44-grody-piastowskieCzwartkowym kryterium rozegranym w Legnicy rozpocznie się 44 edycja wyścigu “Szlakiem Grodów Piastowskich”.

Kolejny wyścig zaliczany do kolarskiej ProLigi, rozgrywany od 1966 roku na Dolnym Śląsku odbędzie się w dniach 07-10.05.2009.

W tym roku wystartuje 16 drużyn z wszystkimi polskimi zawodowymi, dodatkowo z naszą drużyną narodową. Poza polskimi ekipami na starcie staną m.in. : austiacka Elk-Haus, czeska PSK Whirpool-Author, amerykańska Amore&Vita McDonalds, włoska Centri Della Caltzatura.

Na naszych drogach będzie ścigać się dwóch Polaków, na codzień jeżdżacych w zagranicznych ekipach: Jarosław Dąbrowski (Amore&Vita McDonalds) oraz Artur Król (Centri Della Caltzatura).

Polskie zespoły zawodowe pojadą w najsilniejszych składach. Faworytem wydaje się Tomasz Kiendyś, który zwyciężył już dwukrotnie tę imprezę, a także z dobrej strony pokazał się już tym sezonie wygrywając etap Tour du Maroc, a w Memoriale Trochanowskiego był drugi.

Wyścig składa się z kryterium rozegranego wokół Legnicy oraz trzech etapów. Oto szczegóły:

Mapa 44 Wyścigu “Szlakiem Grodów Piastowskich”

szlakiem-grodow-piastowskich-mapa

07.05.2009 (Czwartek)  Kryterium Legnica – Legnica 40 km

szlakiem-grodow-piastowskich-kryterium

08.05.2009 (Piątek) I etap – Jawor – Złotoryja 168,3 km

szlakiem-grodow-piastowskich-i-etapszlakiem-grodow-piastowskich-i-etap-profil

09.05.2009 (Sobota) II etap Legnica – Świdnica 188,5 km

szlakiem-grodow-piastowskich-ii-etapszlakiem-grodow-piastowskich-ii-etap-profil

10.05.2009 (Niedziela) III etap Głogów – Polkowice 191,1 km

szlakiem-grodow-piastowskich-iii-etapszlakiem-grodow-piastowskich-iii-etap-profil

k

Pełna lista drużyn wraz ze składami 44 Wyścigu “Szlakiem Grodów Piastowskich” dostępna > tutaj

l

Poprzedni zwycięzcy:

  • 1966 Henryk Kowalski (Lechia Gdańsk)
  • 1967 Rajmund Zieliński (Gryf Szczecin)
  • 1968 Ryszard Gac (Agromel Toruń)
  • 1969 Jurij Dmitriew (ZSRR)
  • 1970 Ringold Kalanienieks (ZSRR)
  • 1971 Stanisław Gazda (Start Bielsko)
  • 1972 Mieczysław Szurko (LKS Strzelce Krajeńskie)
  • 1973 Tadeusz Prasek (Birkut Goleniow)
  • 1974 Wiesław Kornacki (Lech Poznań)
  • 1975 Edward Barcik (LKS Ziemia Opolska)
  • 1976 Stanisław Mikołajczuk (Legia Warszawa)
  • 1977 Stanisław Szozda (LKS Ziemia Opolska)
  • 1978 Ryszard Szurkowski (Dolmel Wrocław)
  • 1979 Sławomir Podwójniak (Budowlani Wieluä)
  • 1980 Stanisław Nieumierzycki (LZS Pomorze Stargard)
  • 1981 Ryszard Szurkowski (Polonez Warszawa)
  • 1982 Jerzy Jagieła (Gwardia Łódź)
  • 1983 Tadeusz Mytnik (Flota Gdynia)
  • 1984 Zdzisław Wrona (Legia Warszawa)
  • 1985 Mieczysław Karłowicz (Moto-Jelcz)
  • 1986 Zdzisław Wrona (Moto-Jelcz)
  • 1987 Zenon Jaskuła (Orlęta Gorzów)
  • 1988 Jacek Bodyk (Górnik Polkowice)
  • 1989 Zbigniew Rudyk (Moto-Jelcz)
  • 1990 Marek Wrona (Moto-Jelcz)
  • 1991 Józef Moczadłowski (Flota Gdynia)
  • 1992 Artur Krzeszowiec (Krupiński Suszec)
  • 1993 Czesław Rajch (CK Wrocław)
  • 1994 Paweł Niedźwiecki (Pekaes Lang Rower Legia Warszawa)
  • 1995 Grzegorz Piwowarski (EB Victoria Rybnik)
  • 1996 Sławomir Chrzanowski (Zibi Casio Kolejarz Częstochowa)
  • 1997 Piotr Zaradny (KTK Winiary Kalisz)
  • 1998 Andrzej Sypytkowski (Mróz)
  • 1999 Piotr Wadecki (Mróz)
  • 2000 Piotr Wadecki (Mróz)
  • 2001 Eugen Wacker (Mróz)
  • 2002 Krzysztof Szafrański (CCC – Polsat)
  • 2003 Artur Krasiński (Mikomax Browar Staropolski)
  • 2004 Piotr Przydział (Hoop CCC Polsat)
  • 2005 Zbigniew Piątek (Intel-Action)
  • 2006 Tomasz Kiendyś (Knauf Team)
  • 2007 Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)
  • 2008 Bartosz Huzarski (szosowa reprezentacja Polski)

Mapy oraz profile etapów: www.grody.com.pl