Luis Leon SanchezKolarz drużyny Caisse d’Epargne, Luis Leon Sanchez wygrał 8 etap “Wielkiej Pętli”. Liderem pozostał Rinaldo Nocentini.

Na pierwszej premii górskiej, która znajdowała się na 23 kilometrze zaatakował Sandy Cezar (Française des Jeux), który wypracował sobie przewagę 1:45 nad zasadniczą grupą.

Na zjeździe do uciekiniera dołączyli: Cadel Evans (Silence), Dave Zabriskie (Garmin), Egoi Martinez (Euskaltel), Vladimir Efimkin (AG2r) i Christophe Kern (Cofidis), Thor Hushovd (Cervélo), Juan Antonio Flecha (Rabobank), George Hincapie (Columbia) i Fabian Cancellara (Saxo Bank).

Peleton przy pomocy kolarzy Astany przyspieszył, co zniechęciło Evansa, Zabriskiego, Kerna i Martineza. Pozostała piątka nadal współpracowała. Po kilkunastu kilometrach prowadzący zostali doścignięci przez piątkę zawodników w składzie: Luis León Sánchez (Caisse d’Epargne), Sébastien Rosseler (Quick Step), Mikel Astarloza (Euskaltel) i Mikhail Ignatiev (Katusha).

Na 102 kilometrze gdzie znajdowała się premia górska 2 kategorii przewaga prowadzących wynosiła 2:57, z grupki odpadł Hushovd.

Przed ostatnią premią górską 1 kategorii (Col d’Agnes) zaatakowali: Sánchez, Efimkin, Astarloza i Casar. W peletonie wzrosło tempo i następowały skoki do przodu, atakował m.in. Andy Schleck (Team Saxo Bank).

Na szczycie Col d’Agnes przewaga czwórki wynosiła 2:41, a zawodnikom pozostało 44 kilometrów zjazdu do mety.

Na kolejnych kilometrach przewaga utrzymywała się na poziomie 2:30.Było wiadomo, że finisz zostanie rozegrany pomiędzy prowadzącą czwórką.

Na finiszu najwięcej sił zachował Luis Leon Sanchez, który pokonał Casara i Astarlozę.

W klasyfikacji generalnej, w czołówce bez zmian.

Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne                 4:31:50
2  Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
3  Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi
Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                        00:03
5  Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne                  01:54
6  Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
7  Peter Velits (Svk) Team Milram
8  Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
9  Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
10 Thomas Voeckler (Fra) BBOX Bouygues Telecom
11 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
12 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
13 Christian Knees (Ger) Team Milram
14 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
15 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
16 Pierre Rolland (Fra) BBOX Bouygues Telecom
17 Brice Feillu (Fra) Agritubel
18 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
19 Andreas Klöden (Ger) Astana
20 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
21 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
22 Cadel Evans (Aus) Silence – Lotto
23 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
24 Bradley Wiggins (GBr) Garmin – Slipstream
25 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank
26 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
27 Christophe Moreau (Fra) Agritubel
28 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale

Klasyfikacja po 8 etapie

1  Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                    30:18:16
2  Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                          00:06
3  Lance Armstrong (USA) Astana                                   00:08
4  Levi Leipheimer (USA) Astana                                   00:39
5  Bradley Wiggins (GBr) Garmin – Slipstream                      00:46
6  Andreas Klöden (Ger) Astana                                    00:54
7  Tony Martin (Ger) Team Columbia – HTC                          01:00
8  Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream                01:24
9  Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                              01:49
10 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                 01:54