany 2101
6 Slovenia 1854
7 Belgium 1805
8 Russia 1534
9 Portugal 1455
10 Poland 1297
11 Ukraine 1128
12 Great Britain 1088
13 Denmark 1022
14 Norway 847
15 Switzerland 655
16 Estonia 621
17 Austria 578
18 Slovakia 561
19 Croatia 539
20 Bulgaria 507
21 Sweden 478
22 Hungary 450
23 Latvia 447
24 Serbia 378
25 Czech Republic 274
26 Lithuania 250
27 Ireland 222
28 Luxembourg 221
29 Greece 211
30 Turkey 198
31 Moldova 191
32 Belarus 157
33 Israel 140
33 Albania 140
35 Romania 128
36 Finland 100
37 Liechtenstein 3