hushovdThor Hushovd wygrał w środę kolarskie kryterium uliczne Grand Prix Oslo, lecz głównym bohaterem i specjalnym gościem był Lance Armstrong, który przyleciał do stolicy Norwegii specjalnie na wyścig, z którego dochód przekazany zostanie na walkę z rakiem.
Zainteresowanie było tak ogromne, że wyścig został opóźniony, ponieważ otoczony przez norweskich dziennikarzy i kibiców Armstrong miał kłopoty z przejechaniem kilkudziesięciu metrów z hotelu na linię startu. Pozostali uczestnicy czekali na starcie prawie pół godziny.

Pomysłodawcą wyścigu był Thor Hushovd, który namówił Armstronga na start w Oslo podczas Tour de France. W środę startował również po raz pierwszy od złamania obojczyka inny norweski kolarz – Kurt Asle Arnesen.
“Tłumy kibiców wzdłuż trasy nie są zjawiskiem codziennym dla norweskich kolarzy, dlatego jestem zadowolony z tej wspaniałej imprezy, która świetnie się udała. Cieszę się z wygranej, choć był to wyścig pokazowy, a Lance przecież zmęczony ostatnimi dniami” – powiedział Hushovd na mecie.

Armstrong był jednak zadowolony i na mecie powiedział dziennikarzom śmiejąc się: “Jestem już za stary”.

Armstrong zdobył złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Oslo w 1993 roku. “Wspaniale jest tutaj być z powrotem, zwłaszcza że norweskie kolarstwo bardzo się rozwinęło w ostatnich latach. Jestem również pod wrażeniem Norwegów, którzy pokazowo wręcz walczą z chorobami nowotworowymi”.

Armstrong spędzi wieczór w klubie nocnym ze sponsorami, norweskimi osobistościami sportu i członkami stowarzyszenia walki z rakiem. W czwartek weźmie udział w spotkaniu w teatrze w centrum Oslo, gdzie opowie o swojej walce z rakiem. Przed 16 laty Armstrong odebrał osobiste gratulacje od króla Haralda. W czwartek spotka się z następcą tronu księciem Haakonem.

Zainteresowanie przyjazdem Armstronga do Oslo było tak duże, że kolarz został odebrany przez policję jeszcze na pasie startowym lotniska Gardermoen, aby uniknąć tłumu dziennikarzy.

Organizatorzy zostali również zmuszeni do znacznego ograniczenia listy startujących, ponieważ w wyścigu chciało uczestniczyć wielu norweskich sportowców innych dyscyplin.

Czterokrotny mistrz świata w narciarstwie biegowym Petter Northug otrzymał zakaz dopiero w przeddzień wyścigu, ponieważ zdaniem norweskiej federacji kolarskiej nie posiadając licencji i umiejętności jazdy w kryterium mógłby spowodować wypadek.

“Szkoda, ponieważ chciałem pościgać się z Armstrongiem, a trasę dobrze znam, ponieważ jeżdżę nią często, ale na nartach z rolkami” – powiedział Northug.

Źródło: PAP
Foto: www.corvospro.com